23/04/2024

Autor: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88762299 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

AC Sparta Praha absolvovala závěrečné pohárové utkání s AC Milán. Trenér Václav Kotal podstoupil obrovské riziko, když do hry poslal značně omlazenou jedenáctku hráčů. Ta ale překvapivě nezklamala.
Autor: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

AC Sparta Praha absolvovala závěrečné pohárové utkání proti AC Milán a nutno podotknout, že favorizovaného italského soupeře navzdory konečnému výsledku pořádně potrápila. Hlavní trenér letenského mužstva Václav Kotal přitom podstoupil obrovské riziko, když do základní sestavy namísto ostřílených harcovníků poslal kontroverzní jedenáctku složenou z nezkušených mladíků a náhradníků. Předpovídaný propadák se naštěstí nekonal, zásadním způsobem omlazený kádr naopak dlouhou dobu sahal po senzaci. Vidinu vytouženého vyrovnání však definitivně zmařilo oprávněné vyloučení Dominika Plechatého.

Testování nastupující generace mladých hráčů mělo pozitivní efekt

Přestože Václav Kotal dopředu avizoval, že před závěrečným utkáním v základní skupině Evropské ligy a zároveň posledním pohárovým vystoupením pražské Sparty učiní několik personálních úprav, realita mnohé fanoušky letenského klubu (ne)příjemně překvapila. Hráčskou čistku vzal zkušený stratég skutečně důkladně, oproti nedělnímu derby učinil celkem jedenáct změn. Ano, opravdu čtete správně, favorizovaného italského soupeře vyzvala náhradní sestava složená převážně z talentovaných mladíků bez výraznějších zkušeností. Poměrně riskantní tah, který mohl skončit totálním fiaskem, nakonec příjemně překvapil.

Pražané do čtvrtečního zápasu vlétli bez zbytečného respektu vůči protivníkovu slavnému jménu a ačkoli se neohroženě oddávali zajímavým ofenzivním akcím, první velkou příležitost zaznamenali hosté. Ránu Diega Dalota z bezprostřední blízkosti ale naštěstí nohou zlikvidoval Milan Heča. Přibližně po pěti minutách zazlobili domácí. K míči se dostal Matěj Polidar, jeho nevýrazný střelecký pokus z první však skončil v brankářově náručí. Právě probíhala třiadvacátá minuta, když AC Milán vsítil úvodní a zároveň jedinou branku zápasu. Mezi vícero sparťanskými hráči se prosmýkl Jens Hauge, který balón poslal pod nohama bránícího Vítka a mimo dosah gólmana přímo do sítě. Těsně před koncem prvního dějství musel Heča vytáhnou další skvělý zákrok nohou.

Sparta ani v oslabení nepřestala tlačit na pilu, vyrovnání bylo blízko

Po změně stran mohla Sparta poměrně brzy vyrovnat. Ladislav Krejčí mladší, který nahradil zraněného Adama Karabce, ovšem tváří v tvář milánskému strážci svatyně bohužel selhal. Zásadní oživení hry znamenal příchod Davida Moberga Karlssona. Švédský kouzelník takřka okamžitě předvedl skvělé uvolnění a parádní centr, ten ale mladičký Vítek bohužel podskočil. Chybějící milimetry pořádně zamrzely v momentě, kdy Dominik Plechatý nedovoleným způsobem zastavil unikajícího Rafaela Leaa, za což po zásluze inkasoval červenou kartu.

Letenské tento smolný moment vyburcoval k ještě výraznější aktivitě směrem dopředu. Karlsson v nastaveném čase běžel osamoceně k soupeřově brance, zakončení mu ale bohužel nevyšlo podle představ. Tím utkání v zásadě skončilo. Pražané ale vzhledem k předvedenému výkonu rozhodně nemusejí věšet hlavy. Pozitivní hodnocení naopak zasluhuje trenér Kotal, který fanouškům efektivně dokázal, že o budoucnost klubu je nejspíš postaráno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *