27/05/2024

Autor: Sanki 2010 – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65176769 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová reprezentace musela narychlo vyměnit realizační štáb i všechny hráče. Šance tak spadla do klína především oporám klubu SK Sigma Olomouc, v jejíchž prostorách se pondělí zápas odehraje.
“File:Roman Hubník v roce 2016.jpg” by Sanki 2010 is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

V pondělí odehraje česká fotbalová reprezentace utkání, které se bezesporu zapíše do dějin. Ne snad, že by se jednalo o bůhvíjakou událost z hlediska prestiže. Netradiční bude především kvůli problémům, které mu předcházely. Kompletní sestava národního týmu včetně realizačního štábu musela kvůli riziku nákazy novým koronavirem předčasně skončit, načež ji nahradila banda složená stylem “co dům dal”. Do nominace dočasného kouče David Holoubka se tak dostal například zástupce Slovácka, Pardubic nebo Brna. Pětice fotbalistů pak pochází z olomoucké Sigmy, na jejímž stadionu se zápas se Skotskem odehraje.

Jáchym Šíp

Většina tuzemských fanoušků si jeho jméno nedokáže propojit s žádnou konkrétní tváří. Není se ostatně čemu divit. Teprve sedmnáctiletý Jáchym Šíp na svou premiéru mezi dospělými teprve čeká, zatím nastupuje pouze v mládežnických kategoriích klubu SK Sigma Olomouc. Talentovaného záložníka si David Holoubek vybral zejména kvůli logistickým výhodám. Andrův stadion, který pondělní utkání se Skotskem hostí, je prakticky jeho domovem. Už jenom přítomnost na společných trénincích s výrazně staršími hráči pro něj budiž cennou zkušeností do budoucna. V sestavě se ale pravděpodobně neobjeví.

Radim Breite

Cestu do národního týmu si díky nepříznivé epidemiologické situaci uvnitř původního výběru našel také Radim Breite. Jednatřicetiletý záložník prošel mládežnickou přípravkou Teplic, poměrně značnou část své profesionální kariéry ovšem strávil v nižších soutěžích. Zásadní zlom nastal až po přesunu do Liberce, kde během čtyř let odehrál přes sto ligových zápasů a zanechal tak výraznou stopu. V průběhu letošního podzimu podepsal s olomouckou Sigmou. Právě toto rozhodnutí mu z velké části zajistilo reprezentační dres.

Václav Jemelka

Ani Václav Jemelka nemá s reprezentačními srazy žádné bohaté zkušenosti. Karel Jarolím jej sice jednou nominoval na zápasy s Nigérií a Austrálií, tehdy ovšem zůstal odchovanec Uničova pouze na lavičce náhradníků. Druhou šanci skýtá pozvánka Davida Holoubka, která sice přišla hlavně kvůli neočekávaným problémům s ideální sestavou, nicméně to její hodnotu nijak nesnižuje. Pětadvacetiletý stoper, kolem něhož v minulosti kroužil třeba nizozemský Feyenoord, by se v základu jistě neztratil.

Roman Hubník

Na stoperské dvojici může trenér David Holoubek teoreticky využít sehrané opory olomoucké Sigmy. Kromě Václava Jemelky totiž povolal i zkušeného veterána Romana Hubníka. Ten prý navzdory stoupajícímu věku neváhal a nabídku na možná poslední reprezentační vystoupení okamžitě přijal. Šestatřicetiletý fotbalista se v létě oficiálně rozloučil s plzeňskou Viktorií, jíž sice výrazně pomohl ke třem mistrovským titulům, nicméně poslední dobou začala jeho role v týmu pomalu slábnout. Návrat do mateřského prostředí tedy nejspíš využije k brzkému loučení s profesionální kariérou.

Aleš Mandous

Posledním zástupcem olomoucké družiny v improvizačním národním týmu je Aleš Mandous. Právě jméno osmadvacetiletého brankáře bylo zřejmě tím největším překvapením na seznamu, protože počet jeho zápasů na vrcholné scéně bychom s trochou nadsázky spočítali na prstech jedné ruky. V uplynulém ročníku odchytal šestnáct ligových zápasů, což odpovídá zhruba polovině možné herní praxe. Na podzim však zatím dostal příležitost v obou úvodních duelech, což z něj zřejmě dělá aktuální klubovou jedničku. Pozvánka do reprezentace nepochybně zahřála na duši, v první ostrý start se ale pravděpodobně nepromění. Na šanci se totiž klepe především liberecký Filip Nguyen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *