04/03/2024

Momentální vládní konsolidační balíček zvýší minimální zálohy sociálního a zdravotního pojištění ještě víc, než by tomu bylo normálně. Obě částky rostou „standardně“ jen podle růstu průměrného platu. Připlatí si také ten, kdo využívá paušální daň.

Nárůst záloh

Minimální zálohy sociálního a zdravotního pojištění placené asi 60 % osob samostatně výdělečně činných v roce 2024 porostou ještě víc, než normálně. Dohromady o celých 1154 Kč. To je násobek proti letošku, kdy proti roku 2022 stouply jen o 198 Kč za měsíc. Teď však bude mít vliv i vládní balíček, nejen o růst průměrné mzdy jako normálně.

Konsolidační balíček totiž mění výpočet vyměřovacího základu. V říjnu byl schválen poslanci, během listopadu pak senátoři, posléze ho podepsal i prezident Pavel. Změny tak budou v účinnosti od ledna 2024.

Co to přesně znamená?

„Od roku 2024 by minimální vyměřovací základ sociálního pojištění pro hlavní činnost OSVČ měl narůst z 25 % průměrně mzdy na 30 % a pro vedlejší z 10 na 11 %,“ popisuje Gabriela Krušinová z ministerstva financí. Vládní balíček zvyšuje také odvody sociálního pojištění u těch, kteří využívají paušální daň.

Minimální záloha sociálního pojištění se tak pro rok 2024 zvedne na 3 852 Kč za měsíc proti momentálním 2 944 Kč. Poroste tedy o 908 korun. Minimální záloha zdravotního pojištění stoupne na 2 968 korun i bez balíčku, bude tedy vyšší o 246 Kč.

Foto: Shutterstock

Obojí od ledna

V případě zdravotního pojištění se zálohy zvedají hned od ledna. U sociálního pojištění se dosud měnila až v měsíci odevzdání přehledu o příjmech za předchozí rok. To byl většinou duben nebo květen. Konsolidace však počítá s tím, že nově se bude od ledna zvedat i platba sociálního pojištění.

Pro OSVČ s vedlejší činností stoupne minimum sociálního pojištění na 1 413 Kč ze současných 1 178. Neplatí se jen v prvním roce výkonu. Zálohy na zdravotní pojištění se při vedlejší činnosti neplatí. Taková činnost se týká třeba přivýdělku během zaměstnání. Pak sem patří ještě důchodci, studenti do 26 let, rodiče na rodičovské apod.

Přelom u paušální daně

Od roku 2021 je možné odvádět jednotnou částku, která obsahuje daň z příjmu, tak i oba odvody. Původně byla dostupná jen pro podnikatele s ročním příjmem do 1 milionu, nově od 1 do 2 milionů. Pravidla pro zařazení se nemění, stejná bude i logika výpočtu. V prvním pásmu jde o 100 Kč za měsíc, k nim se připočte záloha na sociální pojištění navýšená o 15 % a minimální záloha zdravotního pojištění.

Vstup do pásma je dobrovolný, ale je na něj čas jen do 10. ledna písemným oznámením nebo přes datovou schránku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Senat, PSP

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
2 měsíců před

Lidé,kteří si dokáží sami obstarat práci budou trestání za to,že se nespoléhají na stát. Lidé,kterým se pracovat nechce a že jich je dost se dá podpora. Zvláštní způsob a hlavně nerovný. Kdo podniká nebo podnikal ví o čem mluvím

1
0
Would love your thoughts, please comment.x