14/06/2024

Tak dlouho se sem vozí nekvalitní potraviny a tak dlouho zkouší obchodní řetězce trpělivost zákazníků, až se stane něco skutečně závažného. Je zkrátka rozdíl mezi nekvalitní a závadnou potravinou. A je také rozdíl mezi potravinou, která překročí povolené limity třeba dvakrát a tou, která je zbourá mnohonásobně.

Opravdu naloženo

Tentokrát se naplno ukázalo, jak moc selhává kontrola kvality v tuzemských řetězcích. Máslo na hlavě má Lidl, který podle všeho prodával opravdu mimořádně závadné okurky. Ty přitom patří k zelenině, kterou kupujeme nejčastěji.

V potravině byl více než třicetkrát překročen maximální povolený limit pro obsah pesticidu formetanate,” uvedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která celou věc odhalila. Pokud by neudělala rozbor zrovna této zavážky okurek, pravděpodobně by se na to nikdy nepřišlo. A teď si představte, kolik takového ovoce a zeleniny proteče bez jakéhokoliv povšimnutí.

Něco takového už je skutečně nepřípustné, a pokud skutečně platí, že se sem takovéto potraviny dováží běžně, může to zákazníky závažným způsobem ohrožovat.

Takto vypadají okurky z Lidlu, které obsahují obří porci pesticidů. / Foto: Potraviny na pranýři

Hodili na to na dodavatele

Lidl se teď snaží tvářit, že všechno řeší a že se obrátil na svého dodavatele, jak se něco takového mohlo stát. V konečném důsledku je ale zodpovědný on. Nemůže se divit, že když dováží obyčejné okurky odněkud z Řecka za pár korun, zřejmě nebudou mít takovou kvalitu jako od tuzemských zemědělců, kteří jich mají plné sklady, ale třeba za ně chtějí o něco málo více.

Čtěte také: Lidl doslova vyběhl se zákazníky. Zase je pěkně odrbal, Češi už toho mají plné zuby

Lidl argumentuje také tím, že si dělá testy na přítomnost pesticidů sám o sobě. Už však nevysvětlil, jak je možné, že se mu do obchodů dostala takto prolezlá várka zboží. Jestli náhodou nebude lepší nakupovat ovoce a zeleninu někde ze dvora u farmářů.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *