22/05/2024

Od prosince letošního roku se žádost o důchod stane mnohem pohodlnější. Novela, kterou nedávno schválili poslanci, umožní podávání žádostí o přiznání důchodu online, přes internet. Tato změna se týká pouze procesních aspektů, samotné podmínky pro nárok na důchod zůstanou nezměněny, zejména potřebná doba pojištění.

Papírové formuláře, složité vyplňování a fronty budou minulostí

Dosud bylo nutné osobně navštívit okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa trvalého pobytu žadatele. Tato procedura byla zdůvodněna složitostí vyplňování papírových formulářů a potřebou poskytnout žadateli odborné vysvětlení k podmínkám nároku na dávku.

Evropské nařízení urychlilo přechod úřadů do digitálního věku. Členské státy EU mají povinnost zavést možnost žádat o důchody online do 12. prosince 2023. České ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo tuto změnu provést, ačkoliv původně plánovalo spustit online žádosti již v červenci.

Jak bude vypadat online žádost?

Nová interaktivní služba na ePortálu ČSSZ umožní žadatelům o důchod podávat žádosti přes internet. Po přihlášení pomocí elektronické identifikace, například bankovní identity, datové schránky, eObčanky nebo MojeID, obdrží žadatel předvyplněný formulář s údaji, které o něm Česká správa sociálního zabezpečení eviduje. Žadatel může potvrdit, upravit nebo doplnit tyto údaje v aplikaci.

Online žádost bude obsahovat interaktivní nápovědy a kontroly, aby bylo zajištěno kompletní podání bez nutnosti dalších úprav na úřadě. Při podání žádosti online budou žadatelé také odevzdávat veškeré potřebné přílohy, a to ve formě skenů. Úředníci budou mít možnost požádat o originály, pokud to bude nezbytné.

Foto: Shutterstock

Dostatek času na vyplnění žádosti

Tato novinka umožní lidem 30 dnů na dokončení jejich žádosti. Po uplynutí této lhůty bude rozpracovaná žádost automaticky smazána. Datum odeslání kompletně vyplněné žádosti určí datum, od kterého se začne vyplácet důchod. V případě potřeby doplnění informací po odeslání žádosti mohou úředníci elektronicky požádat o další údaje přes ePortál ČSSZ. Závěrečné rozhodnutí o žádosti bude i nadále zasíláno klasickou poštou nebo přes datovou schránku.

Další inovace umožní žadatelům vybrat si okresní správu sociálního zabezpečení, ke které se chtějí obrátit, a to jak osobně, tak i online. Tato možnost zajistí, že v případě případného přetížení některých poboček budou moci odmítnout žádosti od žadatelů, kteří podle trvalého bydliště spadají pod jinou pobočku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Lidovky, Kurzy, CSSZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *