Lidé v České republice mají obrovskou oblibu v nemovitostech nejrůznějšího typu, ať už to jsou byty, rodinné domy nebo pozemky. Nejenže chce doslova každý bydlet takříkajíc ve vlastním a pokud možno neplatit nikomu nájem, ale i tehdy, když člověk shromáždí nějaké ty peníze navíc, obvykle investuje právě do nemovitostí.
O nemovitosti můžete přijít
Vychází to zřejmě z přesvědčení, že když už jednou nějakou nemovitost vlastníte, nikdo vám už jí nesebere. Tak tomu ale bohužel není a může se vám stát, že ji ztratíte, případně se změní její stav a vy tak přijdete o značnou část hodnoty.
V minulém roce se hodně řešila výzva Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který vyzval Čechy, aby si dali do pořádku údaje na katastru nemovitostí. Pokud totiž bude mít nějaká nemovitost nedostatečně identifikovaného vlastníka, propadne právě tomuto státnímu úřadu.
Bohužel se identifikace podařila jen u části nemovitostí a zbytek tedy skutečně propadl státu. “K 1. únoru 2024 ÚZSVM ve spolupráci s Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním na sebe ohlásil 107 824 nemovitostí po nedostatečně identifikovaných vlastnících, přičemž v drtivé většině se jednalo o pozemky (99,4 %),” uvedl úřad na svých webových stránkách. Tyto nemovitosti teď budou nabídnuty státním institucím a následně pak krajům a obcím, jež je mohou použít pro svůj rozvoj.
V tomto případě šlo spíše o jednorázovou a již nevratnou akci. Pokud jste tedy nezareagovali, máte už smůlu. Ovšem zejména pozemky jsou v určitém ohrožení permanentně. Stává se totiž, že si pořídíte například stavební pozemek, ovšem následně musíte realizovat v podstatě jeho ztrátu.
Obrana proti ztrátě je složitá
Jak jistě víte, typy pozemků určuje územní plán, který se poměrně často mění. Obvykle je to ve prospěch majitelů pozemků, kdy se z nestavebních stávají stavební, a tím pádem nabývají na hodnotě. Málo se však ví, že může nastat i opačný proces.
Nejde o žádnou teorii, ale skutečně se to děje. Každá obec potřebuje udržet určitou úroveň zastavěnosti, a pokud chce některé pozemky změnit na stavební, může se stát, že jiné změní zase na nestavební. O takové změně vás přitom nemusí nikdo informovat. Dozvíte se o tom třeba až tehdy, když chcete stavět, ale zjistíte, že vlastně nemůžete.
Čtěte také: Kdo je povinen podat přiznání daně z nemovitosti, přestože žádnou nemovitost nekoupil?
Je dobré mít tuto možnost na paměti, jelikož v České republice je trendem kupovat si pozemky do foroty, případně jako uložení peněz. Ty potom klidně desítky let leží ladem, což se ale daným obcím nemusí líbit, a tak vám změní územní plán. Třeba proto, že tam neprobíhala žádná činnost. Jak se tomu bránit? Pochopitelně je třeba sledovat dění okolo vašich pozemků, případně na nich bez otálení něco postavit. Potom už jejich stav změnit nelze.
Foto: Shutterstock