22/05/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Polská nejvyšší fotbalová soutěž poskytuje útočiště celkem deseti tuzemských hráčům. Kdo konkrétně do nového ročníku Ekstraklasy vkročil pravou nohou, se dozvíte hned záhy.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Polská nejvyšší fotbalová soutěž aktuálně poskytuje útočiště celkem deseti tuzemských hráčům. Kdo konkrétně do nového ročníku tamní Ekstraklasy, která se v našich končinách bohužel netěší takové pozornosti, jakou by vzhledem ke svým kvalitám nepochybně zasloužila, vkročil pravou nohou? K odpovědím se doberete prostřednictvím následujících řádků.

Jan Sýkora (Lech Poznań)

Úplně první sezónu za hranicemi rodné země momentálně kroutí Jan Sýkora. Šestadvacetiletý záložník využil nabídku polského klubu Lech Poznań, v jehož barvách dosud odehrál tři ligové zápasy. Další dvě vystoupení si připsal na poli Evropské ligy, kde se dokonce vytáhnul jednou vstřelenou brankou. Odchovanec švihovské fotbalové školy prošel několika významnými českými kluby. Ještě jako mladík kopal za Plzeň, působil na Spartě, nějakou dobu pomáhal Liberci a nakonec se zabydlel v pražském Edenu. Zde nějakou dobu platil za neochvějnou součást základní sestavy, postupně však jeho role začala slábnout a hostování v Jablonci se tedy jevilo jako rozumné řešení. Na severu Čech fotbalista herně i střelecky ožil, díky čemuž posléze opustil Fortuna ligu.

Tomáš Pekhart (Legia Warszawa)

Útočník Tomáš Pekhart je dalším odchovancem západočeského fotbalu, který ale na rozdíl od výše zmíněného Sýkory začínal v Sušici. Odtud se postupem času propracoval až do mládežnické přípravky slavného Tottenhamu, kde sice předvedl značnou část svého střeleckého umění, nicméně zranění jeho šance proniknout mezi dospělé bohužel snižovalo. Černý scénář se nakonec opravdu potvrdil, mimo hostování v tehdy druholigovém Southamptonu Pekhart vůbec nehrál. Vrátil se tedy zpátky do České republiky, odkud později zamířil na další zahraniční štace. Působil v sousedním Německu, Řecku nebo Izraeli. Začátkem letošního roku se zabydlel na území Polska, klubu Legia Warszawa dosud pomohl deseti brankami napříč všemi soutěžemi.

Martin Pospíšil (Jagiellonia Białystok)

Devětadvacetiletý záložník Martin Pospíšil je v polském fotbalovém prostředí okoukanou tváří (samozřejmě pozitivně myšleno). Odchovanec olomoucké Sigmy naskočil do posledních čtyř prvoligových sezón, odehrál drtivou většinu soutěžních zápasů a navíc zatím ani jednou neměnil dres. Zástupci klubu Jagiellonia Białystok si chválí především hráčovu pracovitost a schopnost bodově ovlivnit důležité zápasy. Někdejší opora Jablonce si vybudovala silnou pozici, jíž poctivě hájí i letos.

Petr Schwarz (Raków Częstochowa)

Petr Schwarz je osmadvacetiletý fotbalový útočník, který se na území České republiky dosud nedočkal zaslouženého uznání. V barvách Hradce Králové odehrál šedesát soutěžních zápasů, které okořenil osmi brankami. Kompletace těchto statistik mu zabrala několik let. Přesun do sousedního Polska mu ale zatím evidentně svědčí. Stejný počet přesných zásahů totiž zaznamenal během jediné sezóny, navrch k nim připojil ještě osm gólových asistencí. Sezóna 2020/2021 se rovněž odehrává podle ideálního scénáře. Český šikula má na kontě čtyři důležité body, v klubu Raków Częstochowa dostává čím dál tím více prostoru.

Tomáš Petrášek (Raków Częstochowa)

Pohádkový příběh osmadvacetiletého Tomáše Petráška jsme si detailně nastínil prostřednictvím jednoho z posledních článků. Vytáhlý středopolař se v Česku nedokázal prosadit, brázdil jen nižší soutěže a chvíli dokonce přemýšlel o předčasném ukončení sportovní kariéry. Své poslední naděje vložil do tehdy třetiligového polského klubu Raków Częstochowa, který se netajil smělými ambicemi a kolem vytáhlého toužil vybudovat vítězný tým. Jak řekl, tak také učinil. Petrášek se skutečně zhostil role lídra a klubové ikony, skvělými výkony výrazně pomohl k hladkému postupu mezi elitu a letos navíc s přehledem vede tamní Ekstraklasu. Trenéři si jej cení nejen díky kvalitní defenzivní práci, ale také nebývalé produktivitě. Právě kombinace těchto dvou faktorů hráče dostala až do českého reprezentačního mužstva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *