22/04/2024

Máte pocit, že peníze, které máte ve své bance na účtu, vám nemůže nikdo sebrat? Inu, zapomeňte. Když jde opravdu do tuhého, přestávají to být vaše peníze a stávají se nástrojem státu, jak vás přimět k poslušnosti, případně určité aktivitě.

Tvrdý postup

Naplno to teď zažívají lidé na Ukrajině, kde je schvalován zákon o mobilizaci, jehož součástí bude mimo jiné i možnost zablokovat bankovní účet těm, kdo se odvodu brání. To může být skutečně nepříjemné, jelikož takto můžete přijít o veškeré své úspory a dokonce možnost platit základní potřeby. Potom si zkrátka rozmyslíte, zda dobrovolně nenastoupíte, obzvlášť pokud vám bude hrozit, že vám peníze definitivně propadnou státu.

Vše je přitom nadstavbou už tak přísných zákonů, které odmítačům mobilizace hrozí odnětím svobody až na pět let a také pokutou ve výši až 200 tisíc hřiven. Mnozí se však domnívají, že hrozba blokace účtu a propadnutí majetku bude přeci jen těžším kalibrem.

Existují ale i odpůrci takového kroku. Poukazují na skutečnost, že by to mohlo ohrozit ekonomiku, jelikož lidé se budou pokoušet své peníze vybírat z bankovních domů, případně je přeposílat do zahraničí. Pro bankovní sektor to tak snadno může vytvořit velký problém.

Se zablokovaným účtem už z bankomatu nevyberete ani korunu. / Foto: Shutterstock

Ekonomice už to škodí

Podle mého osobního názoru jsou vyšší pokuty rozhodně účinnější než blokace účtů. jak navrhuje tento zákon. Nemyslím si, že blokace účtů bude účinným způsobem, jak přilákat lidi do armády. Už teď ostatně vidíme, že to má negativní dopad na ekonomiku,” uvedl náměstek Rady pro otázky národní bezpečnosti Jehor Černěv pro server Ukrainian News.

Čtěte také: Velká česká banka má problém. Hrozí jí odstřižení od systému, klienti už odcházejí

Na vlastní oči tedy vidíme moc státu působit proti vlastním občanům a jaké to může mít konotace. Stačí, když se o něčem takovém začne mluvit, a mezi lidmi už propuká velká panika, která ohrožuje ekonomiku. Na druhou stranu, pokud by bylo něco podobného skutečně zavedeno, pravděpodobně to s sebou přinese i další restrikce, které dopadnou na všechny. Omezí se například výběry hotovosti z bank, případně zakážou převody peněz do zahraničí.

Foto: Shutterstock

9 názorů u článku “Ukrajincům začali blokovat účty. K penězům už se nikdy nedostanou. Takhle to chodí, když jde do tuhého

  1. Vůbec se ukrajincům nedivím, že se brání mobilizaci a skrývají se. Kdo by se chtěl v té nesmyslné válce nechat zabít?

  2. Hlavní je, že neblokují účty ukrajinským mafiánům a oligarchům. Taky by mě zajímalo, zdali zablokují účty i Ukrajincům miliardářů pobývajících v Monaku. Dost pochybuji. Ti totiž byli první, kdo po upozornění (echo z prezidentského kruhu) na mobilizaci odletěli tryskáči do bezpečí.

  3. Dalo se čekat, že pokud budou peníze jen v elektronické formě může Vás kdokoli během chvíle odstřihnout od prostředků. Navíc z hotovosti banky nic nemají, ale z každé Vaší bezhotovostní platby mají další a další zisk. Na druhou stranu mít peníze pod polštářem není taky moc dobrý nápad😀

  4. Tento týden jsem se po cestě z dovolené zastavil v rakouském Parndorfu.Projel jsem několik parkovišť a na každém jsem napočítal desítky luxusních aut se značkou UA. Slyšet byli v každém obchodě a taškama byli ověšení jak vánoční stromky.To že nemají peníze jsou jen kecy

  5. Nakupují jen v luxusních obchodech kam přijíždějí v luxusních vozech a pak že nemají peníze

  6. Penize pod polstarem, to je jen takovy vyraz. Ve skutecnosti si to kazdy da nekam, kam na to stat nemuze. Nekdo do tresoru ve zdi, nekdo ve sklenici s plastickym deklem nekde zakopane na zahrade, nebo snad i do vykotlaneho stromu, nebo zabetonuje pod podlahou ve sklepe, kdyz toho mate velkou castku a nepotrebujete ji ihned. Ja nechavam v bance nejvys tak 200€ a zbytek vyzvednu v hotovosti. Tou take pülatim a zurim, kdyz vidim debily platit karto, nebo smartfonem. To jsou ti nejvetsi kreteni, kteri nevedi, co delaji a komu slouzi.

  7. Informace z diskusi jsou často stejně zajímavé jako informace v textech.

  8. Jen bych se zmínil o bankách, jestli se odváží se s dotazem majitelům účtů, tedy uprchlíkům k čemu vůbec potřebují velký převod, nebo výběr peněz? Středoškolský učitel bez si bankéře brzo zavolal k tabuli a dostaly by přes prsty dřevěným pravítkem..

  9. V sobotu 20.4.2024 jsme nakupovali v kauflandu a ukrajinec 50ti letý plný koš tvrdého chlastu a k tomu cca 10 šampusů, jídlo žádné. Takže chudobní, postižení válkou. Měli by se Naši politici zamyslet kolik peněz vyhazujou oknem. Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *