Úterý, 28 března
Shadow

Fatální kolaps v Izraeli. Chudé období plzeňského fotbalu pokračuje

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Těžko hledat vlídná slova nebo sebemenší špetku naděje, když krutá realita dokonale vystihuje aktuální situaci. Světla zhasla, opona spadla a FC Viktoria Plzeň podruhé za sebou skončila těsně před branami vytyčeného cíle, jímž není nic menšího než-li účast v hlavní fázi evropských pohárů. Čtvrteční utkání s izraelským soupeřem nabídlo jen minimum zajímavých momentů, gólových příležitostí a celkově postrádalo náboj, který rozjařené diváky (pokud by UEFA nějaké povolila) obvykle zvedá ze sedaček. Toť je bohužel smutným odrazem západočeského mužstva, jehož hráči postrádají vítěznou mentalitu a nezvládají konfrontace se zahraniční konkurencí.

Hororový úvod se na kvalitě fotbalu výrazně podepsal

Neúčast v prestižní Lize mistrů dokázali představitelé západočeského klubu určitým způsobem překousnout, byť ztráta mnohamilionové finanční odměny v časech bující koronavirové krize proklatě bolela. Postup do základní skupiny Evropské ligy však lidé kolem Adolfa Šádka brali jako naprostou povinnost. Přestože třetí předkolo zasadilo semínko k mírnému optimismu, poslední ostrá zkouška bezprostředně před branami vytouženého postupu se jako záplava prohnala zahrádkou a smetla všechno, co se jí připletlo do cesty.

FC Viktoria Plzeň tahala od samého počátku za kratší konec provazu. Izraelský klub Hapoel Be’er Sheva FC se už ve čtvrté minutě zápasu dostal do vedení, Josué po faulu plzeňského brankáře proměnil nařízenou penaltu. Přestože fanoušci v té chvíli logicky očekávali zběsilou honbu za vyrovnáním, na průběh zápasu měla inkasovaná branka zcela opačný vliv. Hosté si během prvního poločasu nevytvořili ani jedinou gólovou příležitost, zvýšit náskok mohli naopak domácí. Proti se naštěstí pokaždé postavil famózní Aleš Hruška, který tak částečně napravil své předchozí zaváhání.

Druhé dějství se v mnoha ohledech podobalo tomu prvnímu. Izraelci do něj vstoupili mnohem aktivněji, nemastného soupeře měli doslova na lopatkách. Hostující mužstvo dvakrát zachránilo zvonění tyčky, další skvělé zákroky si připsal Hruška. Prakticky jediná velká příležitost Plzně v 67. minutě skončila neúspěchem, brankáře Levita nepřekonal Pavel Bucha ani dorážející Aleš Čermák. Tuzemští vicemistři zaslouženě padli, Evropská liga jim podruhé za sebou zavřela brány. A vzhledem k předvedenému výkonu jí to vlastně nemůžeme míti za zlé.

Skleslý Adrián Guľa tuší, že vedení klubu vyvodí důsledky

Adrián Guľa se po zápase netajil obrovským zklamáním. Ačkoli totiž platí za uznávaného odborníka a také člověka se zajímavých životopisem, úspěchy v evropských pohárech jej zatím elegantně míjí. Konkrétně základní skupinu Evropské ligy mohl okusit už celkem třikrát, pokaždé se ale snažil marně. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na nedávnou porážku v Alkmaaru, která Plzeň připravila o Ligu mistrů. Pětačtyřicetiletý slovenský kouč se nyní dostává do svízelné situace, protože jak nás historie naučila, absence evropských pohárů se v západních Čechách jednoduše neodpouští. Své o tom mohou vyprávět Miroslav Koubek, Dušan Uhrin mladší a dokonce i všemi milovaný Pavel Vrba.

30 Comments

  • Anonym

    Už na ně došlo. Plzeň nehraje nic ani v domácí lize. Nad vodou ji drží rozhodčí a Berbr. Bez nich by byla poloviční a o Spartě platí totéž. Bez pomoci rozhodčího by pohár nikdy nevyhrála. Rozhodčí jsou ostudou našeho fotbalu a vše zastřešuje svaz, kde je banda lotrů nejvyššího kalibru.

  • Funkcionářští gauneři a figurka Chovanec...

    Největší vinu na krizi českého fotbalu má vedle Berbra především celé fotbalové vedení, kdy obrovský díl viny nese i Josef Chovanec, který se naprosto u sportovní veřejnosti znemožnil ! Dokud se zástupci české fotbalové komory nespojí s komorou moravskou a nebudou společně bojovat proti zlořádům ve fotbale, tak výše uvedení gauneři budou nadále náš fotbal devastovat a přivedou jej do totálního krachu ! To, co včera předvedla Plzeń byla neskutečná ostuda, hráči a celý realizační tým by se měli zapojit ve svém volnu zdarma do veřejně prospěšných prací, aby poznali realitu, za kterou běžní lidé dostávají pouze zlomek jejich astronomických platů…

  • Anonym

    Gula ven, Šašek ven a Paclik ven jsem celý život plzeňak ale taková ostuda a hamba úplně se stydím myslím že by 2 měsíce bez platu bylo adekvátní taková hamba mi ještě nebyla

  • Souhlas.

    Oni totiž i ten svaz řídí rozhodčí. Je to největší zlo. Postupně tahle děsivá součást fotbalu prorůstá díky šikovným manévrům a slibům celým fotbalovým hnutím a bezprecedentně otáčí kormidlem tak, jak se jim líbí a hodí. A kdo se vzepře má smůlu. Bůh ochraňuj náš fotbal.

  • Anonym

    No ty si ale odborník. Dej si raději ještě jednoho ruma, protože to co plácáš jsouu jen přitroublé hospodské řeči.

  • horší už to snad nikdy nebude

    Jsem dlouholetým fanouškem našeho fotbalu, fandím všem našim klubům v pohárech, ale to co jsem viděl v poslední době v pohárové Evropě byla slušně řečeno tragédie. Tragédie borců kteří se fotbalem živí a neumí v pohybu zpracovat míč, přesně přihrát, natož zpracovat míč a vystřelit oběma nohama, přejít přes protihráče, nacentrovat z pohybu od lajny do vápna a netrefit přitom prvního protihráče před sebou, kopnout trestňák tak, aby alespoň přestřelili zeď (Čermák s Kalvachem – v Plzni nemáte jiné když se těmto opakovaně v zápase nedařilo?) a šlo to na branku, kopnout roh (včera to byla místy od Plzně hrůza) – základy fotbalového umění, které do nás vesničtí trenéři od malička pumpovali. Od Jablonce až po včerejší Plzeň mi bylo u televize smutno a upřímně jsem se nestačil divit jak na tom náš klubový fotbal je mizerně. Byl jsem v Barceloně když tam hrála Plzeň (můj oblíbenec Milánek Petržela tam šel od půlky na branku a kdyby dal gól, kdo ví …), podívat se na Real i Dortmund, Plzeň prohrála, ale odcházel jsem nadšený z atmosféry a z jejich výkonu v čele s Hrošovským a dodnes na to vzpomínám. Včera postavil Guĺa 4 nejpomalejší beky ve střední Evropě, k tomu zoufalce s nulovým nasazením v čele s Ondráškem (tohle je náš repre?), kteří měli celý zápas problém zpracovat balón a vyhrát hlavičkový souboj v útočné fázi až po brankáře, který absolutně nepřemýšlí a jedná zkratovitě (opakovaně téměř každý zápas udělá fatální kiks, ale stejně chytá příště zase, po zaviněné pentli by měl být příští zápas na tribuně aby se probral, s argumenty co potom zachránil nesouhlasím, psychicky všechny hráče vykolejil) a pak stačí dva rychlí hráči, koncentrovaná obrana a je vymalováno. Váš včerejší „tempofotbal“ mi připomenul rok 1982, kdy jsme měli ve Španělsku nejpomalejší jedenáctku na celém mistrovství a nedokázali jsme porazit ani Kuvajt (bylo to 1:1 a prohrávali jsme). Ještě že protihráči neumí šajtli jako Tomáš Rosický, Plzeň by dostala pěknou dardu. Nechci nikomu v klubech radit, ale při videorozborech všem hráčům prvně přehrávejte záběry ze zápasů jichž jsme pamětníky – nasazení a zaujetí pro hru, fotbalové umění a střely oběma nohama Nedvěda, centry v pohybu ze strany Poborského, rychlost a přechod přes hráče Rosického, umění Šmicra, Kollera, Kuky, Jankulovského a dalších z této éry našich fotbalových úspěchů a učte je to na tréninku. Zklamání fanoušků z předvedených výkonů a výsledků je veliké (to bohužel platí i pro letošní Slavii), je to sport nedá se nic dělat, ale chtěl bych vzkázat všem fotbalistům – příště alespoň makejte a neodflákněte to jako včera ať se nemusíte za výkon stydět. Sice na stadiony nemůžeme, ale fotbal sledujeme, fandíme a budeme muset zase rok čekat.
    Zdeněk Kaláb, Krahulčí, okres Jihlava

  • Nakopat, vykopat!!!

    Jestliže pán odborník GUĽA nařídí až o poločase aby jeho „chlapci“ zvýšili rychlost běhání a přihrávek tak tam může trénovat už aj Pepek Vyskoč. Hruška sice možná udělal chybu na začátku ale ten ansámbl, nebyl schopen celých 90 minut nic vymyslet. Naopak nebýt Hrušky vezou si „chlapci“ domů bůra. Jsou neuvěřitelně pomalí, obrana katastrofa. Hráči úrovně naší divize si s nimi hráli bago. Kobra úplně odstavený, nikdo mu nebyl schopen dát balon. Hoši izraelští sice postavili před šestnáctku autobus ale s tím měl pan odborník počítat a hráče na to připravit. Myslím, že i Pavel Horváth, by včera předvedl lepší výkon, než někteří přeceňovaní reprezentanti, viz pan Kopic, tak to je ti fakt na blití. A to se ještě jak tak dařilo jinak nejslabšímu článku mužstva panu Brabcovi, který nechápu jak jednak může být kapitán, jednak jak může hrát ligu. To jsou neuvěřitelné záležitosti. Černoušci tak to je kapitola sama o sobě. Čistí dřeváci. Jestliže hraje akorát mladý Bucha a důchodce Limba je to na pováženou. Kde je Hořava? Ten trenér je fakt pod vlivem. Škoda dalších slov, každý tu hrůzu viděl a jestli něco podobného předvedla i Slavia, nemám o českém fotbale do budoucnosti žádný strach, neboť poslední zhasne.

  • Anonym

    Každý větší ligový klub má několik dorosteneckých mužstev.Jsou i t.zv.fotbalové akademie.Proč tedy
    nezvládáme vychovat nové taleny pro naší ligu.Proč zde stále více hrají hráči z Afriky.

  • Jorry

    Spartě pomohli třeba tím, že se hrálo na hřišti Liberce, který byl takto zvýhodněn a nikomu to nevadilo ! Finále se vždy hrálo na předem určeném stadionu.

  • Jorry

    Spartě pomohli např.tím, že finále hrál Liberec doma !!! To se v minulosti nikdy nestalo !

  • Vrzen

    Uz Jim neverim Sparta a Slavie bude letos pred nimi & a kdyz majitel nebude chtit dat ze sveho Plzen ani nebude mit na to aby komukoliv konkurovala. takze to obdobi kdy provincni klub ukazoval ze to jde mame vsichni za sebou a zase nas ceka derby o titul to se ta kaprliga moc nevyvinula spis to vzala oklikou a nazpet do stejneho bahna _))

  • Anonym

    absolutni vyčerpávající pravda………. je to hodnocení opravdového fotbalového fachmana……………pavel

  • Prackovický Pelé

    Nemám slov vše co se zde píše je pravda.Hruška maximálně kraj kolik mu je jaké má zkušenosti.S tímto do Evropy to si Šádek zavtipkoval.Nemohoucí tým bez nasazení a jakoukoliv ambicí.Hrát o desítky milionu a mít bojara,tak to můžou opravdu jen česká mužstva.Slávka tragédie Plzeň národní ostuda.Plzeň bez Berbrových chlapců skončí třetí od konce.Bohužel je to smutné ale je to tak.Nepochopím rozpočty těchto rádoby Top týmú naší ligy Pardubice si s něma poradí ostuda všech ostud.

  • Marty2019

    To slováčisko je všechno, jen ne úspěšný trenér. Jako trenér nikdy nic nevyhrál, jaký byl fotbalista nevím, v životě jsem o něm neslyšel. A mluvit o něm jako o zkušeném atd. ve chvíli, kdy v CV nemá nic zajímavé, je naprostý nesmysl. Začíná mi připomínat tu plačku ze Sparty, ten měl taky teoreticky za jedna ze všeho, ale na fotbal se koukat nedalo a výsledky nula. Včera to vypadalo, že hráči se vidí na place poprvé, anebo to bojkotují, aby ho vedení vyhodilo. Asi je správně za b), jinak tomu nerozumím. To, co včera předvedli, bylo všechno možné, jen ne fotbal o postup. Pomalé, alibistické, bez pohybu, všichni se schovávali, aby nedostali balon, ta jejich kobra je po dvou zápasech slepýšem. Jediný kdo hrál aspoň něco, byl děda Limba a místy Bucha, jinak trága. Ve středu si fandové VP dělali srandu ze Slávie, ale včera to byla přímo antireklama na fotbal.

  • Plzeň dnes

    Vše co jsem si v komentářích přečetl je z poloviny pravda. Ale ne celá. Základní problém je, že hráči si nevěřili. Branka ve třetí minutě žádná tragédie není, ale pokud máte takovou porci času na vyrovnání a branku nestřelíte, to už ano. Alibistické přihrávky / hlavně když já to nezkazil/ svědčí o tom, že tam není nikdo, kdo přesvědčí ostatní hráče, že něco zkazit je fotbalové, desetkrát něco nevyjde no a co- po jedenácté se to povede. Sebevědomí, to dělá velké hráče víc, než jeho dovednosti. A to měl třeba v Plzni Pavel Horvát, Petržela a další hráči minulosti. Bohužel tady nikoho takového nevidím.

  • minulost a současnost

    To co píšete je pravda,ale je potřeba jí zasadit do určitých mantinelů.Především je třeba říci ,že i v minulosti byl stejný problém u našich týmů.Pomalost,slabší technika,nasazení….v tom prostě zaostáváme.Sice se občas najdou jedinci,kteří ve své generaci vyčnívají,ale je jich jak šafránu.Prostě se nemůžeme porovnávat se špičkovými týmy v Evropě.Obecně jsme měli vždycky dobré brankáře,solidní obránce.Nejkvalitnější řadou byli záložníci,tam jsme měli opravdu hodně kvalitní borce.Ale největší slabinou vždycky byli útočníci.Mimo Bicana a částečně Kollera to byla bída.Nevím proč to tak je,ale bohužel u nás se nerodí rychlostní technické typy a tak se jen těžko prosazujeme nátlakovou útočnou hrou.Třeba Dukla v šedesátých letech minulého století měla celkem dobrý tým ,ale bez dobrých útočníků.Proto se taky nikdy výrazněji v evropských pohárech neprosadila.Sparta hodně spoléhala na bojovnost a houževnatost a třeba Slavia loni v lize mistrů vsadila na běhavost.Tím chci říci,že budme rádi,že máme tři týmy v Evropské lize a když se někomu povedou uhrát body a podá solidní koukatelný výkon tak hurá.

  • Helolo there, I founmd you websiote by wayy of Google att the same tkme
    as searching forr a comparable subject, your website came up, it appears to bee
    like great. I have bookmarked itt in myy google bookmarks.

    Hello there, simply changed into aware of your blog through Google,
    andd found that it’s relly informative. I’m gonna wattch ouut
    for brussels. I’ll appreciate for thoose who proceed
    thnis inn future. Numerous people can bbe benefited out of
    yyour writing. Cheers!

  • naturallly lie your website but you nee tto test tthe spelling on quite a few of your posts.
    Several of them are rife wiith speslling isues annd I inn finding
    it very bothersome tto inform thhe truth on the other hand I wull certainly come avain again.

  • You acttually make itt srem so easy with your presentation but I find this topic tto
    be realy something that I think I would nevrr understand.

    It seems too complicated and very browd for me.
    I am looking forward forr your next post, I will try tto get thee hang of
    it!

  • hey there and thank you ffor your informjation – I’ve definitely piccked upp something neww from rigut here.
    I did however expertise a few tecchnical issues using
    this website, siunce I experienced to relooad tthe weeb site many times previous
    to I could get it to load properly. I had been wondering if your
    wweb hostiing iss OK? Not that I am complaining, but slhggish loading instaces
    times wil soetimes affect yopur placement iin google andd can damage your
    high-quality scoe iff adss and marketing with Adwords. Anyway I’m addiong this RSS to mmy email aand coulod look out for much more off yiur respective intriguing
    content. Make sure you updste this again soon.

  • Hey I knoww ths is ooff topic buut I was wondering iff yoou kneww
    of any widxgets I could add tto myy blogg thhat automatically tweet myy newest twitter updates.
    I’ve been looking ffor a plug-in like tnis ffor quiite skme time andd was hopping maybe
    yyou would have some experience with soomething like this.
    Pledase let me know if you ruun into anything. I trly enjoy reading
    your blog and I look forward to ykur neew updates.

  • I have been btowsing on-line greater thann thtee hours today, bbut I neever discovered
    anyy fascinatung article like yours. It iis loely valpue sufficient for me.
    In myy opinion, if all site ownerfs andd bloggers mad just righ content as youu
    probably did, thee neet might be muuch mkre
    useful tha ever before.

  • Hi everyone, it’s mmy firszt go to see aat his website, annd
    post iis truly fruitful in favor off me, keedp upp postig these types oof content.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *