21/11/2024

Plánování dovolené může být složité, když zaměstnavatel není zrovna nadšený z vašeho odpočinkového plánu. Naštěstí máte na své straně zákoník práce, který upravuje pravidla čerpání dovolené. Podívejme se blíže na to, co můžete očekávat a jak postupovat.

Kdo určuje termín dovolené?

Podle zákoníku práce má hlavní slovo při určování doby čerpání dovolené zaměstnavatel. Zaměstnanec však má právo navrhnout termín a žádat o dovolenou, což je běžná praxe. Pokud je těžké najít náhradu za zaměstnance, mohou se pracovníci mezi sebou dohodnout, případně za pomoci odborů. Konečné slovo má vždy zaměstnavatel.

Zaměstnavatel musí zohlednit obě strany

Při plánování dovolené je zaměstnavatel povinen zohlednit jak provozní důvody firmy, tak oprávněné zájmy zaměstnance. Neměl by odmítnout žádost jen z osobních důvodů nebo kvůli tomu, že si myslí, že odpočinek nepotřebujete. Rozhodnutí o dovolené by mělo být v zájmu firmy i zaměstnance.

Provozní důvody a naléhavé situace

Provozní důvody mohou zahrnovat širokou škálu situací, jako jsou sezónní výkyvy nebo snaha udržet výrobu a služby bez omezení. V případě naléhavých provozních důvodů může firma dokonce přesunout čerpání vaší dovolené do dalšího kalendářního roku.

Foto: Shutterstock

Oprávněné zájmy zaměstnance

Mezi oprávněné zájmy zaměstnance patří nejen potřeba odpočinku, ale i nutnost trávit dovolenou s dětmi během letních prázdnin. Zákoník práce garantuje minimálně dva týdny dovolené v kuse, pokud na tom trváte.

Kolik týdnů dovolené máte nárok?

Každý zaměstnanec má nárok na nejméně čtyři týdny dovolené ročně. Zaměstnanci ve státní správě a pedagogičtí pracovníci mají nárok na více týdnů. Ti, kteří pracují pod zemí nebo vykonávají obtížné práce, mají nárok na týden dodatkové dovolené.

Co dělat, když firma dovolenou zruší nebo vás odvolá?

Ani písemně potvrzená dovolená není vždy zárukou, že ji skutečně využijete. Firma ji může zrušit nebo vás odvolat z probíhající dovolené, pokud to odůvodní provozními důvody, které nešlo předem předpokládat. V takovém případě vám musí nahradit náklady spojené se zrušením dovolené.

Převádění nevyčerpané dovolené

Dovolenou byste měli vyčerpat do konce kalendářního roku. Pokud to není možné kvůli vážným důvodům, může být převedena do dalšího roku. O převedení nevyčerpané dovolené musíte písemně požádat.

Nezapomeňte na svoje práva

Pamatujte, že máte právo na dovolenou. Pokud máte pocit, že zaměstnavatel postupuje nespravedlivě, můžete se obrátit na oblastní inspektorát práce. V krajním případě by mohl rozhodovat soud. Nezapomeňte, že máte nárok na minimálně dva týdny dovolené vcelku a že zákoník práce vám garantuje odpočinek.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mesec, MPSV

1 názor u článku “V práci vám nechtějí povolit dovolenou? Takhle na ně vyzrajete

  1. Takže zaměstnavatel, (podnikaděj) může určit dovolenou v listopadu, nebo začátkem dubna. Dále může požadovat, aby si sám zaměstnanec domluvil u jiného otroka, že ten bude po dobu dovolené pracovat za dva, ale jen s jedním platem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *