Ústavní soud nařídil veřejné projednávání stížnosti na snížení mimořádné valorizace penzí. Jednání proběhlo 10. ledna a soud vyslechl zástupce z řad ministrů a odborníků. Verdikt by měl padnout co nejdříve, lidé si tak mohou udělat jasný obrázek o tom, jak vlastně ústavní soudci rozhodují.
O co konkrétně jde?
Plénum ÚS se mělo už v říjnu začít věnovat stížnostem na zákon o jednorázovém snížení mimořádné valorizace v červnu 2023. K tomu se vláda rozhodla poté, co přišla čísla o lednové inflaci. Poté připravila novelu zákona o důchodovém pojištění, která pro tuto konkrétní valorizaci změnila pravidla.
Její projednávání proběhlo ve stavu legislativní nouze, navíc ve velmi vypjaté politické atmosféře. Celý proces tak byl plný emocí, silných slov, zdržování i debat stran oprávněnosti takového kroku. Kvůli četným pochybnostem se i prezident republiky Petr Pavel vyjádřil v tom smyslu, že je potřeba vše prozkoumat Ústavním soudem.
Ústavní stížnost pak podalo hnutí ANO, které to už dopředu avizovalo, pokud bude změna schválena. Celkem se pod podnět podepsalo 71 poslanců. Soudcem zpravodajem je JUDr. Jiří Svatoň, CSc. a o věci bude rozhodovat plénum Ústavního soudu, tedy všichni ústavní soudci.
Veřejné slyšení
Jednání bude nejspíš veřejné, kterýžto režim prosazuje i předseda ÚS Josef Baxa. Chce totiž dosáhnout plné transparentnosti, a tedy i důvěryhodnosti takového rozhodnutí. Vzhledem k politické citlivosti konkrétní novely by měli mít lidé možnost sledovat, jak všichni zúčastněni argumentují a samotná instituce následně rozhoduje.
„Aby i to budoucí rozhodnutí, ať už bude jakékoli, bylo přijato s porozuměním. Protože toto je složitá materie. Nelze předpokládat, že si někdo přečte stostránkový nález a hned řekne: aha, tak takhle to je,“ vysvětlil Josef Baxa v pořadu Otázky Václava Moravce.
Skutečná srozumitelnost
Plánem je velmi důkladné vypracování rozhodnutí a jeho náležité odůvodnění. Vedle kompletního a rozsáhlého právního zdůvodnění by tak mohla být k dispozici i zjednodušená verze pro širokou veřejnost. Tu si pak může každý prostudovat dle vlastních dispozic.
„Já si bezesporu uvědomuji, že během posledních let je to jeden z nejvážnějších případů, který dostal Ústavní soud na stůl. Že se na to upírá zrak velké části obyvatelstva a je to celé komplikované. Předchozí debaty stále probíhají a ukazují, že jakékoli rozhodnutí Ústavního soudu nebude vždy přijato s pochopením,“ uvádí Baxa ke stížnosti.
Nakonec začátkem ledna
Je prakticky jisté, že jakékoli rozhodnutí bude jednou ze stran kritizováno. Dle Baxy je však důležité, aby ho společnosti přijala. „Podstatné je, což je i součástí důvěry v soud, jestli naše rozhodnutí, ať jakkoli dobrá či kontroverzní, bude přijato společností. Jestli lidé uvěří tomu, že právě Ústavní soud rozhodoval poctivě, nezávisle, nestranně a vzal v úvahu všechny argumenty. Tedy že byl schopen nejen rozhodnout, ale i zdůvodnit proč takhle,“ řekla Baxa.
Dosud není přesně známo, kdy a jak bude rozhodnutí zveřejněno. Soud si jako svědky předvolal ministra financí Zbyňka Stanjuru i ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku. Stejně tak požádal o stanovisko množství expertů.
Pokud by soud rozhodl, že stát postupoval neústavním způsobem, zbývalo by jediné. A to uvést věci do pořádku, což by v tomto případě znamenalo doplatit rozdíl ve valorizacích za loňský rok, tedy minimálně nějakých 6000 Kč a do toho ještě patřičným způsobem zvýšit všechny důchody v průměru o tisícovku. Ta by už součástí penzí zůstala natrvalo a dále by se valorizovala.
Foto: Shutterstock, zdroj: USOUD