24/06/2024

"File:Šmicer Poborský.JPG" by David Sedlecký is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Pro některé fanoušky jsou klubové barvy vším a provinění proti kodexu se trestá lynčem. Vladimír Šmicer to pocítil na vlastní kůži, když si v rámci exhibičního zápasu "dovolil" obléknout dres Sparty.
Photo by David Sedlecký Cropped by Guiggz~commonswiki – Original photo, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Pro určitou skupinu fotbalových fanoušků jsou klubové barvy něco jako symbol naprosté oddanosti a jasně vymezeného životního stylu. Kdokoli se pak proti tomuto kodexu proviní, zaslouží si veřejně lynčovat, byť byly jeho pohnutky jakékoli. Zdají se vám tato slova snad až příliš přehnaná? Vysloužilý český záložník Vladimír Šmicer jejich reálnou sílu pocítil na vlastní kůži. Internetem totiž koluje fotografie, na níž v rámci exhibičního zápasu kope s ikonickým “S” na hrudi. Legenda konkurenčního klubu SK Slavia Praha si za to vyslechla mnoho přemrštěných reakcí. Někteří lidé dokonce hovořili o zradě a zpochybňovali, pro jaký tým jeho srdce vlastně tluče. On nad nimi jen nevěřícně kroutil hlavou.

Utkání proběhlo ku příležitosti narozeninových oslav

Člověk by neřekl, jak moc dokáže s kovanými fanoušky Sešívaných zamávat jedna zdánlivě nevinná fotografie, na níž se jejich klubová legenda honí za kulatým nesmyslem v barvách konkurenčního klubu z odvráceného břehu Vltavy. Vladimír Šmicer se během několika hodin dočkal mnoha titulů, přičemž “zrádce” nebo “sketa” patří k těm kulantnějším výrazům. Kdyby přitom internetoví diskutují znali všechny souvislosti, možná by si sdílení nevhodných komentářů nakonec rozmysleli. Sedmačtyřicetiletý veterán v prvé řadě nenastoupil oděn v dresu AC Sparta Praha, nýbrž jejího hokejového bratra. Učinil tak hlavně ze slušnosti a úcty k příteli, protože se onen exhibiční zápas odehrál na počest oslavy padesátin lékaře holešovického týmu Miloše Barny. S ním se fotbalista velmi dobře zná z hlediska osobního i pracovního.

Vladimír Šmicer byl hostem v pořadu TIKI-TAKA vysílaného televizní stanicí O2 Sport a nechal diváky nahlédnout do svých aktuálních pocitů. Samozřejmě už v době pořízení oné fotografie tušil, že se nějaké negativní reakce určitě dostaví. Zdaleka ovšem nepočítal s tím, že v komentářích vyplave na povrch tolik vzájemné nesnášenlivosti a lidé dokonce zpochybní jeho klubovou příslušnost. Kdo prý dělá z jednoho exhibičního utkání takové závěry, není normální. Na stranu vítěze prestižní Ligy mistrů se během zmíněného pořadu přiklonili i další čeští sportovci, konkrétně Petr Švancara, Jakub Voráček či David Pastrňák.

Ortodoxní fanoušci jen zbytečně prohlubují zákopy

Pokud fotbal pravidelně sledujete a máte mezi českými kluby dokonce i své favority, pravděpodobně se také najde někdo, kdo vám z různých důvodů nevoní. Vyvolávat ovšem nenávist a hledat problémy tam, kde v pravdě žádné nejsou, není důkaz bezmezné oddanosti jednomu týmu. Právě ona zaslepená láska, která netoleruje obdiv vyjádřený soupeři, je možná důvodem, proč nejsme nikdy spokojeni s herním projevem a podobou národního týmu. Tam se totiž obvykle sejde velké množství hráčů z domácí soutěže a nedej bože, aby měla Slavia víc reprezentantů než Sparta. Platí to pochopitelně i v opačném provedení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *