02/03/2024

Od roku 2024 se má pravidelně zvyšovat hodnota výchovného. Během ledna k tomu ale výjimečně nedojde. Důvod? Při řádné valorizaci dochází k navýšení jen u základní výměry. Stejně tak je příčina v novele zákona, což jednorázově snižuje mimořádnou červnovou valorizaci. Východně je aktuálně 500 Kč za vychované dítě.

Výjimka z pravidelnosti

Tato suma měla být pravidelně navyšována, poprvé počátkem roku 2024. Výjimečně k tomu ale nedojde. Jak stanovuje zákon, výchovné má vždycky narůstat o stejná procenta, jak zvýšení procentní výměry penze během řádné valorizace. Proběhla-li ještě v předchozím roce mimořádná valorizace, ovlivní výchovné také.

Tentokrát ale nedojde ani na jednu podmínku. Během řádné valorizace v lednu 2024 se zvýší jen základní výměra, konkrétně o 360 Kč. To však nebude mít vliv na výchovné kvůli zachování procentní výměry. Normálně by mělo dojít k navýšení aspoň o inflaci, což proběhlo mimořádnou valorizací během roku 2023.

Foto: Shutterstock

Ne podle normálních pravidel

Nestane se však ani to, protože ta mimořádná v červnu neprobíhala dle normálních regulí. Na tu měla vliv penzijní novela prosazená vládou na přelomu zimy a jara. Právě tato novelizace výslovně konstatuje, že pro mimořádnou valorizaci nepoužije pravidlo vedoucí ke zvýšení výchovného.

Jinak řečeno – i když v červnu vzrostla procentní výměra penzí o 2,3 %, netýká se to výchovného. To tak zůstane i v roce 2024 na úrovní 500 Kč, ve které bude přiznáno i novým seniorům. Tedy tehdy, pokud o něj požádají dle platných pravidel. U stávajících penzí je výchovné součástí procentní výměry, zůstává proto stejné.

I v rámci nového schválení

Tyto okolnosti konstatuje i nařízení pro valorizaci penzí na leden 2024. Konkrétně uvádí, že: „Částka zvýšení za 1 vychované dítě se pro důchody přiznávané v roce 2024 nemění. V roce 2024 bude platit v totožné výši jako v roce 2023,“ stojí v návrhu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskeduchody, Finance, MPSV

Subscribe
Upozornit na

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
3 měsíců před

Dobrý den lidé. Přátelé a kamárádi, to vydržíme. Pokud se toho dožijeme, tak to Fialovému Leču v roce 2025 v Parlamentních volbách spočítáme. Je nás téměř 3 milióny, máme obrovskou voličskou sílu. Prostě pošleme sedláka se slámou v botách, který si hraje na asociála a paní chytrovou cestovatelku se svetry mimo parlament do zapomnění.

Majka
3 měsíců před

Buďme rádi, že nám to výchovné neseberou celé. Vůbec bych se nedivila.

václav
3 měsíců před

Je zapotřebí aby důchodci drželi při sobě a konečně o sobě dali vědět a nenechali sebou takle zametat ! Je mi smutno z toho že po celoživotní práci nemám tolik peněz na dožití v důchoďáku !

Magdalena
3 měsíců před

Jiří, jasně že to vydržíme. Ale nevím, jestli nejste jen optimista ohledně příštích voleb. Mám kolem sebe tolik hlupáků, pro které jsme jen ” proruská lůza”, když jsme proti vládě, že žasnu každý den, kde se ta hloupost bere. Asi dokud nespadneme úplně na dno, tak většina lidí nepochopí.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x