15/06/2024

Vklady ze zkrachovalé banky Sberbank CZ si dosud vyzvedlo jen přibližně devět z celkem patnácti tisíc věřitelů, což představuje 52,9 miliardy korun. Přesto zbývá vyplatit více než 1,9 miliardy korun, jak uvedla insolvenční správkyně Jiřina Lužová. Čas na výběr těchto peněz se však rychle krátí.

Termín pro výplatu se naposledy prodloužil

Insolvenční soud již několikrát prodloužil lhůtu pro výplatu věřitelů o dalších 30 dní. Nyní stanovil konečný termín do 14. června. „Prodloužení žádosti je vždy v rukou insolvenčního soudu na základě naší žádosti. Toto prodloužení termínu je však poslední,“ upozornila Lužová.

Věřitelé s nízkými vklady váhají

Podle správkyně tvoří největší počet věřitelů lidé, kteří mají v bance do 1000 korun. Tito věřitelé často nemají dostatečnou motivaci si o peníze zažádat. „Logicky tak nemají dostatečnou motivaci si o peníze zažádat. Tyto věřitele proto kontaktujeme emailem i telefonicky a snažíme se jim vše usnadnit,“ dodala Lužová. Bývalí klienti Sberbank by si měli zkontrolovat v insolvenčním rejstříku, zda nejsou mezi zjištěnými věřiteli, kteří mají nárok na výplatu.

Jak si vyzvednout své peníze

Výplatu finančních prostředků věřitelů Sberbank zajišťuje v drtivé většině případů Komerční banka. Věřitelé se mohou o své peníze přihlásit návštěvou pobočky Komerční banky nebo online prostřednictvím své bankovní identity či aplikace KB Klíč.

Foto: Shutterstock

Co se stane, pokud termín nestihnete

Pokud si věřitel nestihne v určeném termínu svou pohledávku vyzvednout, opětovná výplata bude možná až společně s takzvaným finálním rozvrhem. To může znamenat čekání několik měsíců. Insolvenční správkyně proto důrazně doporučuje všem věřitelům, aby využili aktuální možnost a nenechali své peníze ležet ladem.

Co vedlo k pádu Sberbank

Česká národní banka odebrala ruské Sberbank bankovní licenci v únoru 2022. Tento krok následoval po prudkém odlivu vkladů klientů, který byl reakcí na zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Poté byl bankovní dům poslán pražským městským soudem do likvidace a byl na něj prohlášen konkurz.

Foto: Shutterstock, zdroj: Novinky, Mesec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *