02/03/2024

Švédský nábytkový gigant Ikea provedl v České republice masivní snížení cen svého sortimentu v září a říjnu tohoto roku. Tento krok se týká přes poloviny nabídky a zahrnuje i nejprodávanější výrobky, jako jsou šatní skříně Pax, úložné sestavy Bestå nebo Eket. Generální ředitel české pobočky David McCabe označuje tuto iniciativu za “největší a zdaleka nejvýraznější snížení cen sortimentu Ikea, jaké jsem kdy osobně zažil”.

Snížení vysokých cen a dorovnání ostatních zemí

Důvodem pro tuto razantní změnu je potřeba reagovat na předchozí vysoké ceny, které měla česká Ikea ve srovnání s okolními zeměmi. Analýza provedená na jaře letošního roku potvrdila, že ceny v Česku byly výrazně vyšší. Avšak se zlevněním v září došlo k odklonu od této praxe a snížení se týká i drobnějších výrobků.

Před rokem byly ceny v českých obchodech Ikea mezi nejvyššími v porovnání s okolními zeměmi. Na jaře letošního roku. Situace se však změnila v září, kdy došlo k masivnímu zlevnění.kea oznámila, že některé ceny klesly dokonce i o polovinu. To se však týká především menšího zboží, jako jsou láhev na vodu Spartansk nebo dvojice nožů Fördubbla. Prý sledují vývoj cen a trhu po celý rok a průběžně upravují ceny, aby byla jejich nabídka pro zákazníky co nejvýhodnější.

Šéf tuzemské pobočky D.McCaba zdůrazňuje, že pokles cen nesouvisí s přeshraničními nákupy českých zákazníků. Mít nízké ceny je prý filozofie společnosti, která klade důraz na udržení co nejnižších cen, aby si mohli dovolit produkty Ikea všichni.

Foto: Shutterstock

Ikea a plány do budoucna

Zmíněný D.McCaba potvrdil, že v současné době je 70 procent výrobků prodávaných v České republice vyrobeno v Evropě. Ikea neustále sleduje ekonomický vývoj a průběžně reaguje na měnící se podmínky trhu. Společnost vyjádřila optimismus ohledně letošních prodejů, přičemž v předchozím finančním období zaznamenala 22% meziroční nárůst prodejů v České republice.

Ikea chystá pravidelné týdenní kampaně a slevové akce.

Dále chce Ikea investovat do cen a robotů ve skladech. Zářijové zlevnění nebylo jednorázovou akcí, Ikea hodlá pokračovat ve snižování cen, což označuje za svůj cíl v následujících letech.

Kromě snižování cen se Ikea chystá investovat do automatizace a robotizace svých skladů. David McCabe prozradil, že v příštích dvou letech plánují používat drony ve svých českých skladech a zdůraznil, že tato oblast bude ve středu jejich rozvoje. Je možné, že v brzké budoucnosti uvidíme drony i roboty, které budou usnadňovat a urychlovat proces vyzvedávání produktů ze skladu.

Pozitivní vývoj

Ikea v Česku zažívá pozitivní vývoj v prodejích, ačkoli se trh potýká s nedostatkem komponentů. McCabe oznámil, že v předchozím finančním období zaznamenali 22% meziroční nárůst prodejů, což představuje 11,9 miliardy korun. Kromě nábytku jsou populární i doplňky a restaurace. Ve snaze udržet nízké ceny pracuje Ikea na optimalizaci dodavatelského řetězce, hledání úspor v logistice a plánuje investice do oblasti cen v následujících letech.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ikea, Zboziaprodej

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
lol
3 měsíců před

Z nouze cnost… Deje se tak, az kdyz ve velkem zacali cesi jezdit pro nabytek do PL nebo si ho nechavaji privazet z PL

P. Vv
3 měsíců před

Ikea si může prodávat za kolik chce a nějaký šupáci z redakce do toho nemají co kecat. Podle vaší socialistický logiky, by už nikdy neměly zlevnit třeba potraviny, aby prodejce nějaký pisálek nenařknul z předraženosti. Ale přesto vám poradím jeden tip. Zeptejte se na to třeba v Agfrofertu nebo u Babišů, jestli budou taky zlevňovat. Ale myslím že ne, tam drží férový ceny, že.

asd dasd
3 měsíců před

všechny nadnárodní zasrané korporace jsou nadnárodní zasrané korporace které jen ždímou za cizích lidí posrané zisky, které si pak strkaj do svých upocených prdelí. nasrat na ně

3
0
Would love your thoughts, please comment.x