04/03/2024

Senátoři nedávno schválili průlomový zákon, který otevírá cestu k využívání osobních dokladů přímo v chytrých telefonech. Tento krok je dalším v řadě iniciativ, které usilují o digitalizaci veřejných služeb v České republice.

Jak to bude fungovat?

Nahrazení klasického občanského průkazu za digitální variantu bude zjednodušeno díky nové aplikaci nazvané “eDoklady”. Stačí si aplikaci stáhnout ze známých platforem, jako je Google Play nebo AppStore, a následně se zaregistrovat. Aplikace umožní majitelům občanských průkazů uložit svůj identifikační doklad přímo do mobilního telefonu.

Kdo může tuto novinku využít?

Vše bude záviset na tom, zda máte již nějakou formu digitální identity, jako jsou datové schránky, bankovní identity nebo jiné e-gov služby. Pro ty, kdo tyto identity nemají, je stále tato možnost nedostupná.

Ověřovací proces

Samozřejmě, aplikace bude obsahovat i ověřovací mechanismy, které zajistí, že údaje z občanského průkazu jsou správné a platné. Ačkoli proces digitalizace bude postupný, očekává se, že do července 2024 bude možné ověřit svou identitu na většině veřejných institucí, včetně policie, soudů a finančních úřadů.

Co to znamená pro budoucnost?

Tento krok směřuje k modernizaci a zefektivnění veřejné správy v České republice. Ačkoli plastové občanské průkazy nebudou úplně nahrazeny, digitální alternativa nabízí pohodlí a efektivitu, která odpovídá současným trendům v oblasti technologie a služeb.

Foto: Shutterstock

Omezení a budoucí plány

I přes tyto pozitivní změny zůstává několik omezení, například potřeba plastového dokladu pro cesty do zahraničí. Nicméně, s růstem digitálních služeb se očekává, že tento způsob ověřování totožnosti bude stále více integrován do každodenního života občanů.

Závěr

Zavedení digitálních občanských průkazů je dalším krokem k modernizaci a efektivnímu využití technologie ve veřejné správě. Tato inovace přináší řadu výhod pro občany, ať už jde o pohodlí, bezpečnost nebo efektivitu. S postupem času se můžeme těšit na další inovace a zlepšení v oblasti digitálních služeb v České republice.

Foto: Edoklady, zdroj: IdentitaObcana, Ceskajustice

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Pepa Rothbauer
1 měsíc před

Nerozumím tomu budu radši klasický jako do teď mít obcanku

Jaroslav
6 dní před

Ani v roce 2024 nic s OP dělat nemusíme na rozdíl od tvrzení nadpisu článku, ale máme možnost a to je rozdíl!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x