15/06/2024

Něco takového začátkem června skutečně nikdo neočekával. Jde o velký problém pro celou Českou republiku, který už si vyžádal nemalou daň v podobě zraněných. Podle všeho přitom může být ještě hůře. Zemi totiž zasáhnou silné bouřky a velké lijáky. Český hydrometeorologický ústav již vydal ta nejzávažnější varování.

Nepěkná situace

Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek doprovázených přívalovými srážkami kolem 40 mm a menšími kroupami,” uvedl ČHMI. “Je třeba dbát na bezpečnost především s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími předměty, hlavně větvemi. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Zatímco jindy máme tendenci brát tato varování na lehkou váhu, v tomto případě je skutečně na místě velká obezřetnost. Pakliže byste toho nedbali, mohlo by se vám to také opravdu nepěkně vymstít, a to nikdo nechce.

Je tu pořádné ohrožení

Problém představuje velmi pomalý postup bouřek, kdy se zastaví na jednom místě a vygenerují zde skutečně velké množství srážek. V důsledku toho se mohou rozvodnit řeky. Na některých už je vydáno i povodňové ohrožení. Jde zejména o Radbuzu, kde je situace velmi kritická.

Je třeba počítat s tím, že řada silnic a mostů může být uzavřena. Hodí se také parkovat auta na výše položených místech, aby vám je voda nesemlela. V žádném případě nemyslete na to, že byste se šli projet na lodi nebo koupat. Autem také nesmíte jet přes povodňovou vodu, aby vás nesebrala s sebou. Vyhýbejte se rovněž kontaktu s povodňovou vodou, která může být kontaminována. A počítejte s tím, že v podmáčených oblastech budou padat stromy.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *