26/04/2024

By Steindy (talk) 13:12, 5 November 2009 (UTC) - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8348827 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Víkendová prvoligová klání dokonale zrcadlila rozpoložení "velké trojice". Zatímco Slavia přejela Liberec a Sparta urvala výhru nad Slováckem, Plzeň podlehla Jablonci a v průběžné tabulce opět klesla.
By Steindy – Own work, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Víkendová utkání české nejvyšší fotbalové soutěže dokonale reflektovala aktuální rozpoložení “velké trojice”. Zatímco SK Slavia Slavia na domácím stadionu pokořila Liberec a AC Sparta Praha urvala hubené vítězství nad houževnatým Slováckem, FC Viktoria Plzeň nestačila na Jablonec poté, co trestuhodně promrhala komfortní dvoubrankový náskok z úvodního dějství. V průběžné tabulce svěřenci slovenského lodivoda Adriána Guľy opětovně klesli a situace z jejich pohledu začíná býti dosti kritická.

Sparta otočila nepříznivý vývoj utkání, rozhodla poslední desetiminutovka

Oproti čtvrteční pohárové rozlučce, kdy základní sestavu tvořili především nezkušení mladíci, učinila AC Sparta Praha hned deset personálních změn. Jediným “přeživším” byl dvacetiletý záložník Filip Souček, jehož trenér Václav Kotal postavil do středu hřiště vedle kapitána Bořka Dočkala. Utkání na stadionu Slovácka se vinou koronavirových bezpečnostních pravidel obešlo bez divácké kulisy. Ačkoli Pražané tahali za delší konec provazu a jihomoravského soupeře jednoznačně přehrávali, překvapivě kapitulovali jako první. Povedený centr Kohúta našel hlavičku exsparťanského obránce Michala Kadlece, který míč ideálně nasměroval na připravenou kopačku nikým nehlídaného Jurečky.

Průběžné skóre zhruba po dvou minutách doznalo další zásadní změny. Letenští si ojedinělý ofenzivní výpad protistrany nenechali líbit a zřejmě se úspěšnou akcí také částečně inspirovali. Ladislav Krejčí mladší dlouhým nákopem před branku nalezl svého staršího jmenovce, který balón pohotově poslal na druhou stranu přímo před Lukáše Juliše. Nejlepší střelec české nejvyšší fotbalové soutěže měl vesměs jednoduchou pozici. Úvodní dějství nabídlo i další zajímavé šance na obou stranách, další gól už ale nepadl.

Po změně stran se iniciativy ujali domácí. Krásnou ranou z otočky se prezentoval Jan Kliment, jeho střelecký pokus ale Nitovu svatyni o fous přeletěl. V 55. minutě se Sparta málem dostala do vedení. Rozdílový zásah Karlssona nicméně rozhodčí neuznal kvůli faulu Filipa Součka, který situaci předcházel. Vyrovnaný duel rozhodl až David Pavelka, jehož individuální akce bezprostředně před koncem základní hrací doby skončila v soupeřově síti.

Slávisté si po nepovedeném pohárovém utkání zlepšili náladu

SK Slavia Praha, která během čtvrtečního pohárového večera utrpěla nejhorší porážku za posledních šest let, opětovně naskočila na vítěznou vlnu a zároveň prodloužila úctyhodnou šňůru prvoligové neporazitelnosti. V prostředí domácího stadionu hostila liberecký Slovan, jemuž třemi přesnými zásahy zmařila vidinu bodového zisku. Ústřední postavou sešívané družiny se stal Abdallah Sima. Senegalský zázrak ve 23. minutě otevřel skóre zápasu, když hlavičkou zavěsil povedený centr Lukáše Provoda. Hosté sice nasupeně reklamovali útočný faul Jana Kuchty, rozhodčí nicméně po konzultaci s videem ukázal do středového kruhu. Dvougólové vedení slávistům bezprostředně před poločasovou přestávkou zajistil Peter Olayinka, který rovněž zakončoval hlavou.

Do druhého dějství vstoupili mnohem aktivněji hosté, žádnou ze svých ofenzivních příležitostí nicméně neproměnili. Definitivní stopku jejich marnému snažení vystavil výše zmíněný Sima, který patnáct minut před koncem základní hrací doby zvýšil vedení. Devatenáctiletý fotbalista se zároveň výrazně přiblížil nejlepšímu ligovému střelci Lukáši Julišovi, k senzačnímu ovládnutí tabulky kanonýrů potřebuje už pouze jedinou branku.

Plzeňané pokračují v marnosti, zápas s Jabloncem rozhodlo druhé dějství

Zatímco povedené jaro poskytlo veškeré důvody k optimismu, podzimní část sezóny 2020/2021 zatím působí dosti hrůzostrašným dojmem. FC Viktoria Plzeň prožívá herní i výsledkovou krizi, která nebere konce. Posledním dokladem tohoto tvrzení budiž páteční ligové utkání na stadionu Jablonce. Přestože svěřenci Adriána Guľy jednoznačně ovládli úvodní dějství, kdy si díky brankám Buchy a Beauguela vypracovali komfortní náskok, nakonec ze hřiště odcházeli jako poražení. Pověstná Csaplárova past dokonale sklapla, Severočeši po přesných trefách Doležala, Zeleného a Ladra otočili skóre.

Plzeňané nevyhráli čtvrtý zápas za sebou, což se logicky promítlo do jejich průběžného postavení v tabulce. Aktuálně zaujímají šestou příčku, lépe si stojí dokonce i Olomouc nebo Pardubice. A brzy může být ještě hůř. Liberci totiž schází jedno utkání, ostravský Baník vynechal dokonce dvě. Smyčka se stahuje a sportovní média netrpělivě vyhlíží den, kdy vedení klubu vyvodí důsledky.