15/07/2024

By Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89611256 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

K senzačnímu postupu z prvního místa nakonec nedošlo. SK Slavia Praha na půdě favorizovaného německého soupeře utrpěla drtivou porážku, která pořádně zabolela a zároveň se nechvalně vepsala do dějin.
By Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

K senzačnímu postupu z prvního místa základní skupiny Evropské ligy nakonec nedošlo. SK Slavia Praha na půdě favorizovaného německého soupeře utrpěla drtivou porážku, která se nechvalně vepsala do historických memoárů jinak úspěšného klubu. Jindřich Trpišovský už coby hlavní kouč Pražanů pochopitelně zažil jistá zklamání, nikdy ovšem nečelil takto drtivému výsledku. Bayer 04 Leverkusen za výrazného přispění českého útočníka Patrika Schicka zvítězil rozdílem třídy a nadělil si pod vánoční stromeček předčasný dárek. Nevýrazný výkon slávistů naopak ukázal, že jakákoli nevyžádaná změna v základní sestavě může na mezinárodní úrovni vyvolat doslova smrtící vedlejší účinky.

Slavia dostala obrovskou ofenzivní lekci, sama branku soupeře ohrožovala jen sporadicky

Závěrečné utkání dvou horkých kandidátů na titul skupinového premianta vyznělo jednoznačně ve prospěch domácího mužstva. SK Slavia Praha neměla proti favorizovanému německému soupeři sebemenší šanci, zcela po právu tudíž utrpěla nejhorší porážku od roku 2014. Úřadující mistr Fortuna ligy vůbec poprvé během právě probíhající sezóny okusil vlastní medicínu. Poznal, jaký je to pocit, když veškerou iniciativu převezme nesmírně kvalitní protistrana. Výsledkem budiž nebezpečná kombinace ofenzivního zmaru, přílišné pasivity a také absolutní ztráty konkurenceschopnosti.

Sešívaní měli výhodu výkopu, díky čemuž ostatně absolvovali první krátký výlet na soupeřovu polovinu hřiště. Pak se ovšem ke slovu dostal Bayer 04 Leverkusen, který se napevno usadil v obranném pásmu hostujícího mužstva a hned první obrovskou příležitost dokázal proměnit. Laxní přístup slávistické defenzivy zapříčinil, že Bellarabiho povedenou přihrávku do malého vápna ideálně zužitkoval Leon Bailey. Jamajský kanonýr byl evidentně při chuti, po dalších osmi minutách totiž opětovně prověřil bdělost Ondřeje Koláře. Tentokrát na šestadvacetiletého strážce svatyně ovšem nevyzrál. Tlak tradičního účastníka německé Bundesligy provázel prakticky celé úvodní dějství, hodně nebezpečných balónů zachytil buďto výše zmíněný Kolář nebo střední obránce David Zima.

Zlepšení situace určitě nepřispěla ani nečekaná ztráta Petra Ševčíka, který v devatenácté minutě vinou zranění opustil trávník. Netrvalo dlouho a rozjetý Leverkusen skóroval znovu. Hlavička českého útočníka Patrika Schicka trefila pouze tyč, následnou dorážku nicméně proměnil Leon Bailey. Na začátku druhého poločasu se do ojedinělé šance propracovali hosté. Abdallah Sima přetlačil soupeře a pohotově zakončil zpoza velkého vápna, vystihl ovšem pouze skvěle postaveného brankáře. Slávistické naděje definitivně zmařila devětapadesátá minuta, kdy střídající Moussa Diaby zvýšil náskok domácích a v podstatě tak rozhodnul o vítězi. V nastavení si pak poslední zářez do statistik připsal strůjce prvního gólu Karim Bellarabi.

Nedostatek pohybu, absence klíčových hráčů a samozřejmě také rozdíl kvality

Závěrečné utkání základní skupiny Evropské ligy bylo po všech myslitelných stránkách obrovským rozčarováním. Kvalitativní rozdíl mezi oběma soupeři otevřeně přiznal dokonce i zklamaný trenér Jindřich Trpišovský. SK Slavia Praha proti Leverkusenu nastoupila s citelným handicapem, chyběl totiž zraněný Tomáš Holeš, unavený Ondřej Kúdela a nakonec vypadl také Petr Ševčík. Suma sumárum najednou odešla prakticky celá středová osa, což se do komplexního herního projevu pochopitelně promítlo. Jan Bořil se v netypické stoperské pozici dlouho hledal, nepříliš povedené utkání absolvoval Lukáš Masopust. Doufejme, že obdobný zkrat už sešívaní znovu nepředvedou. Na jaře totiž jednodušší soupeře rozhodně nedostanou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *