22/04/2024

Nástrahy najdeme úplně všude. Každá společnost se na vás jednoduše snaží nějakým způsobem vydělat. Někdy je to lépe, někdy hůře skryto. Zvykli jsme si ale už na to, že například na bankomaty se můžeme poměrně spolehnout. Většina klientů má dnes s bankou vyjednáno, že z těch tuzemských může vybírat zcela zdarma.

Dotaz vyjde draho

České banky teď ale varují před praktikou jednoho z největších provozovatelů bankomatů v České republice. Je jím společnost Euronet, která vymyslela skutečně nehezkou fintu, díky které dokáže o peníze obrat prakticky každého, kdo se z jejích bankomatů pokouší vybrat peníze.

Pokud k takovému bankomatu přijdete, vložíte kartu a zadáte PIN, zeptá se vás tento na jednoduchou otázku, jakou službu si přejete. Možnosti jsou dvě: “Hotovost a zůstatek” a “Jiné”. Nevypadá to vůbec složitě, ba právě naopak. Asi každý klikne na první možnost, ve které je řeč o hotovosti, pro kterou si ostatně také přišel.

V ten moment ale už platí poplatek, a to dle ceníku své banky. Využil totiž službu na dotázání se na zůstatek. Tu v první řadě zpoplatňuje provozovatel bankomatů vůči bankám a ty potom zátěž přenášejí na své klienty. Poplatek dosahuje výše 20 až 50 Kč, a to v závislosti na vaší bance. Nejdražší je Moneta, avšak je třeba říct, že najdeme i takové banky, které to berou na sebe a neúčtují nic. Jde především o Air Banku.

Foto: Shutterstock

Kdo za to může?

Euronet se pokouší vinu svalit právě na banky, ovšem ty se brání, že na nich to rozhodně není. A je pravdou, že jsou tu ze strany provozovatele bankomatů patrné jasné manipulativní praktiky. Především není jasné, proč v dotazu na zůstatek uvádí slovo hotovost a také proč je tato volba jako první, přičemž nejběžnější možnost skutečného výběru hotovosti je skryta pod tlačítkem Jiné. Těžko si představit jinou motivaci Euronetu než tu, že z chybných stisknutí nebývale profituje.

Klientům doporučujeme, aby síť bankomatů Euronet k transakcím nevyužívali,” uvedl natvrdo mluvčí Komerční banky. Další banky se k tomu staví obdobně a označují přístup této společnosti jako chybný.

Čtěte také: Finanční poradci mají utrum. Velká banka v Česku s nimi definitivně končí

Problém je totiž také v tom, že když už tlačítko Hotovost a zůstatek zmáčknete, obvykle se nic nestane, jelikož zůstatek vám bankomat ve skutečnosti odkryje až tehdy, pokud si spolu s tím vyberete hotovost. Mnozí jsou ale zmateni, a než jim dojde, že výběr hotovosti je jinde, stisknou tlačítko hned několikrát. A bankomat ochotně daný dotaz zaúčtuje klidně pětkrát. Pokud jste u Monety, vyjde vás to na nějakých 250 Kč.

Foto: Shutterstock

3 názory u článku “Velká banka varovala Čechy. Tyhle bankomaty v Česku nesmíte vůbec používat. Pokud to uděláte, přijdete o spoustu peněz. Jsou ale všude

  1. A kdy na ně zodpovědný orgán podá žalobu za nekalé praktiky, když o tom třeba KB ví a “tvrdě” nedoporučuje z mankobatů vybírat?🙄 inu hospodářství jako u Čuperů a čert se raduje..

  2. Proč vybírat z nějakého idiotskeho Euronetu, když bankomaty běžných bank jsou úplně všude🤔🤣?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *