23/06/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zatímco Slovan Liberec protrhl smůlu a po čtyřech letech znovu okusí základní skupinu Evropské ligy, FC Viktoria Plzeň zaslouženě skončila těsně před jejími branami. Smutek bohužel nezahání poprvé.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Těžko hledat vlídná slova nebo sebemenší špetku naděje, když krutá realita dokonale vystihuje aktuální situaci. Světla zhasla, opona spadla a FC Viktoria Plzeň podruhé za sebou skončila těsně před branami vytyčeného cíle, jímž není nic menšího než-li účast v hlavní fázi evropských pohárů. Čtvrteční utkání s izraelským soupeřem nabídlo jen minimum zajímavých momentů, gólových příležitostí a celkově postrádalo náboj, který rozjařené diváky (pokud by UEFA nějaké povolila) obvykle zvedá ze sedaček. Toť je bohužel smutným odrazem západočeského mužstva, jehož hráči postrádají vítěznou mentalitu a nezvládají konfrontace se zahraniční konkurencí.

Hororový úvod se na kvalitě fotbalu výrazně podepsal

Neúčast v prestižní Lize mistrů dokázali představitelé západočeského klubu určitým způsobem překousnout, byť ztráta mnohamilionové finanční odměny v časech bující koronavirové krize proklatě bolela. Postup do základní skupiny Evropské ligy však lidé kolem Adolfa Šádka brali jako naprostou povinnost. Přestože třetí předkolo zasadilo semínko k mírnému optimismu, poslední ostrá zkouška bezprostředně před branami vytouženého postupu se jako záplava prohnala zahrádkou a smetla všechno, co se jí připletlo do cesty.

FC Viktoria Plzeň tahala od samého počátku za kratší konec provazu. Izraelský klub Hapoel Be’er Sheva FC se už ve čtvrté minutě zápasu dostal do vedení, Josué po faulu plzeňského brankáře proměnil nařízenou penaltu. Přestože fanoušci v té chvíli logicky očekávali zběsilou honbu za vyrovnáním, na průběh zápasu měla inkasovaná branka zcela opačný vliv. Hosté si během prvního poločasu nevytvořili ani jedinou gólovou příležitost, zvýšit náskok mohli naopak domácí. Proti se naštěstí pokaždé postavil famózní Aleš Hruška, který tak částečně napravil své předchozí zaváhání.

Druhé dějství se v mnoha ohledech podobalo tomu prvnímu. Izraelci do něj vstoupili mnohem aktivněji, nemastného soupeře měli doslova na lopatkách. Hostující mužstvo dvakrát zachránilo zvonění tyčky, další skvělé zákroky si připsal Hruška. Prakticky jediná velká příležitost Plzně v 67. minutě skončila neúspěchem, brankáře Levita nepřekonal Pavel Bucha ani dorážející Aleš Čermák. Tuzemští vicemistři zaslouženě padli, Evropská liga jim podruhé za sebou zavřela brány. A vzhledem k předvedenému výkonu jí to vlastně nemůžeme míti za zlé.

Skleslý Adrián Guľa tuší, že vedení klubu vyvodí důsledky

Adrián Guľa se po zápase netajil obrovským zklamáním. Ačkoli totiž platí za uznávaného odborníka a také člověka se zajímavých životopisem, úspěchy v evropských pohárech jej zatím elegantně míjí. Konkrétně základní skupinu Evropské ligy mohl okusit už celkem třikrát, pokaždé se ale snažil marně. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na nedávnou porážku v Alkmaaru, která Plzeň připravila o Ligu mistrů. Pětačtyřicetiletý slovenský kouč se nyní dostává do svízelné situace, protože jak nás historie naučila, absence evropských pohárů se v západních Čechách jednoduše neodpouští. Své o tom mohou vyprávět Miroslav Koubek, Dušan Uhrin mladší a dokonce i všemi milovaný Pavel Vrba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *