04/03/2024

V době, kdy všeobecná drahota nutila mnohé rodiny k úsporným Vánocům, jedna profesní skupina si mohla mnout ruce. Informační technologie (IT) zaznamenaly v listopadu mimořádný skok v nástupních mzdách, a to o celých 25 tisíc korun. Tento trend nejen podtrhuje význam IT na současném trhu práce, ale také reflektuje rostoucí poptávku po technologických expertech.

Výrazný růst mezd napříč IT pozicemi

Analýza pracovního portálu JenPráce.cz odhaluje, že tato výrazná zvýšení se netýkají jen IT konzultantů, ale také dalších pozic v sektoru. Programátoři například zaznamenali nárůst mezd o téměř 12 tisíc korun, zatímco specialisté IT a IT technici o 9,2, respektive 7,7 tisíce korun. Tato data potvrzují, že práce v IT se stává stále lukrativnější volbou kariéry.

Komentář expertů a předpovědi pro budoucí vývoj

Anna Kevorkyan, CEO portálu JenPráce.cz, zdůrazňuje, že IT obor převálcoval ostatní sektory v nabídkách práce. Předpokládá se, že s narůstajícím online životem bude tento trend pokračovat. Hospodářská komora zase předpovídá, že průměrná nominální mzda vzroste v roce 2024 o dalších tři tisíce korun na 43,6 tisíce, což naznačuje, že růst mezd bude pokračovat i v nadcházejícím roce.

Foto: Shutterstock

Finanční bonusy: Nový trend v zaměstnaneckých benefitech

Finanční bonusy a prémie, podle portálu JenPráce.cz, předstihly i tradiční příspěvek na stravování jako nejoblíbenější benefit. Tento trend odráží potřeby zaměstnanců v době, kdy disponibilní příjem klesá. Anna Kevorkyan z portálu dodává, že vládní konsolidační balíček může přinést další změny v zaměstnaneckých benefitech, což ovlivní i strukturu odměn v příštím roce.

Klíčové body

Sektor IT se ukazuje jako jeden z nejdynamičtějších a nejodolnějších v současném ekonomickém prostředí. Ajťáci, kteří si v posledních měsících polepšili, jsou důkazem toho, že technologické dovednosti jsou v dnešní době vysoce ceněné a odměněné. Ať už jde o zvýšené nástupní mzdy nebo atraktivní finanční bonusy, IT profesionálové mají důvod k oslavě.

Foto: Shutterstock, zdroj: Komora, BusinessInfo

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x