19/06/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79923630 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová reprezentace sice zvládla zápas se Slovenskem, v pondělí proti Skotsku už ale nenastoupí. Kvůli obavám z šíření nákazy koronavirem došlo k rozpuštění národního týmu.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Zdravý rozum nakonec zvítězil. Česká fotbalová reprezentace sice páteční zápas se Slovenskem přes veškeré komplikace odehrála, v pondělí proti Skotsku už ale nenastoupí. K rozseknutí zkaženého jablíčka došlo po debatě mezi přidělenou hygieničkou a předsedou FAČR. Určitý podíl zásluh bezesporu nese také obrovský tlak ze strany jednotlivých klubů, které se před nadcházejícími evropskými poháry obávaly nejen o zdraví hráčů, ale vnímaly také rizika případné kontumace. Dvěma pozitivním testům na koronavirus se zkrátka podařilo rozpustit národní tým.

Češi proti Slovensku zářili, další vítězství už ale nepřidají

Los českému národnímu týmu na úvod nového ročníku Ligy národů UEFA přisoudil sousední Slovensko. Zápasy s tímto odvěkým rivalem pokaždé nabídnou perfektní a naprosto jedinečnou atmosféru. Tentokrát však k bratrovražednému souboji málem nedošlo. Pozitivní test na koronavirus jednoho ze členů tuzemského realizačního týmu pořádně narušil psychiku hráčů i jejich chlebodárců. Zejména předseda představenstva fotbalové Slavie skákal několik metrů vysoko, protože na reprezentační akci vyslal hned osm klíčových hráčů. Ačkoli původně žádal okamžité stažení svých ikon, nakonec se domluvil jen na uvolnění Ondřeje Koláře a po vzoru všech ostatních zvolil vyčkávací taktiku.

Ačkoli mimořádné testování během pátečního odpoledne odhalilo dalšího nakaženého člena štábu, hygiena dala zápasu zelenou. Tomáš Souček a Patrik Schick do duelu bohužel nezasáhli, kvůli kontaktu s první nemocnou osobou se museli podrobit povinné karanténě. Jejich nepřítomnost však na výkonu hostů nebyla vůbec znát. Svěřenci Jaroslava Šilhavého v improvizované sestavě odvedli kvalitní práci, soupeře udolali výsledkem 3:1. Střelecky se prosadili Vladimír Coufal, Bořek Dočkal a Michael Krmenčík. Adam Hložek nastoupil v základu a stal se nejmladším hráčem, který kdy za reprezentaci hrál. Jedinou černou kaňkou na jinak estetickém utkání budiž následný dozvuk koronavirového skandálu.

Vedení FAČR pod tlakem rozpustilo národní tým. A udělalo správně

Bezprostředně po skončení pátečního zápasu se předseda FAČR sešel s hygieniky, aby probral další počínání. Nakonec došlo ke shodě, že pondělí zápas se Skotskem představuje zbytečné riziko, které není nikdo ochoten podstoupit. K tomuto vcelku logickému vyústění krizové situace bezesporu přispěl i tlak ze strany českých týmů. SK Slavia Praha byla od samého počátku rezolutně proti dalšímu hazardu se zdravým svých opor. Zástupci klubů FC Viktoria Plzeň a AC Sparta Praha se posléze také přidali. K protestům je navíc motivovala také hrozba kontumace ze strany UEFA. Ta by znamenala konec nadějí na evropské poháry a pochopitelně také ohromnou finanční ztrátu.

Zdroj: repre.fotbal.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *