21/11/2024

Pokud do sítě odevzdáte vlastní vyrobenou elektřinu, bude vás čekat ještě poplatek. Zní to šíleně, ale přesně taková je situace. Nepočítejte tedy s tím, že by se na přetocích dosažených například fotovoltaikou na domu dalo vydělat.

Jde na vlastní výrobě vydělat?

Někdy nedostanete za takový přebytek ani korunu, jindy vás čeká ještě poplatek. Vznikne-li na vaší domácí fotovoltaické elektrárně přebytek energie, odchází tento objem do běžné distribuční sítě. Odborně se tomu říká „přetoky“. Nastane to ve chvíli, kdy zůstane energie po uspokojení všech spotřebičů a dobití baterie.

Přetok lze odvést zdarma, případně si za něj nechat zaplatit. Nejde o částky na zbohatnutí, pomohou však snížit vlastní účty nebo postupně udolat investici do zařízení.

Jak lze s přetoky pracovat?

Vyskytují se hlavně během velmi slunečných dní, kdy lze dosáhnout cca 5-18 kWh za den. Pro domácnost se pak nabízí hned několik variant:

  • Odevzdat do sítě zdarma – v momentě, kdy nemáte uzavřenou žádnou smlouvu o výkupu takové elektřiny.
  • Prodat nadbytek za spotovou cenu – uzavřete smlouvu s některým z distributorů, který ji vykoupí za momentální cenu na burze.
  • Prodej přebytku za fixní cenu – opět uzavření smlouvy s distributorem, tentokrát za cenu předem sjednanou.
  • Virtuální baterie – tohle nabízí tradiční dodavatelé jako E.ON nebo ČEZ. Přebytky proudí do sítě a váš dodavatel to sleduje. Podle dodaných kWh si je pak můžete dle potřeba čerpat zpět, ale za poplatek.
  • Prodání veškeré elektřiny – skrze fotovoltaiku se dá zkrátka podnikat.

Rok 2023 a pravidla hry

Letos přišla zásadní změna přetoků z fotovoltaiky. Dle energetického zákony je totiž její výroba předmětem podnikání v oblasti energetiky. Chcete-li tedy vyrábět vlastní a nakládat s přetoky, platí tato pravidla:

  • Pokud je výkon FVE vyšší jak 50 kWp, musíte mít licenci.
  • Ta není potřeba, pokud máte méně výkonné zařízení a jste připojeni k síti, nebo FVE není napojena na síť.

Dříve šlo realizovat výkup jen u jednoho dodavatele. Od drobných výrobců (hlavně domácností) mohl tak elektřinu vykupovat přímo jejich dodavatel. To se však letos změnilo a k FVE přísluší dvě čísla EAN (čárové kódy), konkrétně spotřební a výrobní. Pak si může majitel FVE zvolit, kdo od něj přebytky vykoupí.

Foto: Freepik

Doplácení místo výdělku

Ne vždycky se ale takové operace vyplácí, mnohdy za to ještě doplatíte. Jsou totiž případy, kdy je to považováno za nevyžádanou dodávku energie do sítě. Protože zatím neumíme elektřinu efektivně ukládat, je úkolem elektráren hlavně udržování rovnováhy v síti. Vyrobenou hnedka spotřebujeme, výkyvy jsou rizikové.

Do toho pak přichází právě samovýrobci, který o stavu sítě nemají logicky přehled. Nevyžádaná dodávka nastává, kdy nemáte povolení k odeslání přetoků, nebo je ve smlouvě tzv. rezervovaný výkon. Ten uvádí, kolik energie lze do sítě poslat a jeho překročení vede k pokutě.

Odvozeno od míry přetoku

Provozujete-li FVE na nízkém napětí, je pokuta 1 713 Kč za kilowatt přes limit, což je vyhodnoceno každý měsíc. Proto je třeba při uzavírání jakékoli smlouvy znát dobře parametry, jinak se může taková operace hodně prodražit.

Foto: Freepik, zdroj: evolty

5 názorů u článku “Za elektřinu, kterou vyrobí domácí fotovoltaika, dostanete ještě pokutu. Mohou to být tisíce korun za kilowatt

  1. Za elektřinu, kterou vyrobí rozprodané a rozkradené za socialismu námi postavené 3 atomové elektrárny bez zahraničních dotací a zahraničních nádeníků, včetně tepelných a vodních elektráren, dostanete kapitalistickou sametovou zločineckou drahotu. Mohou to být tisíce korun za kilowatt

  2. Mně to nezní šíleně, to je jako byste do přeplněné přehrady začali bez souhlasu jeho provozovatele vypouštět svůj rybník… 😉

  3. Takže pokud z domácí fotovoltaiky dodám do sítě elektřinu , budu potrestán ? Vidíte a totéž ve větším dělají společnosti kterým my občané musíme platit . Ony za to berou velké peníze a my budeme za totéž trestaní ? Tady vidíte zrůdnost našich politiků !! Je třeba je vyházet všechny a konečně začít žít a ne se nechat okrádat !!

  4. Taková je pravda ne nestálá chvála ,v zimě velmi málo nebo nic v létě problémyPokud do sítě odevzdáte vlastní vyrobenou elektřinu, bude vás čekat ještě poplatek. Zní to šíleně, ale přesně taková je situace. Nepočítejte tedy s tím, že by se na přetocích dosažených například fotovoltaikou na domu dalo vydělat.

  5. Já to vidím jako klasický náš absurdistán, ale předpokládám, že tohle si většina lidí, co si pořizuje FVE umí ohlídat. A když je FVE dobře postavená, tak by hlavně měla obsáhnout kapacity doma k vlastní spotřebě a minimum posílat jako přebytek do sítě. A je jasný, že to se 100% nedá obsáhnout a taky mi z tý naší jde něco do sítě, kdy to teda ode mě spotově vykupuje bezdodavatele a fakturuje mi to podle trhu. V létě se kolikrát vyplatilo i vypínat, když byly ceny záporný, ale tolikrát se to zas neopakovalo. Na zbohatnutí to určitě není, ale a na snížení účtů za energie ano.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *