15/07/2024
Jan Bořil

"File:Jan Bořil2, FCB-SLAVIA 30092018.jpg" by T.Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

“File:Jan Bořil2, FCB-SLAVIA 30092018.jpg” by T.Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Kdo by si ještě v roce 2015 pomyslel, že Slavia Praha bude hrát vyrovnanou partii s Barcelonou? Světe, div se, ono se to 23. října 2019 opravdu stalo! Sešívaní sice v závěru odcházeli ze hřiště jako poražení, věšet hlavy ale nemusejí. Loňský šampion španělské La Ligy zápas rozhodně neměl pod kontrolou a posledních chvil se strachoval, že domácí přetaví euforii (minimálně) ve vyrovnávací branku.

Barcelona si ukradla první minuty, pak ale polevila

Slávisté hned v prvních minutách pocítili sílu, s níž katalánský velkoklub dlouhé roky dobývá svět. Barcelona nastoupila v plné zbroji, což jen dokazuje, jaký respekt z českého soupeře měla. Trenér Ernesto Valverde nechtěl nic podcenit. Studená sprcha přišla již ve třetí minutě, kdy Ševčík vyrobil hrubku z nervozity, kterou duo Arthur – Messi okamžitě potrestalo. Každý jiný tým by v tu chvíli padl na kolena. Slavia však nikoli.

V následujících minutách se svým protivníkem srovnala krok, vytvářela si šance a dalo by se říci, že v určité fázi prvního poločasu měla dokonce navrch. Momenty slávy si naneštěstí pro ně vybral Marc-André ter Stegen, jenž lapil několik střeleckých pokusů, které mohly skončit v síti. Pochvalu si zaslouží i strážce svatyně na druhé straně, jemuž se rovněž dařilo krýt všechny nebezpečné výpady.

Euforie přišla v padesáté minutě

Z obránce Jana Bořila se v poslední době stává expert na důležité branky. Jeho jméno se rozléhalo burácejícím Edenem v padesáté minutě, kdy parádním bodlem překvapil hostující hvězdy, pro které byl vyrovnávací gól něco jako direct od zápasníka v těžké váze. Slávisté se začali o to více tlačit do vápna, chtěli výsledek zápasu zvrátit ve svůj prospěch a postarat se tak o senzaci. Smůla si ale ale bohužel našla i podruhé.

Běžela 57. minuta a Messi nacentroval balón směrem k Suárezovi, který z velkého úhlu vystřelil. Míč v letu trefil domácího Petera Olayinku, od něhož se odrazil mezi tři tyče. Brankář Ondřej Kolář byl naprosto bezmocný. Pražané však naděje na výhru ani tak nevzdali a do konce druhé poloviny několikrát nepříjemně zahrozili, dokonce znovu opticky převzali otěže. Na další gól to ale nakonec nestačilo.

Hvězdná Barcelona nebyla ve své kůži

Ačkoli fotbalisté Barcelony zvítězili, jejich výkon rozhodně nebyl stoprocentní. Příliš nezasvítili Luis Suárez, Antoine Griezmann ani střídající Ousmane Dembelé. Vyčnívali snad jen Marc-André ter Stegen a hlavně Lionel Messi, který zařídil obě branky hostů a během zápasu se dostal i do dalších příležitostí.

Na druhé straně je potřeba vyzdvihnout brankáře Ondřeje Koláře, jenž zmařil mnoho střeleckých pokusů Barcelony a počínal si jako hráč světových kvalit. V tomto směru se k němu připojit ještě Tomáš Souček – stabilně nejlepší hráč Slavie v poli. Pochvalu si ovšem zaslouží celý tým, jelikož hrál komplexně a s potřebnou dávkou bojovnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *