15/06/2024

Nikoliv jen s kvalitou potravin, ale už i dalšího zboží, má Česká republika skutečně závažný problém. Ukazuje se to teď hlavně na příkladu drogerie a kosmetiky. Ta přitom v Česku patří k vůbec nejdražším v celé Evropě. Značkové produkty se zde prodávají často dvakrát dráže než například v Německu, a to i pokud se bavíme o drogeriích typu dm nebo Rossmann.

Už to přehnali

V poslední době však výrobci začali do kosmetiky přidávat látky, které se v ní vůbec nesmí objevit. Těžko říct, proč tak činí. Pravděpodobně chtějí zachovat funkčnost výrobků a stále přísnější regulace jim to ztěžuje. Není však přeci řešením dávat do věcí škodlivé a nebezpečné látky.

Jak vyplývá z aktuálního přehledu Rapex, což je systém rychlého hlášení Evropské unie, v řadě značkových výrobků se objevila látka 2-(4-terc-butylbenzyl)propionaldehyd (BMHCA). Shodou okolností mnoho hlášení pochází z České republiky. Že by tu snad opět úřadovala dvojí kvalita výrobků na evropském trhu?

Jedním z produktů, které látku obsahovaly, je mimořádně oblíbené mýdlo Dove, a to s číslem šarže 81832M08. Dalším byl rovněž oblíbený sprchový gel od společnosti FA. Šlo hned o dvojici šarží 0912Z25467 a 0926X21642. Oba tyto výrobky byly vyrobeny v Německu a spadají pod značky, které vnímáme jako velmi kvalitní, což je dvojnásob problematické.

Tohle musí skončit

Tím to však zdaleka neskončilo. Závažný problém byl zjištěn u populárního sprchového gelu Palmolive, který se vyrábí v Itálii a nese číslo šarže 141119IT10223*B. To samé se potom týká hned několika barev na vlasy od značky Palette, která neustále dělá nějaké reklamy a láká na kvalitu, a pak to dopadne takhle.

Čtěte také: České obchody prodávaly děsivý olej. Češi ho kupovali na kvanta. Nesmíte ho použít, jinak to schytáte

Je skutečně velmi znepokojující, co se na tuzemský trh v poslední době dostává za výrobky. S kvalitou nemají vůbec nic společného. Spíše se zdá, že se sem někdo snaží lifrovat skutečně závadné kousky. Něco takového musí skončit a regulační orgány musí začít udělovat mastné pokuty.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *