14/06/2024

Spotřebitelská sdružení z celé Evropy, včetně českého dTestu, bijí na poplach. Čínské online tržiště Temu, které zaujalo mnoho uživatelů díky intenzivní reklamní kampani, výrazným slevám a herním prvkům, má vážné nedostatky v ochraně spotřebitelů. dTest varuje, že Temu ve velkém měřítku porušuje právo na ochranu spotřebitelů.

Evropská síť BEUC podává stížnost

Sdružení spotřebitelských organizací BEUC, mezi něž patří i český dTest, podalo stížnost k dozorovým úřadům a Evropské komisi. „Temu nezajišťuje dostatečnou sledovatelnost prodávajících na platformě a zákazníci tak často neví, u koho nakupují,“ uvedla šéfka dTestu Eduarda Hekšová. Manipulativní praktiky, které Temu používá, vedou zákazníky k neplánovaným nákupům a vyšším útratám, než původně zamýšleli.

Problémy s bezpečností a dohledatelností

Temu, které od roku 2023 působí na evropském trhu a má zde přes 75 milionů uživatelů, čelí kritice nejen kvůli manipulativním praktikám, ale také kvůli nedostatečné ochraně bezpečnosti výrobků. „Na základě těchto porušení předpisů EU chránících spotřebitele jsme se společně s dalšími organizacemi rozhodli podat stížnost k jednotlivým dozorovým orgánům a také Evropské komisi,“ dodává Hekšová.

Regulace v Irsku

V Česku podal dTest stížnost Českému telekomunikačnímu úřadu, avšak ten zatím nemá potřebné kompetence a stížnost by postoupil irským úřadům, jelikož Temu působí v Evropě pod právní entitou Whaleco Technology Limited se sídlem v Irsku. Irský regulátor Coimisiún na Meán už situaci online tržišť řeší. „Aktuálně komunikujeme se společnostmi sídlícími v Irsku, které by mohly spadat pod působnost nařízení DSA, včetně společnosti Temu,“ potvrdil irský úřad.

Reakce Temu

Samo Temu na dotaz, proč nerespektuje platnou legislativu, odpovědělo, že se „zavazuje dodržovat zákony a předpisy trhů, na kterých působí“. Toto tvrzení však rozporuje Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která už dříve podala stížnost u České obchodní inspekce.

Foto: Shutterstock

Co to znamená pro spotřebitele?

Temu je dalším příkladem toho, jak online tržiště mohou využívat nedostatků v legislativě a dohledových mechanismech k provozování praktik, které poškozují spotřebitele. Spotřebitelé by měli být velmi obezřetní při nákupu na takových platformách a důkladně si ověřovat prodávajícího a jeho hodnocení.

Výzva k opatrnosti

Doporučujeme spotřebitelům, aby byli ostražití a nakupovali jen u ověřených prodejců. Manipulativní praktiky, které vedou k neplánovaným nákupům a vyšším výdajům, jsou vážným problémem, který by neměl být podceňován. Temu sice slibuje dodržování zákonů a předpisů, ale dosavadní zkušenosti spotřebitelských organizací ukazují na opak.

Foto: Shutterstock, zdroj: Podnikatel, dTest

3 názory u článku “Velký internetový obchod klame Čechy. Bylo vydáno závažné varování

 1. Včera jsem si vyzvedl poslední objednávku z Temu.
  A opět MAXIMÁLNÍ SPOKOJENNOST !!
  Chápu že se e-shopy bouří, jejich 5x či 10x předražené zboží nejde na odbyt. Začalo fungovat konkurenční prostředí.
  Pokud se Evropa neprobere, tak ten vlak už nám definitivně odjede…!!!

 2. Mám jen dobré zkušenosti s TEMU
  Jeden příklad,roztrhla se mi upínací hlava motorového křovinořezu
  V ČR po tři roky neni. TEMU jsem objevil objednal,dodáno.Udelal jsem chybu v počtu drážek na hřídeli.Okamzite jsem vrátil,přišla nová správná.To vše během 14 dní.
  Věci,které objevují pro řemeslníky,amatéry,zahrádkáře a podobně úžasné,cenově neuvěřitelně.Elektr.odstavnovac,cena. 205 Kč,u nás ten samý ,595Kc.Umoznuji okamžitě vrátit nevyhovující nákup.
  Zatím za půl roku jsem se vybavil maličkostmi,které u nás nejsou a nebo ano,ale minimálně 4-5x dražší.

 3. No spíš to na mě působí, že konkurenci leží Temu v žaludku . Já už udělala 10x nákup a spokojenost, doprava zdarma i na objednávku nízké hodnoty, většina zboží je to samé co koupíte tady v Pepcu Kiku a podobných obchodech . Pokud se mi něco nelíbilo, nebo neseděla velikost, tak jsem si nechala vygenerovat kód pro vrácení, odnesla do zásilkovny a zdarma poslala zpět, peníze jsem měla do týdne vrácené na účtu. Takže já jsem ještě nezaznamenala žádný problém o kterých novináři píší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *