22/05/2024

Od letošního září si při výběru důchodu na České poště připlatíte, a to celkem o 6 korun. Doteď přitom částka činila 29 Kč. Tento poplatek se netýká všech, ale jen těch důchodců, kterým byl důchod přiznán později než 1. ledna 2010. Těch, kteří důchod pobírali už dříve se tento poplatek, a tedy ani jeho zvýšení, netýká. Za ty totiž zaplatí Správa sociálního zabezpečení.

Raději si nechte posílat důchod na účet

V současné době si již ¾ důchodců nechává důchod posílat na účet. Stále je zde ale 674 100 důchodců, kterým důchod posílá Česká pošta, a to buď na některou z jejích poboček nebo přímo k pobírateli důchodu domů. Vzhledem k dlouhodobému vývoj směrem k bezhotovostním platbám a zvyšování poplatku doporučuje Správa sociálního zabezpečení zbylé čtvrtině vyměnit zasílání Českou poštou za zasílání na bankovní účet.

Změnit způsob zasílání vašeho důchodu přitom není nic těžkého. Stačí vyplnit Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice a podat na České správě sociálního zabezpečení. V případě že vy sami účet nemáte, ale váš manžel či manželka ano, existuje možnost vyplácení vašeho důchodu na jejich účet. K tomu budete potřebovat vyplnit Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice a opět podat na OSSZ.

Foto: Shutterstock

S tímto krokem spousta lidé nesouhlasí

K věci se vyjádřila předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová, která tuto změnu kritizuje jako výdaj navíc v době, kdy všechno zdražuje. Dodává také, že spousta důchodců nemá přístup k internetu ani účet a preferují raději hotovost. Tato změna má podle Desatové prý možná za cíl přimět důchodce, aby přešli na používání bankovních účtů místo hotovosti i v souvislosti s tím, jak se plánuje postupně zavírat mnohé pobočky České pošty.

Nesouhlasně se vyjádřil například Jan Vobořil, který je ředitelem neziskové organizace Iuridicum Remedium. Ten zastává názor, že tento krok důchodce tlačí k tomu, aby se museli učit nové věci v oblasti bankovnictví a byli třeba nuceni si kupovat chytré telefony.

Foto: Shutterstock, zdroj: cssz, Mesec