15/06/2024

Najednou je z preferované a podporované skupiny obyvatelstva ta, u které se vymýšlí, jak jí peníze co možná nejvíce ostrouhat. Začalo to už v loňském roce, kde se bezprecedentním způsobem sáhlo na výpočet mimořádné valorizace a důchodcům se v průměru sebral 1000 Kč měsíčně. Pokračovalo to potom velmi nízkou zákonnou valorizací počátkem tohoto roku, kdy došlo k navýšení o pouhých 360 Kč, a prozatím to končí u dosud nepříliš skloňovaného kroku, který přijde 1. července 2024.

Už to přehánějí

Tehdy totiž důchodci přijdou o jednu z velkých výhod. Přitom ostatním lidem zůstane zachována. Nejde o nic menšího než zrušení podpory na důchodovém spoření. Zatímco lidem v produktivním věku se maximální státní příspěvek navýší, penzisté o něj zcela přijdou. Podle mnohých je to přitom nespravedlivé a nemělo by se v takových otázkách rozdělovat dle věku.

Já tomu opravdu nerozumím. Pořád nám říkají, ať si pro jistotu šetříme na horší časy, a když už si zřídím důchodové spoření, tak mi ho teď osekají,” stěžuje si 70letá paní Anežka z Třebíče. “Měla jsem radost, že mi stát něco přispívá, a co si budeme povídat, ty peníze jsou potřeba. Každou chvíli je tu nějaký průšvih, třeba to zdražování.

Ministerstvo financí je však neoblomné a nevyslyšelo ani argumenty Asociace penzijních společností. Argumentuje tím, že přeci není logické, aby se přispívalo na důchodové spoření těm, kdo již v důchodu jsou. Jde o velkou otázku, protože se na taková slova dá namítnout, že si tito lidé spoří třeba na další fázi důchodu apod.

Výhody jsou náhle pryč

Důchodci se budou moci důchodového spoření nadále účastnit, ale už bez výhody státního příspěvku. Ten však byl pro celkovou výhodnost tohoto produktu zcela zásadní. Když teď odpadl, objevila se navíc nová komplikace. A sice, co mají dělat lidé, kteří si spoření založili za dosavadních podmínek a spoléhali na státní dotaci.

Čtěte také: Důchodci v Česku berou víc než ti v Německu. Přehnalo se to, musí se jim sáhnout na peníze

Tito důchodci jsou však mnohdy nahraní. Jedna z výhod tedy byla zrušena, ovšem zůstaly všechny povinnosti. Například ta, že je třeba odspořit alespoň pět let před výběrem prostředků. V opačném případě přijdete i o ty příspěvky, které už jste na svém účtu nashromáždili. Lidé, kteří tedy spoří třeba dva nebo tři roky, budou muset došetřit do pěti let za nevýhodných podmínek, případně se smířit s okamžitou ztrátou při zrušení produktu.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Stát potají oškubal důchodce v Česku. Až to rupne, budou se hodně divit. Přijdou o peníze

  1. Ve volbách slepenec Fialu vladu,verbež,zrádce,zaprodance, kteří na úkor ukrajincu nás duchodce,rodiny okrádaji o desítky miliard nevolit vrátit jim to i s úroky po volbách potrestat!! Za naše miliardy podporují největší korupci Zelenského vědomě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *