01/05/2024

Evropská unie se snaží vést boj proti klimatickým změnám například podporou elektrických vozidel. Narazila na neočekávanou překážku. Její zvýšená závislost na dodávkách čínských baterií pro elektromobily vyvolává obavy nejen z ekonomických, ale i z bezpečnostních důvodů. V článku se podíváme na to, jaká rizika tato závislost přináší a co Evropa dělá pro to, aby se z této situace vymanila.

Rychlý náhled na rostoucí problém

Závislost Evropy na čínských bateriích není novinkou, ale tempo, jakým roste, je alarmující. Čína v současné době dominuje světové výrobě baterií pro elektromobily s podílem okolo 76 %. To staví EU do složité situace, kdy je její elektromobilita výrazně závislá na jedné zemi.

Hrozba pro ekonomickou i strategickou nezávislost

Závislost na dodávkách z jednoho státu není nikdy dobrý nápad, zejména pokud jde o tak klíčové komponenty, jako jsou baterie pro elektromobily. V případě geopolitických napětí nebo obchodních sporů by se EU mohla ocitnout v situaci, kdy bude muset čelit omezení dodávek nebo exorbitantním cenám. To by nejen omezilo její schopnost dosahovat cílů v oblasti elektromobility, ale mohlo by také způsobit vážné ekonomické ztráty.

Co EU dělá pro řešení tohoto problému?

Naštěstí si Evropská unie je vědoma tohoto problému a podniká kroky k zajištění své energetické nezávislosti. Podpora výstavby továren na baterie na evropském kontinentu od Evropské investiční banky je jedním z kroků k zajištění větší samostatnosti v tomto klíčovém průmyslu. I přes tyto snahy je však růst evropské výrobní kapacity baterií stále pomalý a nedostačující k okamžitému řešení problému.

Foto: Shutterstock

Výzva pro evropské automobilky

Závislost na čínských bateriích je velkou výzvou i pro evropské automobilky, které se snaží udržet krok s rostoucím zájmem o elektromobily. Nejistota týkající se dodávek a cen baterií může komplikovat plánování a vývoj nových modelů, což je klíčové pro udržení konkurenceschopnosti na trhu.

Přestože se EU snaží rychle reagovat a zmírňovat svou závislost na čínských bateriích, úspěch těchto snah zůstává nejistý. Budoucnost evropské elektromobility bude záviset na schopnosti unie diverzifikovat své dodavatelské řetězce a podpořit domácí výrobu baterií. Tato snaha však vyžaduje nejen politickou vůli, ale také značné investice a inovace.

Co to znamená pro nás?

Pro Evropu je nyní klíčové nalézt rovnováhu mezi rychlým přechodem na elektromobilitu a zajištěním své energetické a ekonomické nezávislosti. Závislost na čínských bateriích je komplexní problém, který vyžaduje komplexní řešení – od výzkumu a vývoje vlastních technologií po budování strategických partnerství mimo Čínu. Jedině tak může EU zabezpečit svou pozici v čele zelené revoluce a zároveň zajistit svou nezávislost a bezpečnost.

Foto: Shutterstock, zdroj: Cleantechnica, Reuters, Euractiv

Nenechte si ujít
Vláda plánuje zákaz plynových kotlů v novostavbách od roku 2024 a v existujících budovách od roku 2028. To vyvolává mnoho otázek a obav mezi majiteli domů. Co to pro vás znamená? Jaké máte alternativy? A jak se na tuto změnu co nejlépe připravit? Stop plynovým kotlům Hlavním důvodem je boj proti klimatickým změnám. Plynové kotle produkují značné množství emisí CO2, které přispívají k oteplování planety. Přechod na ekologické alternativy, jako jsou tepelná čerpadla, je nezbytný pro dosažení klimatických cílů. Tepelné čerpadlo jako ideální alternativa? Hlavní alternativou je tepelné čerpadlo. Tepelná čerpadla využívají energii z okolního prostředí (vzduchu, země, vody) k vytápění a ohřevu teplé užitkové vody. Jsou to vysoce efektivní a ekologické systémy, které vám pomohou ušetřit peníze za energie a snížit váš dopad na životní prostředí. Výhodou tepelných čerpadel je nižší provozní náklady, ekologický šetrný provoz, možnost chlazení v létě, zvýšení energetické náročnosti budovy a možnost čerpání státní dotace. Nevýhody tepelných čerpadel je vyšší pořizovací cena, nutná instalace odbornou firmou a nižší účinnost v extrémních klimatických podmínkách. Jak se na konec plynových kotlů připravit? Zákaz plynových kotlů je důležitým krokem k udržitelnější budoucnosti. I když s sebou přináší určité výzvy, nabízí také řadu příležitostí. Včasná příprava vám pomůže tuto změnu zvládnout bez problémů a využít všechny její benefity. Pokud uvažujete o výměně plynového kotle, nenechávejte to na poslední chvíli. Čím dříve začnete s přípravou, tím lépe. Porovnejte nabídky od několika firem, abyste získali nejlepší cenu a kvalitu služeb a myslete na možnost státní dotace. Zákaz plynových kotlů je realitou, se kterou se musíme vyrovnat. Díky včasné přípravě a chytrému výběru alternativního vytápění můžeme tuto změnu proměnit v příležitost pro zlepšení životního prostředí a snížení energetické náročnosti našich domovů. Foto: Shutterstock, zdroje: British Gas, [...]
Zákazníci v České republice si dlouhodobě stěžují na to, jaké jsou v obchodních řetězcích ceny za potraviny. Ty ovšem tvrdí, že to není jejich vina, ale že už je tu zkrátka takový trh a ony musí kupovat za velké peníze od dodavatelů, tedy producentů potravin a zemědělců. Prodal si to všechno sám Agrární komora České republiky však mnohokrát upozornila na skutečnost, že něco takového v žádném případě není pravda. Nejenže tuzemští zemědělci prodávají do řetězců za velmi nízké ceny, ale často mají ještě potíže s tím, aby veškerou úrodu udali, jelikož globální řetězce si najdou dodavatele klidně na druhé straně planety, který jim dané zboží prodá o pár haléřů levněji. Přesně to se teď stalo farmáři Petru Klečkovi, který se zabývá pěstováním cibule. Od loňského roku měl nasmlouvaný slušný odbyt do místních obchodních řetězců. Ovšem v polovině dubna se dozvěděl, že supermarkety našly levnějšího dodavatele v zahraničí, a tak raději odeberou od něj. Mimochodem, toto rozhodně stojí za zmínku, jelikož jeden řetězec jako druhý se ve svých reklamních kampaních snaží deklarovat, jak moc dbají o lokální dodavatele. Realita je ale úplně jiná a určuje jí pouze obchodní stránka věci, a to bez jakéhokoliv sentimentu. Nakonec to tedy dopadlo tak, že Petr Klečka oznámil prodej své cibule ze dvora. Nutno říct, že jí má k dispozici přibližně 250 tun. Jakmile však svůj záměr oznámil, vrata se u něj netrhla. Lidé mají obrovský zájem. Chtějí podpořit tuzemského farmáře a nakoupit si levně zásoby. Jaké jsou skutečné ceny? Cibuli totiž prodává za 8 korun za kilogram. To je tedy cena, za kterou dokáže být profitabilní a kterou pravděpodobně požadoval od obchodních řetězců, které mu ji nebyly ochotny zaplatit. Možná je i o něco vyšší, jelikož takto má práci s prodejem po kilech. Ale za kolik prodávají cibuli supermarkety? Aktuálně je to přibližně 30 korun za kilogram. Pravidelně probíhají různé slevové akce, kdy se mohou řetězce chlubit tím, že dávají třeba 50% slevu. Potom můžete mít takovou cibuli třeba za 17,90 Kč apod. Čtěte také: V Česku je nový obchodní řetězec. Češi slaví. Ceny jsou poloviční, Kaufland a Lidl mohou rovnou zavřít Na tom je krásně vidět, jak český obchod funguje a jak moc je nevýhodný vůči zákazníkům. Standardní cena je čtyřikrát vyšší než to, za kolik prodá farmář svou úrodu. A i na akční ceně realizuje obchod stoprocentní marži. Foto: Shutterstock [...]
Tepelná čerpadla se v posledních letech těší velké oblibě jako ekologická alternativa k tradičním způsobům vytápění. Zdá se však, že jejich skutečný dopad na životní prostředí není tak bezproblémový, jak se dosud prezentovalo. Data z Německa, zveřejněná Federální asociací tepelných čerpadel (BWP), ukazují, že více než 90 % tepelných čerpadel obsahuje škodlivé F-plyny, které chce Evropská unie v budoucnu zakázat. Skrytá hrozba pro klima F-plyny, neboli fluorované uhlovodíky, jsou běžnou součástí chladicích systémů, včetně tepelných čerpadel. I když se jedná o efektivní chladicí médium, F-plyny představují značné riziko pro životní prostředí. Při úniku do atmosféry se stávají mocnými skleníkovými plyny s globálním oteplovacím potenciálem (GWP) mnohonásobně vyšším než CO2. To znamená, že i malé množství F-plynů může mít devastující vliv na globální oteplování. Alarmující zjištění Podle BWP více než 90 % tepelných čerpadel v Německu obsahuje F-plyny. To představuje obrovský problém, jelikož starší zařízení s F-plyny, instalovaná před více než deseti lety, budou postupně dosahovat konce své životnosti. S únikem F-plynů ze stárnoucích čerpadel se tak do atmosféry uvolní značné množství emisí, které dále zhorší globální oteplování. Nutný krok pro ochranu klimatu a udržitelné budoucnosti Vzhledem k závažným rizikům F-plynů pro životní prostředí schválil Evropský parlament nová opatření, která povedou k postupnému omezení a následnému úplnému zákazu těchto látek. Je to nezbytný krok k ochraně klimatu a zmírnění globálního oteplování. Výrobci tepelných čerpadel aktivně hledají alternativy k F-plynům. Existují již chladiva s nižším GWP, která představují menší hrozbu pro klima. Přechod na tyto alternativy je nezbytný pro dosažení skutečně ekologického vytápění s tepelnými čerpadly. Foto: Shutterstock Závěr a doporučení Data z Německa ukazují, že tepelná čerpadla s F-plyny představují skrytou hrozbu pro životní prostředí. Je nutné urychleně urychlit přechod na ekologické alternativy, abychom zajistili udržitelnou budoucnost a chránili klima před devastujícími dopady F-plynů. Informujte se o typu chladiva v tepelném čerpadle, které zvažujete. Volte tepelná čerpadla s chladivy s nízkým GWP. Podporujte výrobce, kteří se aktivně zabývají vývojem ekologických alternativ k F-plynům. Foto: Shutterstock, zdroj: Europarl.europa, Faz.net [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *