04/05/2024

Banky fungují mimo jiné proto, abychom nemuseli hotovost uchovávat doma pod kobercem nebo ve skříni, což je nepochybně velmi riskantní. Je tedy ale také třeba, aby si lidé mohli být jisti tím, že banky jejich peníze stoprocentně ochrání a že o ně v žádném případě nepřijdou.

Velká nepříjemnost

Důvěru v tento systém potom nabourávají například krachy bank, které nejsou příliš časté, ale někdy k nim i v České republice dojde. Naposledy to byla Sberbank, která zkrachovala v roce 2022 velmi divoce a spoustě lidí tam na dva roky zůstaly uzamčené peníze. Nakonec se naštěstí téměř všechno podařilo dostat zpět.

Velkou nepříjemnost pro klienty ale může být i to, když jim z účtu najednou zmizí jejich pracně vydělané úspory. Přesně to se teď stalo Fio Bance, která je mezi Čechy mimořádně oblíbená, jelikož nabízí bezplatné vedení účtu a velmi dobře nastavené finanční produkty. Celkově obsluhuje 1,4 milionu klientů a řadí se tak mezi významné bankovní domy v České republice.

Odhadem desítek tisíc klientů se přitom dotkla chyba banky, v důsledku které jim skutečně z účtů zmizely prostředky. Došlo totiž k tomu, že transakce provedené pomocí platebních karet Visa nebyly zaúčtovány standardně pouze jednou, ale hned dvakrát. To se někdy stane, ovšem většina bank to okamžitě napravuje.

Foto: Fio Banka

Je třeba kontrolovat účet?

V případě Fio Banky se tak ale nestalo ihned. Přestože banka chybu přiznala a upozornila na ni s tím, že vše uvede do pořádku, je přeci jen zvláštní, že celá oprava trvá celé dny. “O potížích víme a situaci se společností Visa intenzivně řešíme. Věříme, že k vrácení duplicitních transakcí dojde během několika dní,” uvedla k tomu banka, která tak trochu hází vinu na společnost vydávající platební karty. Není však známo, že by tato měla problémy v jiných bankách.

Čtěte také: Česká spořitelna vyběhla s klienty. Bankéř už to nevydržel a všechno prozradil

Pro banku jde každopádně o velkou nepříjemnost, jelikož důvěra v ní může být u některých klientů nabourána. Ti si teď budou říkat, zda se jim z účtu náhodou nestrhává více i jindy, když si toho nevšimnou. To by se pochopitelně dít nemělo, ale většina lidí je zkrátka zvyklá platit kartou a nekontrolovat si zůstatky, přičemž bance zkrátka důvěřuje.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *