22/04/2024

Lidé si v posledních dvou letech mohli užívat velmi příjemného komfortu v podobě dobře úročených spořicích účtů a termínovaných vkladů, a to i v těch největších bankách v České republice, kde to nebývalo zvykem. Jenže tato doba pomalu, ale jistě končí.

A pak že to nejde

Česká národní banka již zahájila proces snižování centrální úrokové sazby, ze které vycházejí i komerční subjekty. A jak už to tak bývá, české banky snižují úroky na spořicích produktech velmi ochotně. Tady zkrátka neomylně platí pravidlo, že zvyšovat úroky se jim příliš nechce a dělají to pomalu, ovšem snižují s o to větší razancí. Nabízí se paralela s cenami pohonných hmot, které pro změnu rostou rychle a potom pomalu klesají. Efekt pro spotřebitele je ale stejný. On prodělá, zatímco firma vydělá.

Banky jako ČSOB, Česká spořitelna nebo Komerční banka snižují úroky na spořicím účtu poměrně svižně, ovšem překvapivě se tu najde i subjekt, který úrok nejenže drží, ale navíc ho navyšuje. Poté, co ČNB provedla poslední snížení sazeb, vytasila se Trinity Bank s opětovným navýšením úroku.

Jistě, je to jen symbolické, aby se to dalo využít v marketingu, ovšem už jen to, že vysokou sazbu nesnížila, by bohatě stačilo. Dnes tak můžete na takzvaném Jarním skvělém účtu získat úrok ve výši 6,31 %. Tato sazba se vztahuje na úložky do 250 000 Kč. Pakliže byste ale potřebovali uložit více, nemusíte se bát. I tady bude o vaše prostředky velmi dobře postaráno, jelikož až do výše 10 milionů korun si můžete užívat úroku 6,08 %. Pokud máte úspory nad 10 milionů, počítejte s úrokem 4,08 %.

Foto: Shutterstock

Konkurence to bude mít těžké

Jde každopádně o zajímavou strategii a je otázkou, jak dlouho je udržitelná. Trinity Bank vždy nabízela konkurenceschopný úrok, ovšem aktuálně je ten její už nad vyhlašovanou sazbou ČNB. Zdá se přitom, že banka ke snížení jen tak přistoupit nechce. To by ostatně v minulých dnech neoznamovala navyšování.

Čtěte také: Banky začaly Čechům kontrolovat účty. Musíte říct, odkud máte peníze a za co utrácíte. Jinak končíte

Je každopádně dobře, že je tu alespoň jedna banka, která stále nabízí lidem velmi slušné úročení. Je třeba to brát i z toho pohledu, že pokud tu takový subjekt na trhu bude, ostatním se úroky budou snižovat o to hůře, jelikož klienti budou mít možnost přejít jinam.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Banka v Česku prudce zvedla úrok na spořicím účtu. Kdo si uloží peníze jinde, prodělá kalhoty

  1. Trinity nabízí úrok 6%, ale jen do částky 250 tisíc. Nad tuto částky skoro nic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *