22/05/2024
Snowboard

Zdroj: Pixabay.com

Zdroj: Pixabay.com

Do dějin zimních sportů se den 22.11.2019 zapíše černou tuší. V brzkých ranních hodinách informoval zpravodajský server BBC veřejnost o smrti vynálezce snowboardu, zakladatele značky Burton Snowboards a samozřejmě také vášnivého sportovce. Jake Burton Carpenter ve svých 65 letech podlehl rakovině.

Jake Burton byl vizionář, který si šel za svým

Jake Burton se v sedmdesátých letech minulého století rozhodl vzít život do vlastních rukou. Opustil své původní zaměstnání, které jej vnitřně neuspokojovalo, a následně založil vlastní firmu. Už nějakou dobu si totiž pohrával s myšlenkou, jíž hodlal zrealizovat – chtěl lidem dopřát ten úžasný pocit surfování po sněhu.

Ačkoli se mu zprvu všichni posmívali, on jejich slova nebral příliš vážně. A dobře udělal. Vlastní pílí a odhodláním totiž vybudoval fenomén snowboardingu, jemuž se dnes věnují miliony lidí po celém světě. Roku 1998 se dostal i na zimní olympijské hry.

Burton obdivoval Ester Ledeckou

Jake Burton nebyl jen vynálezcem snowboardingu, ale také jeho aktivním konzumentem. Samozřejmě také sledoval sportovce, kteří se jeho “výtvoru” věnovali profesionálně. Učarovala jej kupříkladu česká rodačka Ester Ledecká, která v roce 2018 získala dvě zlaté, olympijské medaile.

Jake Burton a boj se zákeřnou nemocí

Rok 2011 byl v životě Jakea Burtona zlomový. Tehdy mu totiž lékaři diagnostikovali rakovinu varlat. V první bitvě nemoc ještě dokázal přemoci. Nedávno se ale bohužel vrátila k odvetnému klání a to už její ničivé síle vzdorovat nedokázal. Útěchou budiž alespoň fakt, že zemřel v rodinném kruhu a s pocitem, že opravdu změnil svět. Snowboard by bez něj totiž neexistoval.

Zdroj: Insider Online

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *