16/07/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Pražské Spartě se dlouhodobě příliš nedaří. To ovšem nelze říci o hráčích, kteří v posledních letech prošli jejími řadami a následně zakotvili v barvách konkurence.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Fortuna liga se po koronavirové pauze vrátila scénu a fotbalové fanoušky samozřejmě zajímalo, v jaké fazóně se jednotlivé kluby představí. Zatímco Slavia Praha a Viktoria Plzeň potvrzují dominanci a před ostatními si hýčkají komfortní náskok, Sparta Praha se teprve včerejší výhrou nad Karvinou navrátila do první šestice, která zajišťuje účast v nadstavbové části. Kvůli současnému stavu pak možná lituje, že v minulosti pustila hráče, jimž se dnes v barvách konkurence opravdu daří.

Aleš Čermák (25 let, FC Viktoria Plzeň)

Šikovný fotbalista hrající na postu ofenzivního útočníka přišel na Západ Čech ještě za časů trenéra Pavla Vrby, jenž v něm viděl dokonalou náhradu za stárnoucího Daniela Koláře. Přestože rodák z Prahy od samého počátku potvrzoval své kvality a když nastoupil, bylo ho s trochou nadsázky “plné hřiště”, poměrně dlouhou dobu jej v rozkvětu brzdila četná zranění. Naposledy se z marodky vrátil začátkem března, následně však musel stejně jako všichni ostatní čekat, až se epidemiologická situace v zemi zlepší. V prvním zápase po obnovení české nejvyšší soutěže odehrál přibližně padesát minut a musel střídat. Do statistik nezasáhl. V utkání druhém si ovšem reputaci výrazně zlepšil, když dokázal nastřílet hattrick a přispět tak k drtivému vítězství nad Mladou Boleslaví. Vedení klubu AC Sparta Praha si nejspíš musí trhat vlasy, že se nadějného lvíčete před třemi lety zbavilo. Co by totiž dnes za takové eso dalo.

Nicolae Stanciu (27 let, SK Slavia Praha)

Když rumunský fotbalista před dvěma lety posílil Spartu, hrdě prohlásil, že z klubu neodejde bez nějaké velké trofeje. V médiích se navíc několikrát kasal, jak mu tamní prostředí přirostlo k srdci. Platilo to i z druhé strany, fanoušci na sociálních sítích často opěvovali hráčovi kvality a na druhou stranu kritizovali ostatní členy letenského kádru. Ani ona “láska” však Stanciovi nezabránila v brzkém odchodu do Saúdské Arábie. Následně se do Čech sice vrátil, za cílovou stanici už si ale nezvolil Letnou, nýbrž konkurenční Eden. Tuto “zradu” mu někteří lidé dodnes nemohou zapomenout.

Vraťme se ale zpátky ke Slavii. I tam si od jeho angažování hodně slibovali, jenže praxe se od teorií zpočátku hodně lišila. Poslední týden ovšem naznačil, že se možná přeci jen začne blýskat na lepší časy. Zkušený záložník se po koronavirové pauze konečně probral k životu, což dokázal zejména během víkendového zápasu proti Jablonci. Proměnil penaltu, další dva góly připravil pro své spoluhráče a celkově si řekl o chválu Jindřicha Trpišovského, která na sebe nenechala dlouho čekat.

Matěj Polidar (20 let, 1. FK Příbram)

Mladičký Matěj Polidar je jediným fotbalistou z našeho seznamu, který oficiálně patří pražské Spartě. Vedení letenského klubu po šikovném útočníkovi sáhlo už minulé léto, vzhledem k obrovské konkurenci na tento post jej však obratem poslalo zpátky do mateřské Příbrami. Jak se ale začíná ukazovat, možná na hostování měla poslat raději někoho jiného. Mládežnický reprezentant se o víkendu trefil do sítě Sigmy Olomouc a výraznou měrou tak přispěl k důležitému vítězství. Naděje na setrvání v české nejvyšší soutěži se tak družině Pavla Horvátha podařilo udržet nad hladinou, přestože loď se ještě před propuknutím pandemie téměř potopila.

Ivan Schranz (26 let, SK Dynamo České Budějovice)

Českobudějovický klub je jedním z nejpříjemnějších překvapení tohoto ročníku Fortuna ligy. Nováček soutěže, kterou si nezahrál dlouhé čtyři roky, se drží v těsném závěsu za vedoucí šestkou, takže šance na účast v evropských pohárech stále zůstává živá. Za úspěchy vděčí především kvalitnímu trenérovi, dobře poskládané soupisce, zkušeným odchovancům a určitě také Ivanu Schranzovi, jenž se navzdory nízkému očekávání dostal do perfektní formy. Odchovanec Interu Bratislava je se sedmi brankami nejlepším střelcem týmu, velmi dobře si vede i z hlediska asistencí. Ptáte se, proč po něm dosud nesáhl žádný z předních českých klubů? V roce 2015 už se tak stalo. Tehdy jej na roční hostování s opcí ze Slovenska přivedla pražská Sparta. Kromě dvou pohárových zápasů mu však nedala příležitost zabojovat o sestavu. Dnes by se možná rozhodla jinak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *