02/03/2024

Každý by měl mít přehled o svých výdajích. Od toho se odvíjí, kolik měsíčně utratí, kolik by měl mít ušetřeno, kolik by si měl vydělat a zároveň u toho může popřemýšlet o nutných výdajích a výdajích, které si dotyčný může odpustit. Dopomoci k tomu můžou i různé mobilní aplikace. Je tedy důležité i přehodnotit, co vše si musíme koupit a co si můžeme odpustit. Základem je mít přehled o tzv. cash flow, tedy přehled o pohybu peněz. Podívejte se na základní tipy, jak mít své finance pod kontrolou.

Přehled o svých výdajích

Každý by měl mít přehled o svých výdajích. Od toho se odvíjí, kolik měsíčně utratí, kolik by měl mít ušetřeno, kolik by si měl vydělat a zároveň u toho může popřemýšlet o nutných výdajích a výdajích, které si dotyčný může odpustit. Dopomoci k tomu můžou i různé mobilní aplikace. Je tedy důležité i přehodnotit, co vše si musíme koupit a co si můžeme odpustit.

Připravenost na nečekané výdaje

Je nezbytné, myslet i na nečekané výdaje, které mohou radikálně zamíchat finančním rozpočtem. Může to být např. úraz, živelná pohroma, oprava auta, nebo třeba nákup nové pračky. Uvádí se, že každý by měl mít naspořeno alespoň tři měsíční platy pro případ nečekaných výdajů.

Nakupovat s rozmyslem

Je dobré při nákupu plánovat, co je nutné nakoupit a co už je navíc. Pokud jedete nakupovat potraviny, je dobré mít alespoň zhruba promyšlené, co budete v následujících dnech vařit, abyste se vyvarovali zbytečnému nakupovaní všeho, co vám padne do oka. Nakupujte oblečení i z druhé ruky. Kromě toho, že ušetříte svou peněženku, ušetříte i přírodní zdroje, které by byly potřebné pro výrobu nového oblečení. Na durhou stranu, můžete i vy zkusit prodat své kousky oblečení/nábytku.

Foto: Shutterstock

Vyvarujte se zadlužení

Snažte se vyvarovat půjčkám a dluhům. V případě, že víte o svém závazku, řešte jej např. splátkovým kalendářem a nenechte věci dojít do bezvýchodné situace,k terá vás ve výsledku bude stát ještě více peněz. Pakliže se jedná o rodinný rozpočet, je potřeba, aby nakládání s penězi bylo transparentní a všechny dotčené osoby o tom věděli a souhlasili s tím. Potřeba otevřenosti a společného rozhodování platí nejen v rámci rodinných financí ale i v dalších oblastí společného života.

Investujte

Je zde zvýšené riziko, ale jsou různé portály a aplikace, které vám s investicemi mohou pomoci a usnadní vám cestu. Jedná se o jednu z cest, jak zhodnotit a získat větší zisk. Nemusí se však jednat pouze o investování do akcii a dluhopisů. Můžete investovat do nemovitosti, investičních fondů, movitých věcí. Není divu, že lidé upouští od spořících účtů, kde dochází ke znehodnocování peněz. Investiční příležitosti nabízí i banky, zde to je ale spojené s vyššími poplatky. Dále můžete investovat i sami do sebe, například vzdělávacím kurzem, které můžete využít na trhu práce. Pokud si nejste jisti kam je dobré investovat, můžete se obrátit na odborníky o radu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Penize, Portu, Efekta