27/07/2024

Důchodci v České republice si často právem stěžují na to, že nemají dostatek prostředků na živobytí. Důchody se sice v posledních letech významně navyšovaly, jenže rostly také ceny všeho ostatního. A přestože tu nějakou dobu fungoval efekt mimořádné valorizace, který inflaci dorovnával, podle expertů je zdražení spotřebního koše penzistů vyšší, než kolik ukazovala čísla a o kolik byly penze reálně navýšeny.

Jednoduchý krok

Jenže zároveň také platí, že důchody zřejmě do budoucna nebudou pokrývat veškeré potřeby lidí v důchodovém věku. Budou zřejmě sami muset přiložit ruku k dílu a například si zajistit kvalitní důchodové spoření, které jim bude část výdajů v penzi pokrývat.

Existují však výrazně jednodušší a dostupnější metody, kterých ovšem důchodci v Česku vůbec nevyužívají. Většina z nich má totiž stále své celoživotní úspory uloženy neefektivním způsobem na běžných účtech nebo ještě hůře pod matrací. Tam jim však zcela nezpochybnitelně ztrácí hodnotu a navíc nic nevydělají.

Tyto peníze je však možné nechat pracovat, jak doporučují nejrůznější finanční poradci. Není k tomu třeba nic sofistikovaného. Pouze navštívíte svou banku a necháte si tam zřídit spořicí účet nebo termínovaný vklad.

Nevěřila jsem vlastním očím, kolik mi za ty peníze najednou začali platit. Stačilo je vyloženě přesunout z jednoho účtu na druhý v rámci jedné banky. Na tom prvním mi to nic neneslo, ale na spořicím mám ze svých úspor najednou 4000 Kč měsíčně k důchodu navíc,” říká paní Hana Burdová z Prahy. “A to vám povídám, to jsou k důchodu nemalé peníze.

Peníze jim utíkají ve velkém

Sama říká, že je velká škoda, že o této možnosti nevěděla dříve. Podle ní by měly banky samy seniory oslovovat a nabízet jim produkty s atraktivnějším spořením. Jinak totiž důchodci přicházejí o nemalé peníze. Nějaké ty úspory má drtivá většina z nich.

Jenže pro bankovní domy v České republice jde o velký byznys. U bank, jako je Česká spořitelna nebo Komerční banka, mají důchodci historicky zřízeny velmi nevýhodné účty, kde nejenže nedostávají úrok, ale navíc ještě platí nemalé poplatky, přestože by nemuseli. Tady platí, že ztráta pro jednoho znamená zisk pro druhého. A ten se o něj dobrovolně neochudí.

Čtěte také: Důchodci v Česku berou víc než ti v Německu. Přehnalo se to, musí se jim sáhnout na peníze

Kdyby se přitom spočetly úspory, které důchodci drží na běžných účtech, a vypočítaly se z toho úroky, které vyšly do ztracena, respektive zůstaly v bankách, šlo by za pár let o miliardy korun. A to jsou peníze, které lidem závislým na důchodech zkrátka chybí.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *