22/11/2024

Jestli je něco skutečně palčivým problémem České republiky posledních let, je to jednoznačně nedostupné bydlení, zejména potom to vlastnické. Ovšem i s nájemním začínají být potíže, jelikož ceny nájmů poměrně rychle rostou. V některých městech tak může dojít k tomu, že si lidé bydlení nebudou moci jednoduše dovolit.

Kdo tohle vymyslel?

Navíc tu ze strany občanů stále existuje obrovská poptávka po tom, aby mohli bydlet ve vlastním. Je to zde dáno historicky, jakkoliv takový požadavek nedává příliš smysl. V západních zemích je zcela běžné, že bytový fond vlastní velcí hráči a běžní lidé bydlí jednoduše v nájmu. V Česku se s tím chce ale smířit jen málokdo. Ostatně, 80 % lidí tu bydlí ve vlastním, jakkoliv majetek ve skutečnosti patří bance, u které máte hypotéku.

Právě banky teď začaly prosazovat nový nápad, který by jim pořádně nastartoval byznys a který by pomohl žadatelům o hypotéku. Dnes se totiž lidé dostávají do nepříjemné situace, že na úvěr na bydlení jednoduše nedosáhnou, jelikož cena nemovitosti je vůči jejich možnostem příliš vysoká. Buď nemají uspořenou dostatečně vysokou částku, kterou musí poskytnout z vlastních zdrojů nebo nedisponují dost vysokým příjmem.

Řešením má být pomoc od státu, který by vám fakticky poskytl peníze na nákup nemovitosti, ať už je to byt nebo rodinný dům. Mělo by to formu takzvané dotované hypotéky. Jednoduše by vám na splátky přispíval stát, respektive ostatní daňoví poplatníci. “Když se vypustí Kraken socialismu, dotací všude kam se podíváš, nemá to konce. Bankéři a stavaři teď žádají státem dotované hypotéky. A vláda neříká ne a jedná o nich. Protože nedostupnost bydlení je reálný problém. Dotace na hypotéky ale nedostek bytů v atraktivních místech fakt neřeší,” uvedla k tomu ekonomická novinářka Lenka Zlámalová.

Velký experiment

Na dotovanou hypotéku by měli mít nárok lidé do 36 let, přičemž jednou z podmínek má být koupě novostavby, což může celou záležitost trochu komplikovat. Jde pravděpodobně o výsledek lobbingu developerů, kteří potřebují prodávat své nové projekty. Správné řešení by však mělo zahrnovat i nemovitosti z druhé roky, protože i ony řeší bytovou potřebu.

Čtěte také: Do Česka přišla nová banka. Takové služby tady chyběly, už se tam stojí fronty

Je ale každopádně velkou otázkou, co takovýto postup způsobí. Je totiž docela možné, že se to celé vymkne z rukou a reálně budou nemovitosti ještě nedostupnější než dříve, jelikož v důsledku tohoto opatření opětovně zdraží.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *