19/07/2024

Česká pošta je společnost, která nemá dlouhodobě na růžích ustláno, potýká se s ekonomickými problémy a čelí kritice. Ta je někdy oprávněná, jindy je spravedlivá méně. V poslední době je každopádně ekonomická situace České pošty natolik vážná, že její nové vedení jednoznačně říká: Pošta se musí zeštíhlit. A tentokrát nepůjde o žádnou kosmetickou změnu. Bude to ale stačit?

Rušení poboček

Hlavním a nejviditelnějším prvkem reorganizace České pošty je nepochybně rušení poboček. Z celkového počtu 3200 se jich uzavře 300. Své brány začnou uzavírat již od července. K tomu, aby se tak mohlo stát, je třeba změnit parametry dané nařízením vlády. To je však spíše formalita. Mnohem důležitější je, že spolu s pobočkami budou muset končit i zaměstnanci a také je třeba reagovat na obavy těch lidí, kteří se bojí zavírání pobočky právě ve své obci.

Kde se pobočky rušit nebudou?

Jedním z parametrů, které by měla reorganizace splňovat, je zachování současné dostupnosti služeb pro maximum občanů. Z tohoto důvodu by nemělo docházet k rušení poboček v malých obcích nebo městech, kde v dnešní době funguje pobočka jediná. V tomto směru se již několikrát a zcela jednoznačně vyjádřili jak členové vysokého managementu České pošty, tak ministr vnitra Vít Rakušan. S tím souvisí i to, že se žádné pobočky nebudou rušit v obcích s méně než 2500 obyvatel.

Foto: Shutterstock

Rozdělení České pošty

Rušení poboček není ale samozřejmě jediným krokem, který Poštu čeká. Velmi brzy by mělo dojít k rozdělení České pošty na dvě samostatné společnosti. Plyne to z toho, že trvale klesá zájem lidí o tradiční poštovní služby. Ty by měla mít na starosti první společnost, u které se vlastně ani nepočítá s tím, že by měla být zisková. Tento typ služeb stát každý rok dotuje částkou 1,5 miliardy korun.

Opakem bude společnost druhá, jejímž hlavním cílem bude obstarávat balíkové služby, jež by již mohly a měly být ziskové. Tato společnost ale samozřejmě půjde do konkurenčního boje s mnoha dalšími dodavateli, z nichž někteří jsou i velké nadnárodní korporace. Situaci tak nebude mít tato společnost ani po rozdělení zrovna snadnou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Penize, CeskyRozhlas