Neděle, 2 dubna
Shadow

Adrián Guľa napravuje škody. Otázkou zůstává, jestli to bude stačit

Autor: Football.ua, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Adrián Guľa se několika týdnech nejistoty a naprosto pochopitelné frustrace konečně pořádně vyspal. Zdánlivě nekonečnou sérii neúspěchů zažehnalo domácí utkání proti tápajícím Teplicím, které FC Viktoria Plzeň ovládla rozdílem třídy. Severočeskému soupeři nastřílela ohromných sedm branek, jimiž si nespokojené fanoušky alespoň částečně získala zpátky na svoji stranu a zároveň zasela zrnko naděje, že právě probíhající sezóna není úplně ztracená. Moderní slovenský trenér odvrátil bezprostředně hrozící katastrofu, definitivně vyhráno však ještě zdaleka nemá. Rozhodnou především nadcházející zápasy proti Slovácku a úřadujícímu mistrovi české nejvyšší fotbalové soutěže.

Nečekaný ofenzivní koncert podpořený poctivou defenzivou

Během úterního večera museli skalní fanoušci západočeského fotbalu pravděpodobně vášnivě polemizovat nad tím, jestli skutečně sledují tentýž celek jako v posledních několika týdnech. Domácí utkání proti Teplicím ovládla FC Viktoria Plzeň naprosto neuvěřitelným způsobem. Zaskočenému soupeři, který se neodhodlal prakticky k žádnému výraznějšímu odporu, napříč oběma poločasy uštědřila celkem sedm bodných ran. Hned třikrát se střelecky prosadil šikovný záložník Aleš Čermák, další čisté konto do sbírky přidal Aleš Hruška.

První velkou příležitost zápasu si paradoxně vypracovali hosté. Rozeběhnutý Daniel Trubač vypálil nenápadnou střelu zpoza velkého vápna, která prosvištěla mezi bránícími fotbalisty a pořádně vylekala brankáře Hrušku. Zkušený strážce svatyně musel předvést výborný zákrok. Na druhé straně se téměř po čtvrthodině základní hrací doby prosadil Jean-David Beauguel, rozhodčí však branku vinou ofsajdového postavení střelce nakonec neuznal. Netrvalo dlouho a francouzský útočník se vytouženého zářezu přeci jen dočkal. Jeho zajímavý pokus z otočky ještě zlikvidoval gólman Němeček, proti hodně podobnému zakončení o dvě minuty později už ale neměl nárok. První proměněná příležitost dodala plzeňským fotbalistům potřebné sebevědomí, aby v obléhání soupeřovy branky nadále pokračovali. Úvodní dějství proto záhy střelecky okořenil také Adriel Ba Loua následovaný výše zmíněným Čermákem.

Přestože do druhého poločasu vstoupili mnohem aktivněji domácí, po deseti minutách hry se málem radovali hosté. Po povedené ráně Davida Černého zazvonila tyčka, následnou dorážku Radosty perfektně zlikvidoval Hruška. Posléze zafungovalo klasické nedáš – dostaneš, na opačné straně hřiště pohotově zavěsil Čermák. Zasloužené vyloučení Jana Hoška v 63. minutě zápasu znamenalo definitivní zmar teplických nadějí, zatímco brankostroj viktoriánů nerušeně pokračoval. Další přesné zásahy zaznamenali Aleš Čermák, David Limberský a Pavel Bucha. Když rozhodčí odpískal konec, výsledkovou tabuli zdobilo skóre 7:0.

Adrián Guľa neskrýval obrovskou úlevu, vyhráno ovšem stále nemá

Slovenský trenér Adrián Guľa se vysokým vítězstvím nad Teplicemi vymanil ze spárů obrovského tlaku, který jeho osobu v posledních týdnech logicky sužoval. Sportovní média spekulovala, že pokud úterní utkání nezvládne, pravděpodobně si ještě téhož večera zabalí kufry. Ačkoli k černému scénáři nakonec nedošlo, zdvižený ukazováček ještě rozhodně úplně nezmizel. Hodně bude záležet na tom, jak se západočeské mužstvo popere s nadcházejícími zápasy proti Slovácku a Slavii. Zimní přestávka pak definitivně rozhodne, jestli vedení klubu FC Viktoria Plzeň navzdory jistým obavám podstoupí fotbalové jaro se současným realizačním štábem, nebo se raději vydá jinou cestou. Pětačtyřicetiletý kouč si tudíž nemůže dovolit další zaváhání.

5 Comments

 • Bez mladých to nepůjde

  Příchod Adriana Guly jsem vnímal tak, že přichází expert, který zvládá především práci s mladšími fotbalisty. Uvítal jsem proto příchod Káčera, Kaši či Hybše. Na druhé straně pak překvapilo množství mladých hráčů, kteří odešli na hostování. V mužstvu tudíž zůstal mix mladších i starších hráčů. To zpočátku fungovalo. Následně přišel nedávný útlum. Tady jsem očekával, že ti zkušenější mužstvo podrží a budou bojovat. Bohužel. Ztráty bodů padaly především na ty zkušené. Pomalost, ztráta koncentrace, odevzdanost. To se pak těžko vyhrává. Naštěstí se mužstvo/ asi i pod hrozbou z vedení/ pozvedlo. Vítězství je sladké, ale ustojí hráči svoji situaci? Nebude to zase ten rekreační fotbálek před malým vápnem s golmanem a zbytek mužstva bude vyklusávat u lajny…? Uvidíme…

 • Měřítko ?

  Jeden zápas,a co bude dál.Včera Viktorka vyhrála, ovšem to co předvedl její soupeř, to nebyl výkon mužstva na nejvyšší soutěž.Bohužel.Teplice nemají už ani dobrého golmana, ani obranu, či útok.Je mi to líto, ale bohužel.Nikomu nepřeju pád z ligy, ale takhle se hrát opravdu nedá.

 • Anonym

  Takový zápas nic neznamená. Teplice podaly výkon, který nebyl hodný snad ani pro 2. ligu.
  Jestli nastala skutečně pozitivní změna se pozná po zápase se Slováckem a hlavně to ukáže poslední zápas se Slavií. Ovšem výkony v posledních 4 zápasech, ve kterých Viktorka ztratila 11 bodů byly děsivé, což ovšem byla vina především hráčů. Bylo by asi vhodné uvažovat o novém brankáři a též o posílení obrany o hráče, kteří se nebojí sami vyvézt balon dopředu a nenahrávali by si hlavně často mezi sebou a golmanem.

 • Anonym

  Výkon Teplic byla katastrofa.Výměna trenéra asi byla nutná,ale prospěla by hlavně výměna vedení včetně sportovního úseku.Hráči,kteří přicházejí mužstvo posílit ve skutečnosti nic nezlepší.Jsou to vesměs jenom ti,kteří nic nestojí a tady se od nich čeká zázrak.Ale ten nepřichází.Rok od roku je mužstvo slabší a slabší.A pokud někdo něco umí tak musí odejít nebo uteče sám.Ryba je cítit od hlavy.Až skončí Grygar tak už nezbyde ze starý slávy nic.Chudák pánové Hrdlička a Popovič.Těžko si představit,že by se za jejich vedení něco podobného mohlo stát.

 • Anonym

  Brát jako super zlepšení to že vypráší nemohoucí Teplice mi nepřijde zrovna košer… ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *