03/05/2024

Vlastní spoření na důchod, respektive nějaká forma odkládání prostředků je postup, se kterým finanční poradci obecně doporučují začít co nejdříve. Na trhu je na výběr velké množství forem a společnosti se předbíhají ve výhodách, aby oslovili co nejvíce klientů.

Momentálně využívá tyto nástroje dle internetového průzkumu 66,7 % obyvatel ČR, tedy dvě třetiny. Nějakým způsobem si tedy odkládají peníze, aby si očekávanou nízkou státní penzi zpříjemnili. K průzkumu posloužil reprezentativní vzorek 1 050 lidí.

Změna priorit s věkem

Obecně platí, že mladší generace tuto časem nevyhnutelnou okolnost zase tolik neřeší, důvodů je vícero. Více jak polovina, konkrétně 55,2 % si tak do 26 let neodloží nic. Kolikrát tu platí okřídlené svérázné rčení Mládí v tahu a do důchodu daleko. Případně do nějaké míry oprávněná obava, že se toho dotyčný stejně nedožije a situace se mezitím 100krát změní.

Praktickou okolností je prostá skutečnost jiných priorit, trvajícího studia a obecně nízkých příjmů. Případné výdělky z brigád nebo odjinud končí spíš v zábavě nebo jiných položkách.

Nedostatek prostředků

Asi pětina všech respondentů průzkumu uvedla, že si na penzi neodkládají vůbec nic. Důvodem je prostě to, že na to nemají prostředky. Všechny jejich vydělané peníze jsou prakticky obratem využity na živobytí. Jde o více jak polovinu, konkrétně 54 %, těch, kteří si nic neodkládají bez ohledu na důvod.

Foto: Shutterstock

Výše spoření a důvody absence

Skoro polovina spořičů (47,7 %) spoří měsíčně 1 000 Kč, tedy 12 000 Kč ročně. V rozsahu od 1 000 do 4 000 Kč je to 40 %. Necelá desetina respondentů pak odkládá částky mezi 4 000 – 10 000 Kč za měsíc (9,9 %). Přes 10 000 za měsíc odkládá jen 4,4 %.

Teď se podívejme na druhou stranu, tedy důvod absence spoření. Už jsme uvedli, že 54 % na to jednoduše nemá. 20 % dotázaných nespoří, zvažují ovšem jiné produkty, které by jim s budoucí penzí pomohly. 14,3 % procenta má jiný důvod. Jen o 3 desetiny procenta lidí méně věří, že bude stejně vždycky pracovat. Zbývajících 8,6 % se čistě spoléhá na státní penzi.

Formy spoření

Když jsme pokryli výši a důvody, jsou zajímavé také formy spoření, kterých je opět více druhů. Zájmem 64,3 % spořivců vede tzv. třetí pilíř, tedy doplňkové penzijní spoření nebo penzijní připojištění. Na stříbrné pozici jsou s výší zastoupení 52,4 % spořící účty a klasická hotovost. Bronzovou příčku obsadily cenné papíry ve formě akcií, dluhopisů a dalších typů.

Pětina lidí si ukládá prostředky v kryptoměnách, alternativními investicemi do umění nebo jinak.

Jsou tu rozdíly

Muži obecně investují odvážněji než něžné pohlaví a svoje investice také více diverzifikují. Ženy spoléhají nejvíce na třetí pilíř a dokládají menší částky. Jak uvádí experti, mají ženy obecně menší výdělky, takže na příspěvky k penzi jim zbývá zkrátka méně peněz.

Foto: Shutterstock, zdroje: ČT24, E15

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *