24/06/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Základní část Fortuna ligy máme definitivně za sebou a zraky fanoušků se nyní upírají k nadstavbě. Do té však vinou zranění bohužel nezasáhne hned několik klíčových hráčů.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

O víkendu oficiálně startuje nadstavbová část nejvyšší české fotbalové soutěže, během které se jednotliví účastníci rozdělí do tří skupin podle dosaženého počtu bodů a svedou náročné boje o titul, Evropu a samozřejmě také udržení mezi elitou. Přestože se jedná o vrcholnou část sezóny, do které by bylo záhodno naskočit v té nejsilnější možné sestavě, některé kluby toho bohužel nemohou docílit. Jejich klíčové muže totiž vyřadila zranění a zpět na fotbalové trávníky je do konce jarní fáze zřejmě nepustí. O koho konkrétně jde, se dozvíte v následujících řádcích.

David Hovorka a Peter Olayinka (SK Slavia Praha)

David Hovorka se ke kádru pražské Slavie připojil teprve v polovině minulého roku jako přímá náhrada za odcházející duo afrických stoperů. S významnou rolí a obrovským očekáváním si odchovanec konkurenční Sparty poradil vskutku znamenitě. Na domácí scéně předváděl po boku Ondřeje Kúdely skvělé výkony, stejně dobře si vedl také v evropských pohárech. Tam zvládl vymazat i taková útočná esa, jakými jsou například Lionel Messi, Romelu Lukaku nebo Jadon Sancho. Kolem šestadvacetiletého obránce se okamžitě začalo motat několik zahraničních klubů. Z případného přestupu ovšem sešlo kvůli závažnému zranění, které fotbalistu vyřadilo na dlouhou dobu ze hry. Ačkoli se momentálně postupně vrací do tréninkového procesu, první ostrý zápas pravděpodobně odehraje až na podzim. Léčení přetržených vazů v koleni se totiž nesmí uspěchat, což ví z vlastní zkušenosti.

Zásadní ztrátu pro Sešívané představuje také absence nigerijského kanonýra Petera Olayinky, který si bezprostředně před restartem ligy zlomil lýtkovou kost, podstoupil operaci a mimo bude ještě minimálně dva měsíce. Čtyřiadvacetiletý záložník patřil stejně jako David Hovorka ke klíčovým postavám Pražanů v podzimním tažení Ligou mistrů a stejnou roli měl plnit také v nadcházející nadstavbě. Rány osudu si ale bohužel nevybírají.

David Lischka a Martin Grajciar (AC Sparta Praha)

Sparta se po koronavirové přestávce rozehrála do skvělé formy a zvrátila tak nepříznivý vývoj událostí, který skýtal jen minimální šance na účast v elitní skupině o titul. Pražané po malém klopýtnutí s Plzni zabrali, do konce základní části neprohráli ani jeden zápas a nakonec skončili na příjemné třetí příčce. V nadstavbě už sice na titul s ohledem na značné bodové rozdíly pochopitelně nedosáhnou, i tak si ale určitě budou chtít napravit reputaci kvalitním herním projevem. K tomu jim pravděpodobně nepomůže zraněný obránce David Lischka, který už znovu začal trénovat, ale vzhledem k pochroumané zdravotní minulosti jistě nechce návrat na scénu zbytečně uspěchat. Na stoperské pozice tak Václav Kotal nejspíš povolá osvědčenou dvojici Dávida Hancka a Lukáše Štětinu.

Do finální fáze české nejvyšší soutěže nezasáhne ani jednadvacetiletý útočník Martin Graiciar, který si v rámci přípravného zápasu zlomil klíční kost. Rodák z Karlových Varů má na vážná zranění stejně jako David Lischka jednoduše smůlu. Ta ho výrazně brzdila už během působení v italské Fiorentině a podobný scénář se bude zřejmě opakovat i nyní na Spartě. Mládežnický reprezentant sice nepatřil do základní sestavy, i tak ale bude v důležitých chvílích chybět.

Jaroslav Drobný (SK Dynamo České Budějovice)

Jihočeský klub byl první sezónu po návratu mezi tuzemskou fotbalovou elitu překvapivě při chuti a nakonec se jen těsně nevešel do skupiny o titul. Svěřenci Davida Hořejše po celou dobu trvání základní části sezóny bavili diváky obrovským nasazením a všem jednoduše ukázali, že i podceňovaný tým může díky tvrdé práci mířit vysoko. Do svrchních pater tabulky Fortuna ligy pak hodně pomohla také přítomnost zkušených odchovanců Tomáše Sivoka a Jaroslava Drobného. Čtyřicetiletý brankář navzdory takřka viditelným letokruhům plnil roli jasné jedničky a předváděl výkony, za které by se nemusel stydět ani v dobách své německé fotbalové etapy. V blížící se nadstavbě už ale rodák z Počátků nenastoupí. Někdejší reprezentant si během nedělního zápasu poranil stehno a rekonvalescencí stráví minimálně čtyři týdny. Jak si bez něj Dynamo České Budějovice v bojích o účast v evropských pohárech poradí, je nyní otázkou, na níž nikdo nezná odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *