22/05/2024

Koncesionářský televizní a rozhlasový poplatek v České republice pravděpodobně projde významnou změnou, která ovlivní každého občana. Ministr kultury Martin Baxa představil vládní návrh zákona, který počítá s navýšením těchto poplatků, a to až o 25 korun pro televizi a o deset korun pro rozhlas měsíčně. Co to znamená pro běžné občany?

Navýšení televizního a rozhlasového poplatku

Aktuálně platí lidé za televizní poplatek 135 korun měsíčně, což činí 1620 korun ročně. S navýšením o 25 korun by se měsíční poplatek zvýšil na 160 korun, což by představovalo 1920 korun ročně. Rozhlasový poplatek dosud činil 45 korun měsíčně, což představovalo 540 korun ročně. S navýšením o deset korun by se měsíční poplatek dostal na 55 korun, což by znamenalo, že koncesionáři Českého rozhlasu by platili 660 korun ročně. Toto navýšení by také mělo za následek celkové zvýšení příjmů veřejnoprávních médií.

Platit budou všichni!

Je však třeba zdůraznit, že změny nebudou postihovat pouze samotnou výši poplatků. Okruh lidí, kteří budou povinni platit, se také rozšíří. Dosud byly poplatky vázané na držení televizního a rozhlasového přijímače, což mělo za následek, že někteří lidé, kteří tyto přístroje nevlastní, poplatky neplatili. Nový zákon však mění definici zařízení, ze kterého se poplatek odvádí. Nyní bude platit za jakýkoli přístroj, který může přijímat a reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání, což zahrnuje i chytré telefony, tablety a počítače.

Poplatky právnických osob

Změní se také způsob, jakým budou platit poplatky právnické osoby. Malé firmy, do pěti zaměstnanců, a živnostníci nebudou dotčeny, ale firmy budou odvádět poplatek v závislosti na počtu zaměstnanců. Tato změna má za cíl spravedlivěji rozdělit zátěž mezi různými typy podniků.

Poplatky budou vybírány i za jakýkoliv přístroj, který může přijímat a reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání. / Foto: Shutterstock

Podpora nezávislých veřejnoprávních médií

Ministr kultury Martin Baxa zdůvodňuje tyto změny tím, že poplatky na veřejnoprávní média nebyly zvyšovány mnoho let, přestože sledovanost a poslechovost těchto médií zůstává vysoká. Obě veřejnoprávní média, Česká televize a Český rozhlas, nabízejí širokou paletu programů a mají vysokou kvalitu a důvěryhodnost.

Pokud vše půjde podle plánu, budou tyto změny začít platit od 1. ledna 2025. Tato “velká mediální novela” má za cíl zajistit stabilní financování silných a nezávislých veřejnoprávních médií, která nebudou závislá na státním rozpočtu. Očekává se, že po navýšení poplatků a rozšíření okruhu poplatníků budou příjmy České televize vzrůstat o 1,4 miliardy korun ročně a Českého rozhlasu o 626 milionů korun ročně.

Foto: Shutterstock, zdroj: Poplatky.ceskatelevize, Ceskatelevize, iDnes

50 názorů u článku “Za Českou televizi a rozhlas bude platit už úplně každý. Poplatky se navíc zvýší

 1. už je to trapné.
  platit za něco, co NEMÁM/E (a tedy ani nepoužíváme), je nehorázná blbost a ZLODĚJINA! (ano v mobilu mám ASI příjem jak pro rádio, tak i tv, ale ani jedno NESLEDUJI a ani NECHCI)!
  pokud to budou instituce vyžadovat jen proto, že: “MÁM/E MOŽNOST sledovat a poslouchat média…,” pak všem ženám radím, aby si požádaly o vyplácení ALIMENTŮ – bez ohledu, jestli dítě vůbec mají… vždyť pánové “MAJÍ MOŽNOST přefiknout každou,” tak ať tedy pánové platí!
  (a to PLATÍ především PRO CELOU ČESKOU VLÁDU), která je schopna takový NEMORÁLNÍ PASKVIL schválit! :-((( :-((( :-(((
  platit NEBUDU NIC (a asi nebudu sám).

 2. Ok, chápu to jako výpalné a ošidím tedy o to stát jinde.

 3. Tak to určitě, mě nikdo nebude vykrádat pěněženku.

 4. to zas bude Hřebejk točit zblitků… a jeho herecká squadra bude mít na výlety

 5. Zrušit oba dva poplatky. Ať se uživí sami, když je sledovanost a poslechovost těchto médií tak vysoká.

 6. proč platit za rádio když český rozhlas neposlouchám a dívám se na komerční stanice tv

 7. Pokud tomu tak bude,tak ať táhnou někam do… Osobně ani minutu v roce nesleduji ČT ani neposlouchám ČRo. Tento přístup k okrádání lidí je na hlavu. Jen ČT má na těchto poplatcích ca 7,5 mld(!) korun ročně,plus ještě za reklamy. A za co? Co nám za to “vracejí”pomocí obrazovek? To je jeden z důvodů proč veřejnoprávní…nesleduji.

 8. Jenže existuje výjimka. A tou je čestné prohlášení, že nevlastníte žádný přijímač, který je schopen přijímat jak rozhlasový, tak TV signál. To už nenapíšou.

 9. A poplatky za elektřinu co jsou reklamy to zaplatí česká televize divákům kteří sledují ČT a za blboviny co vysílají taky

 10. Jak si může někdo dovolit rozhodovat o tom, co budu platit že svých již zdaněných peněz!!! Je to banda zloději, kdy si dokonce v této finanční situaci státu, kdy klesá životní úroveň občanů, dovolí říct, že jeho plat, který je vyšší o nějakých pár desítek tisíc, než u předchozího ředitele, si zaslouží! To je tak na pár facek a hubu do toaletní mísy!

 11. nemám TV ani počítač , telefon NOKIA 3010 tam nic nehraje , tohle píši v internetový kavárně tak platit nebudu jako ted

 12. No a co se divíme? Když nový rádoby ředitel televize bude pobírat měsíční plat 289 tisíc korun? To je o 47 tisíc více než bral předchozí ředitel. A k tomu může být roční bonus ve výši desetinásobku měsíčního platu. A ještě to tomu gaunerovi přijde nic moc.

 13. ČT,a rozhlas neposlouchám. Nevidím důvod proč platit něco co nesleduji a neposlouchám.Jte zasraný zloději co si dělají zákony pro sebe,už se těším až budete vyset na lampách.

 14. Za to co vysílají, za ty lži a dezinformace by měli platit oni. Jinak nasrat. Mám starý tlačítkový telefon a PC mit již nebudu. Takže soudruzi z 5kolky ještě jednou “NASRAT”!

 15. Chápu, že i když ČT opakuje staré filmy, potřebuje peníze na milionové odměny vedení, zejména pana ředitele, kterého pak pro neschopnost vyhodí se zlatým padákem. Vzhledem k úrovni ČT pan ředitel si nezaslouží ani minimální mzdu, ale když je to zákon, tu bych mu nechal. Pak by se obešli zcela bez poplatků, příp. by platili jen ti, kteří se chtějí na ČT dívat

 16. Nic platit nebudu! TV nemám. Tak ať zpoplatní samotné vysílání, tak jako to má třeba Voyo. Ať platí opravdu jen ti, kteří se na Českou televizi dívají. Argumentovat tím, že přeci mám možnost koukat na ČT je jako kdyby bezdětný chlap přišel na úřad, že chce přídavky na děti a tvrdil by, že je sice nemá, ale má možnost je mít. To je tak absurdní…

 17. Je tady idiot Baxa neschopný jako vláda a chtějí okrádat lidi měli by ty poplatky zrušit a ČT může skončit jsou tam zadarmo drahý

 18. Zloději. Tohle je prostě neskutečná nespravedlnost. Ať si to platí ti, kteří to skutečně využívají. Doufám, že lidi proti tomuhle budou mega řvát. Stát už neví, na čem by ty lidi ještě okradl. Hnus.

 19. Pokud si mám něco kupovat, musím mít také možnost kupované zboží ovlivňovat, zejména jeho kvalitu. Jinak se opět jedná o vydírání státem.

 20. Nehodlám platit za něco, co nechci. Úroveň většiny pořadů ČT a ČR je velmi špatná. Úroveň našich zastupitelů raději nebudu komentovat. Co jsme si zvolili, to máme.

 21. pokud se zváší konc. poplatky, tak nebudou otravovat reklamy???? všichni lidé, co se dívají na televizi, tak musí trpět neustále jakési ptřičmouhlé reklamy, které nikoho nezajímají , ba naopak všechny je štvou a televizi tlumí, aby nebyla taková velká spotřeba energie, elektrického proudu, to nikomu nevadí, tak simyslím , že tímto navýšením poplatků to skončí. ty reklamy, myslím

 22. bude konec reklam???? lidé nebudou muset doplácet na náklady vysílání v podobě elektrické energie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nikdo se neptá nikoho, zda o tyto neustále opakující se reklamy někdo stojí, národ je z nich již vyčerpaný, mluvím za sebe i za celé lidstvo,

 23. Nasrat na ČT 20 let jsem na to nešáhnul a budu to řešit s právníkem tohle je okrádání občanů za to že mají mobilní telefon? NASRAT. Ať si to dají za paypal bránu jako netflix a ostatní společnosti chceš tak si zaplatíš nechceš tak neplatíš jednoduché.

 24. Orwel se v hrobě převrátil. A kdy bude povinné sledování propagandy? Je to vydírání a vyhrožování. Já nic platit nebudu. Prostě nemám peníze. Stát není schopen regulovat ani ceny potravin a pořád se vymýšlí nové poplatky. Jakýkoli nesouhlas se interpretuje jako podpora Ruska. Takže jsme tam, kde jsme byli před devadesátkami. I když ne, dnes nemáme ani slušné školství a zdravotnictví. Nemluvě o bydlení a zaručeném zaměstnání a důchodu. Chtěli svobodu a dnes nás mohou svobodně potlačovat. Nebo v čem spočívá ta demokracie? Ve vládě lidu? Amerckého lidu. Vlastně Řekové nazývali demokracií vládu svobodných občanů, tedy otrokářů. Hádejte, kdo je v této hře svobodný, a kdo otrok.

 25. Nadáváte a co uděláte? Nic, Chce to vyrazit do ulic a vysvětlit “politikům”, ať rychle změní svoje myšlení am přestanou okrádat národ! A bez nějakého pochybného sametu!! Je vidět již dlouho, že oni krást nepřestanou a my jim to máme platit! Viz Ukrajina, balíčky a další! Je to jasný signál, ja si z nás dělají
  jenom pr-del! Jak dlouho si toto vykořisťování necháme líbit?

 26. proč mám platit za všechno jelikož si platím internet-Podu za kterou platím 470 kč do ceny spadá i televize-tak nevidím duvod platit ještě někomu jinému.

 27. Za chvíli budou všichni platit dálniční známky ikdyž auto nemají…..

 28. No a co se divíme? Když nový rádoby ředitel televize bude pobírat měsíční plat 289 tisíc korun? To je o 47 tisíc více než bral předchozí ředitel. A k tomu může být roční bonus ve výši desetinásobku měsíčního platu. A ještě to tomu gaunerovi přijde nic moc.

 29. Není nad to, když se zlodějina ČT chrání legislativou. Současná vláda si tak vychovává silnou skupinu oddaných, jejichž příjmy jsou v desítkách tisíců. Pak si dají dostaveníčko ve Varech s Bartoškou. ČT je zajímavý ekosystém, jehož tvorbu ( i tu zbytečnou a neúspěšnou ) dotujeme v koncesích. Za totáče se koncese platily, protože jinak by sotva nějaká televize byla. Dneska se lidi obelhávají skupinou lidí z vedení ČT, kteří by se v komerční sféře neuživili a aby zdůvodnili svou existenci, vymýšlejí spoustu zbytečných pořadů. V příštích volbách dám hlas straně, co bude mít v programu zrušení absurních koncesionářských poplatků.

 30. ČT nedávno informovala kolik milionů ušetřila,a jak skvěle hospodaří.!!!??
  ALE, to že zrušila víc jak polovinu sportovních přenosů a místo nich vysílá
  brakové pořady to mlčí. Když se chci podívat na sport jako je tenis, fotbal, ařada dalších vrcholových sportů,musím přepnout na Slovenskou televizi tam vidím i utkání které se týkají i českého sportu a sportovců!!!! Hanba blejt.
  Ale zato vidím zápas okresního přeboro v kopané, begbinton, jak sportují děti
  a hromadu jiných hovadin, ono to totiž nic nestojí. A zato mám platit.

 31. Mám lepší řešení . At nejdříve Česká televize sníží počet zaměstnanců o 50 %. I po tomto snížení jich bude mít víc než zisková NOVA. Nova – 850. ČT- 3200 a to mají ještě tu drzost chtít větší poplatky!!!!

 32. Chci referendum o zrušení televize. Já ji nechci a nepotřebuji

 33. Tady stěžování nepomůže, pište rovnou na vládní e-mail. Také nehodlám platit za něco, co nevyužívám. na služebním mobilu ani data nemám, i kdybych měla, v práci se pracuje a ne čumí na TV v mobilu nebo poslouchá rozhlas. Toto opravdu nemůže projít !!!!!

 34. nic platit nebudu já si platím internet 470 kč v kterém mám i televizi a tým pádem nikomu jinému platit nebudu.

 35. konečně, ve štrozoku mě tlačej nějaké zbytečné bankovky, tak se jich snad zbavím.

 36. Ono existuje něco jako občanská neposlušnost. Přestaňme platit koncesionářské poplatky veřejnoprávním médiím ve velkém a ať si s těmi miliony neplatičů Česká televize, Český rozhlas i politici v parlamentu poradí.

 37. Zloději..Co už si dovolí,tak to je hnus…!!! Prasata.. Oni mi budou nařizovat co budu platit?!

 38. Zvýšení jako takové mi nevadí, faktem je, že se to nevalorizovalo už hodně dlouho. Ale to rozšíření poplatníků je svinstvo nejhrubšího zrna. Musí existovat legální opt-out mechanismus, jinak se tomu říká daň. A tomu se oni brání. Nějací právníci by to měli vzít jako výzvu a v zájmu všech občanů tohle napadnout a strhat to vládě.

 39. Oni chtějí tvrdit, že věří, že na mobilu nebo na počítači někdo sleduje ČT nebo poslouchá Český rozhlas 😀 😀 😀 Komici zlodějský!!!!

  • Stačí používat internet pomocí předplacené karty, která je anonymní a poskytovatel tak nemá možnost státu předat relevantní údaje, které by následně mohl stát použít k vymáhání placení tohoto výpalného. Pomocí jednoduché úpravy na počítači je pak možné tyto data používat i na PC. Mimochodem, každý rok mi chodí výpis. kdo a jaký úřad si vyžádal mé informace z registru obyvatel a tušíte správně, je to Česká televize a rozhlas kteří si pomocí registru obyvatel vytvářejí seznam platičů a neplatičů výpalného Přinejhorším zakoupím klasický tlačítkový telefon a těch pár e- mailů si napíšu či přečtu někde v kavárně či ve vlaku, kde je již také wifina. Lidé na sociálních dávkách a do určité výše příjmu jsou ze zákona od koncesionářských poplatků zproštěni No, a že by firma měla platit koncesionářský poplatek ČT za to, že u ní dvanáct hodin stojí její dělníci u výrobního pásu je už vysloveně debilita. Možná to ještě nikdo ČT neřekl, ale ti lidé u výrobního pásu tu jsou kvůli výkonu znormované práce.
 40. Česká televize zjevně nemá nedostatek financí, když může platit redaktory, kteří za týden natočí sotva dva vstupy do zpravodajství, a to ještě dost diskutabilní kvality, když může vysílat rosničku do Krkonoš, aby odtud v přímém vstupu (což je velmi drahé) hlásila to, co může hlásit bez problémů ze studia.
  A pan ministr by si měl zjistit, proč se lidé nedívají na Českou televizi… Protože obvykle nevysílá nic zajímavého, podnětného, důležitého. Ne že by komerční stanice byly lepší. Mladí lidé už klasické televizní vysílání dokonce ani nepotřebují.
  Takže pokud od nás chce ČT víc peněz, měla by se nejprve podívat na své hospodaření, potom na kvalitu programu, kvalitu (a také délku) zpravodajství…

 41. At už jdou do pr…. ,sice v průběhu pořadu reklamu nevysílají ale když už za to musíme platit tak at nevysílají žádnou reklamu. Až bude ČT a Český rozhlas úplně bez reklam tak pak po mně můžou chtít nějaký ty poplatky. do tý doby mi můžou vylízat pr…

 42. nemám tv a radio neposlouchám. Takže to beru trošku osobně. Tohle trchu smrdí jako porušení ústavy. Takových lidí je více.

 43. Nový pan ředitel si musí přece navýšit odměny.Hnus co se s tímto státem po údajné revoluci stalo.

 44. Nikdy jsem nevlastnil televizi ani ji nesleduji a rádio jakbysmet. Mám internet, tak proč bych tu srandu měl platit, to aby nám nezpoplatnily vzduch, co dýcháme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *