15/07/2024

Autor: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88762299 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Na lavičce klubu AC Sparta Praha se za poslední roky vystřídalo několik slavných trenérů. Co se úvodních zápasů týče, Václav Kotal zatím všechny konkurenty hravě strčil do kapsy.
Autor: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

AC Sparta Praha zažívá úspěšný start nového ročníku a byť je ještě poměrně brzy na to vynášet soudy o budoucím vítězi, protože nebezpeční soupeři teprve přijdou, k vytouženému cíli má minimálně dobře našlápnuto. Letenští fotbalisté pod vedením zkušeného trenéra Václava Kotala vládnou průběžným statistikám, daří se jim zatím nejlépe za poslední čtyři roky. Jak si vlastně v úvodních kolech vedli předešlí kouči? Na to si společně posvítíme prostřednictvím následujících řádků.

Andrea Stramaccioni – podzim 2017

V létě roku 2017 se vedení klubu AC Sparta Praha rozhodlo k uskutečnění ambiciózního plánu, který v českých poměrech neměl obdoby. Projekt zásadní reorganizace hráčského kádru dostal na povel Andrea Stramaccioni. Ten se těšil naprosté důvěře Daniela Křetínského, takže měl během shánění nových posil takřka neomezené finanční možnosti. Reálný výsledek astronomických nákladů se však od předem deklarovaných cílů výrazně lišil. Leccos naznačilo už úvodních pět zápasů nové sezóny, kdy Sparta získala pouhých osm bodů za dvě hubená vítězství a stejný počet remíz. V podobném duchu se její výkony nesly prakticky celý podzim. Přestože neuspokojivé výsledky štvaly nejednoho fanouška, italský trenér se těšil překvapivě silné pozici. Pakoval se až v průběhu jara.

Zdeněk Ščasný – podzim 2018

Když Andrea Stramaccioni opouštěl potápějící se loď, šanci namísto děj dostal Pavel Hapal. Současný trenér slovenského národního týmu dokončil rozehranou sezónu, pro tu novou však představitelé pražské Sparty angažovali Zdeňka Ščasného. Pod vedením staronového kouče se herní projev mužstva výrazně zlepšil, první pět ligových kol přineslo čtyři cenná vítězství a zisk dvanácti bodů. Samozřejmě se ale našly také nedostatky. Za zmínku stojí například marná snaha proniknout do základní skupiny Evropské ligy nebo krajně nepovedený přátelský zápas s Vltavínem. Na letenské poměry vydržel Ščasný u kormidla poměrně dlouho, odvolán byl až koncem dubna. Tým po něm dočasně převzal Michal Horňák

Václav Jílek – podzim 2019

Čtyřiačtyřicetiletý Václav Jílek se stejně jako výše zmíněný Andrea Stramaccioni těšil bezmezné důvěře letenského vedení. Velká očekávání ale bohužel nenaplnil ani z poloviny. Na podzim se někdejší kouč Sigmy Olomouc uvedl dvěma výhrami a jednou remízou, během pěti odehraných kol tedy posbíral jen smutných sedm bodů. Především obranná sekce předváděla naprosto nepochopitelné chyby, které lodivod nedokázal odstranit. S týmem ještě absolvoval zimní přípravu, úvodní zápas jara mu ale definitivně zlomil vaz.

Václav Kotal – podzim 2020

Pět odehraných zápasů bez jediné porážky. Takovou bilancí se AC Sparta Praha pyšní pod vedením zkušeného Václava Kotala. Můžete namítnout, že letenským zatím zkřížili cestu zejména slabší soupeři a nefalšovaná zkouška ohněm je proto teprve čeká. Pohled na průběžnou tabulku Fortuna ligy či osobní statistiky jednotlivých členů kádru nicméně skýtá jistou naději, že těžké časy už konečně pominuly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *