02/03/2024

Česko v tichosti obnovilo dovoz ruského plynu i import ropy. Proklamace politiků o nulové závislosti jsou tak od listopadu trochu odlišné od skutečnosti. Počátkem října totiž plyn z této hraniční stanice neteče z Česka na Slovensko, ale opačně. Objem je přitom až 100 gigawatthodin za den.

Obnova proudění surovin?

Jak upozornil Lukáš Kovanda z Trinity Bank a bývalý člen NERVu (Národní ekonomická rada vlády), až 40 % plynu proudícího do Česka je teď ruského původu. I ministr Jozef Síkela přiznal, že někteří obchodníci začali opět dovážet ruský plyn. Dle Síkely ho však reálně nepotřebujeme.

Kovanda navíc připomněl, že se prohlubuje i česká závislost na ruské ropě. Data ČSÚ ukazují, že jsme v prvním pololetí 2023 dovezli největší objem ruské ropy za všechna pololetí od roku 2010. „Je ale potřeba vnímat tento vývoj v širším kontextu,“ podotýká ekonom. „Dnes máme lépe zajištěně alternativní cesty pro dovoz neruských energií.“

Rozdíl proti minulosti

Ačkoli jsme dovoz obnovili, je dneska výrazně snazší se dle Kovandy kompletně přeorientovat na dodávky zcela neruského plynu. „Tuto situaci příznivě kvituje i ratingová agentura Moody´s. Ta Česku, respektive jeho veřejnému dluhu, zlepšila ratingový výhled. Snížení objemu dovozu plynu ruského původu v tom také hraje roli.“

Vysvětlil to tím, že Česko může snáze než dřív dovážet plyn z Norska i odjinud. Hlavní roli v tom hraje získaná kapacita v nizozemských terminálech. Ty máme pro příští roky rezervované i v Německu. Dle Síkely na ruské surovině nezávisíme a zimní zásoby jsme kompletně vytvořili bez jakékoli jeho účasti.

Věc obchodníků

Od konce října ho však začalo dovážet několik obchodníků. Podle ministra je na místě, aby odběratel věděl, jakého původu je jím odebíraný plyn. „Aktuální stav ovšem nemění nic na naší obecné nezávislosti na ruském plynu. Je také třeba zvážit zavedení omezujících opatření na národní úrovni nebo koordinaci v rámci EU,“ dodal k věci Síkela.

Nárůst zmínil i plynárenský expert Michal Kocůrek: „Všímáme si rostoucího dovozu do ČR ze Slovenska. V posledních dnech jde o 30-40 procent veškerého plynu. Je to ruský plyn, který jde na Slovensko přes Ukrajinu, případně přes Madarsko z Turecka.“

Foto: Shutterstock

Ropovod Družba a Moody´s

Od ledna do konce září dovezla ČR z Ruska také o 750 000 tun ropy víc než ve stejné době před 4 lety. Naše závislost na ní je vysoká. Naprostá většina ropy nebo plynu se přitom spotřebuje přímo u nás, neputuje už nikam dále. Ropovodem Družba dováželo Česko z Ruska celkem 65 % veškerého dovozu.

Ratingová agentura Moody´s Investors Servis zlepšila náš výhled z negativního na stabilní. S jeho zhoršením se navíc v další době nepočítá. Důvodem bylo hlavně výrazné snížení rizika v souvislosti s odběrem ruských surovin. Česko také podporuje slovenské snyha o prodloužení výjimky ze sankcí.

Slovensko a sankce

„Ty do 5. prosince dovoluje vývoj i dovoz produktů z ruské ropy,“ uvedl po pátečním setkání se slovenským premiérem Robertem Ficem v Praze premiér Petr Fiala (ODS). Slovenské rafinérii Slovnaft to dovoluje vyvážet do ČR rafinované produkty vyrobené z ruských surovin. Při skončení výjimky by je bylo možné jen místně zpracovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Forbes, Kurier

Subscribe
Upozornit na

5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Dr.Růžička
2 měsíců před

Ale, ale, jak je toto jen možné ??? Vždyť ta podvodná Fialova vláda nám opět lhala a v tichosti je podporovatelem Ruska. Dokonce tím, že kupuje naftu a plyn podporuje jeho zbrojní průmysl NE ? Tak kdo je tedy PRORUSKÝ, no všechny podvodné spolky koaliční vlády. Tak věřím, že to Andrej Babiš totalitně orientovanému Fialovi v nedělní Primě nandá a vymyslí nový příměr NěftFiala.

Aleš
2 měsíců před

Pokud bude levná a pomůže průmyslu a občanům, není důvod to brzdit, jen tak spadne inflace a zvedne se průmysl, zvedne se nálada lidí, kterým více zbude na výplatě, se zkapalněným to je stále ještě drahé a velmi to znečišťuje ovzduší už jen způsobem těžby a pak tankery na mazut !!!

Miloš
2 měsíců před

Někdy před více než půlstoletím. A proudí i přes ukrajinské obstrukce stále. V poslední době sice podstatně dráže díky oklikám a ideologickému očištění, ale stále a v dostatečném množství i kvalitě. A to je dozajista dobře.

jelda
2 měsíců před

To je novinka 🙂

2 měsíců před

A proč ne,když bude lacinější jak nafta tak i plyn ,proč platit nějaké zlodejske ceny různých hytraku , kteří jsou sami ve finančním svrabu !

5
0
Would love your thoughts, please comment.x