Klienti bankovních domů v České republice v poslední době zjišťují, že vlastně nemusí mít peníze uložené na účtech tak úplně pod svou absolutní kontrolou, jak si možná ještě nedávno představovali. Reálně už sice daná opatření platí několik let, ale zkušenosti ukazují, že jsou stále častěji vymáhána a kontrolována.
Nepříjemné zjišťování
Jde o takzvanou regulaci proti praní špinavých peněz. Ta už skutečně nějakou dobu platí, ale dá se říct, že dříve byla bankám v Česku víceméně ukradená, a pokud jste nedělali nějaké obzvlášť podezřelé transakce, prakticky se vám nestalo, že byste měli nějaký problém. To se teď změnilo a kontroly se týkají prakticky každého.
Pravděpodobně už jste si toho také všimli. Pokud chcete ze svého internetového bankovnictví odeslat částku přesahující 25 tisíc korun, což je plus minus ekvivalent 1000 euro, musíte uvést pravdivý účel takové transakce. Je třeba tedy vybrat z možností nebo napsat, zda peníze potřebujete na běžnou spotřebu, nákup nemovitosti, finanční investice nebo něco jiného.
Zarazí přitom, že limitní částka je nastavena velmi nízko. Dříve se sledoval účel transakcí ve stovkách tisíc a milionech korun, dnes už ale musí hlásit prakticky každý. Dejte si přitom pozor na to, co vyplňujete, jelikož pokud se to nebude shodovat s realitou a přijde se na to, můžete mít problém, a to nejen s bankou, ale rovnou s Finančním analytickým útvarem.
Blokují peníze a jsou zvědavé
“Nedávno jsem převáděl desítky tisíc korun do zahraničí, ale banka mi transakci zablokovala. Následně volala, proč takovou platbu provádím, kde jsem dané prostředky vzal a kdo je příjemcem. Vše se řešilo několik dní, než se platba uvolnila,” říká pro server Epřehledně.cz pan Roman z Brna, který byl jednáním své banky nepříjemně překvapen. “Jednali se mnou, jako kdybych něco provedl. A když se ukázalo, že je vše v pořádku, ani se neomluvili.“
Banky argumentují tím, že podobné zásahy musí provádět, pokud jim systém vyhodnotí nějakou transakci jako podezřelou. Potom se může stát, že vám budou volat a budou chtít veškeré informace. Přesné postupy však žádná z českých bank nechce sdělit, aby neodhalila své kontrolní mechanismy.
Čtěte také: Banka v Česku prudce zvedla úrok na spořicím účtu. Kdo si uloží peníze jinde, prodělá kalhoty
Klientům je to ale logicky nepříjemné. Kromě toho nabývají pocitu, že své peníze nemají plně pod kontrolou. Když se podobné věci dějí dnes, kdy je celková situace v zemi klidná, co se asi bude dít, kdyby šlo náhodou v nějakém ohledu do tuhého. Potom teprve vás mohou banky nepříjemně překvapit.
Foto: Shutterstock