21/11/2024

Na nejrůznější státní příspěvky a dotace panují různé názory. Jedni tvrdí, že to jde proti konkurenceschopnému prostředí, jelikož se podporují věci, které by jinak neobstály. Další pro změnu namítají, že někdy nelze jinak a je třeba dobrou věc posunout poněkud uměle, jelikož v tržní ekonomice by se sama o sobě neprosadila.

Je to velmi jednoduché

Jisté je, že Česká republika stále silněji najíždí na model přerozdělovací ekonomiky. Na jedné straně si stát od občanů bere více a více peněz, na straně druhé jim ale také pořád víc dává. Není to však rovnoměrné, a zatímco jedni spláčou nad výdělkem, druzí na tom mohou pořádně vydělat.

Bohužel se ukazuje, že se podporují hlavně lidé, kteří už nějaký majetek mají. Typickým příkladem je dotace Oprav dům po babičce, kdy se lidem, kteří mají nemovitost, jednoduše poskytne dárek ve výši 1 milionu korun, a někdy dokonce i více, pokud si požádají ještě o přidružené dotace. Jak k tomu ale přijdou třeba ti, kdo bydlí dobrovolně či nedobrovolně v nájmu a nic rekonstruovat nechtějí?

Také příspěvek, o kterém je řeč tentokrát, se týká lidí, kteří už mají solidní majetek, a to v podobě rodinného domu se zahradou. Ti totiž mohou v roce 2024 získat příspěvek až 105 tisíc korun, a to v rámci programu Dešťovka. Ten rovněž spadá pod širokospektrální Novou zelenou úsporám, kde ho můžete zkombinovat s dalšími dotacemi.

Jde pochopitelně o to, abyste si na zahradě nainstalovali systém, který bude pracovat s dešťovou, popřípadě i odpadní vodou. V době, kdy je stále větší sucho, to dává velký smysl. Navíc za vodu, kterou potom zaléváte zahradu, hodně ušetříte. Vlastně tedy ušetříte hned dvakrát. Poprvé při instalaci systému a po druhé za vodné a stočné.

Kdo dostane nejvíc peněz

Nejvyšší částku je možné kasírovat na systém, který dokáže využít i odpadní, tedy takzvanou šedou vodu. O něco méně potom dostanete, pokud si zařídíte jednoduchý systém pouze na dešťovku. Platí však, že příspěvek pokryje velkou část celé akce, což je více než výhodné.

Žádost je přitom skutečně jednoduchá a v podstatě automatická pro všechny, kdo vlastní zahradu. “Nejjednodušší systémy jsou podporovány u všech stávajících obytných domů na území ČR,” uvádí webová stránka Dotace Dešťovka.

Čtěte také: Komerční banka drsně tlačí na důchodce. Nutí je udělat nevýhodnou věc

Zrovna tato záležitost dává velmi dobrý smysl a nelze jí označit za plýtvání veřejnými penězi. Jak se ukazuje, voda bude do budoucna cenným zdrojem a málokdo dokáže s jistotou říct, zda jí bude dostatek. Ostatně, už dnes je v některých parných létech zakázáno například zalévat zahradu nebo napouštět bazén. Na dešťovou vodu se však taková restrikce nevztahuje.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *