27/05/2024

Autor: Petr Novák, Wikipedie, CC BY-SA 2.5, Zdroj: Wikipedia.org / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká republika truchlí. Ve věku 97 let zemřela Dana Zátopková, legendární oštěpařka, olympijská vítězka, trenérka a také vdova po nejslavnějším tuzemském běžci Emilu Zátopkovi.
Autor: Petr Novák, Wikipedie, CC BY-SA 2.5,
Zdroj: Wikipedia.org / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká republika truchlí. Ve věku 97 let zemřela Dana Zátopková, legendární oštěpařka, olympijská vítězka, trenérka a také vdova po nejslavnějším tuzemském běžci Emilu Zátopkovi. Smutnou zprávu veřejnosti sdělil Český olympijský výbor prostřednictvím svým oficiálních stránek.

Žena mnoha sportovních talentů

Dana Zátopková (dříve Ingrová) se proslavila jako geniální atletka, která sbírala úspěchy na české i mezinárodní scéně. Její statistiky zdobí třináct zlatých medailí z mistrovství Československé republiky, další dva cenné kovy získané v rámci mistrovství Evropy a samozřejmě také dvě olympijské medaile z let 1954 a 1958.

Kromě hodu oštěpem se v mládí věnovala také házené. Roku 1949 dosáhla v barvách Slovácké Slavie na titul mistryně Československa. Postupem času jí však začalo docházet, že sedět na dvou stejně vysokých židlích nelze. Proto se nakonec rozhodla míčový sport přesunout na druhou kolej a vrhnout se naplno na dráhu oštěpařky.

Osudové setkání s Emilem Zátopkem

Když se Dana Ingrová poprvé setkala s vytrvalostním běžcem Emilem Zátopkem, oběma bylo jasné, že zasáhla Boží prozřetelnost. Dvojice si spolu notovala snad ve všech aspektech života, dokonce se narodila ve stejný den, měsíc i rok. Krátce po letních olympijských hrách v Londýně 1948 si zamilovaný pár řekl své “ano”.

Na sport nezanevřela ani v pokročilém věku

Dana Zátopková se s kariérou profesionální sportovkyně rozloučila v roce 1962. Zasloužený odpočinek využila k tomu, aby své zkušenosti předávala mladým českým sportovkyním jako trenérka. Po dobu dvanácti let byla navíc členkou ženské komise IAAF.

V roce 2000 se musela vyrovnat s tragickou ztrátou. Její manžel Emil Zátopek zemřel ve věku 78 let. Ještě předtím však dlouhou dobu vzdoroval závažnému onemocnění.

Český olympijský výbor v pátek 13.3.2020 oznámil, že Dana Zátopková zemřela v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Svého manžela tak přežila o dvacet let. Odpočívejte v pokoji, paní atletko.

Zdroj: Český olympijský výbor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *