16/07/2024

By Lisa Gansky from New York, NY, USA - IMG_7768, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37562663 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Sociální bublina zámořské NHL došla svému konci. Hokejisté Tampy Bay Lightning ovládli finálovou sérii s Dallasem a zaslouženě uzmuli cennou trofej. Obrovský úspěch slavila i československá trojice.
By Lisa Gansky, CC BY-SA 2.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Sociální bublina zámořské NHL, která se stala přijatelným východiskem z koronavirové pandemie, po několika měsících došla svému konci. Tampa Bay Lightning ovládla finálovou sérii s Dallasem a zaslouženě proto uzmula cenný Stanley Cup. Klub, na němž si vylámal zuby dokonce i favorizovaný Boston Bruins v čele s Davidem Krejčím, Zdenem Chárou a Davidem Pastrňákem, se rovněž spoléhal na trojici československých hokejistů. Každému z nich jsme prostřednictvím tohoto článku věnovali jeden odstavec.

Erik Černák

Třiadvacetiletý slovenský obránce Erik Černák prožívá nefalšovanou hokejovou pohádku se šťastným koncem. Přestože mu zámořská NHL otevřela brány teprve před dvěma lety, za krátkou dobu si vybudoval poměrně silnou pozici v základní sestavě. Výrazně také přispěl k letošní spanilé jízdě vyřazovací fází. Odchovanec Košic, jemuž spoluhráči kvůli očividné podobě se švédským hercem Dolphem Lundgrenem vtipně přezdívají “Ivan Drago”, během celého ročníku posbíral devatenáct kanadských bodů, což pro defenzivně laděného hráče rozhodně není špatnou vizitkou.

Jan Rutta

To český hokejový obránce Jan Rutta se mezi zámořskou hokejovou smetánku na rozdíl od Černáka probojoval až v dosti pokročilém věku. Podstatnou část profesionální kariéry strávil doma, kde hájil barvy chomutovských Pirátů. Krátce před jejich bolestivým pádem do nižší soutěže ale naštěstí podepsal s klubem Chicago Blackhawks. Tam odehrál jeden vcelku povedený ročník, v průběhu toho druhého se nicméně stěhoval do floridské Tampy. Jak se nyní ukázalo, nemohl se rozhodnout lépe. Ačkoli jej podstatnou část sezóny limitovalo zranění a v rámci vyřazovacím bojů kvůli tréninkovému manku ovlivnil jen minimum zápasů, u přebírání prestižního Stanley Cupu prostě nemohl chybět.

Ondřej Palát

Ačkoli oba výše zmínění hokejisté odvedli vskutku kvalitní práci a Stanley Cup je v držení Tampy Bay Lightning také jejich zásluhou, český útočník Ondřej Palát nad nimi zcela jednoznačně vyčnívá. Devětadvacetiletý rodák z Frýdku-Místku se během základní části vytasil s jednačtyřiceti kanadskými body, dalších osmnáct jich přidal v rámci vyřazovacích bojů. Díky těmto skvělým statistikám platí za nejproduktivnějšího tuzemského hráče letošního play-off, celkově obsadil dvanáctou příčku. Mezi střelci skončil dokonce třetí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *