24/06/2024

Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88150231 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

AC Sparta Praha se po koronavirové pauze probrala k životu a ustálila podobu své základní jedenáctky. Ta ovšem do konce určitě nepřežije. Během přestupového období se očekávají velké změny.
Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Mnozí fanoušci už ani nedoufali, že AC Sparta Praha dokončí právě probíhající fotbalovou sezónu se ctí. Po koronavirové pauze se však letenský klub vrátil poměrně při chuti, vyhrál většinu odehraných zápasů a oživil naděje na účast v elitní skupině bojující o titul mistra Fortuna ligy. Ačkoli herní projev pod vedením Václava Kotala začal konečně dávat smysl a ideální jedenáctka se také začíná rýsovat, dlouho se v tomto složení nejspíš neohřeje. Blíží se totiž letní přestupové období a něm budou Pražané znovu velmi aktivní oběma směry. V tomto článku se dozvíte, kteří hráči mohou odejít.

Florin Nita nebo David Bičík

Začneme pěkně odzadu. Sparta si na konci května vzala příklad z konkurenční Plzně a zalovila ve slovenských vodách. Tradiční klub MŠK Žilina neustál krizi způsobenou pandemií koronaviru a oznámil likvidaci, načež se rozloučil s drtivou většinou svých fotbalistů. Letenský celek bez dlouhého přemýšlení podepsal pětadvacetiletého brankáře Dominika Holce, čímž sice získal mladou a perspektivní posilu, ale na druhou stranu zvýšil počet gólmanů lačnících po zápasovém vytížení na číslo čtyři. Milan Heča, jenž aktuálně zastává roli klubové jedničky, se o budoucnost pravděpodobně nemusí strachovat. Jiné to je ale v případě Florina Nity či Davida Bičíka.

Dvaatřicetiletý rumunský strážce svatyně už nyní velice těžko vstřebává, že vysedává na lavičce a na trávník se dostane jen v rámci uzavřených tréninků. Plnit roli brankářské trojky by pak vzhledem k jeho zkušenostem nebylo důstojné, takže s úderem prvních letních dnů se nejspíš dohodne na ukončení spolupráce a začne si hledat nové angažmá. David Bičík už sice odstavení na vedlejší kolej víceméně přijal a smířit by se s ním určitě dokázal i nadále, nicméně v jeho neprospěch hovoří vysoký věk. Pokud chce Sparta omladit kádr, bude muset svého kovaného odchovance nechat jít.

Semih Kaya

Devětadvacetiletý turecký obránce je jednou z posledních živoucích připomínek éry italského kouče Andrea Stramaccioniho, který plány na stvoření “českých Galácticos” nechytl za správný konec provazu a fatálně neuspěl. Semih Kaya v letenském klubu působí již od roku 2017, avšak při letmém pohledu do minulosti bychom jen těžko hledali moment, kdy odváděl skutečně kvalitní práci. Kvůli nevyrovnaným výkonům a nenaplněným očekáváním ostatně začátkem roku 2019 odešel na hostování do mateřského Galatasaraye. O definitivním přestupu se hovořilo už minulého léto, Václav Jílek ale nakonec poskytl hráči ještě jednu příležitost zabojovat. Jak to dopadlo, asi nemusíme dlouze popisovat. V létě Kaya s velkou pravděpodobností znovu odejde, tentokrát už ale natrvalo.

David Hancko

Mladičký David Hancko přišel do Prahy koncem minulého léta na roční hostování z italské Fiorentiny. Zpočátku však neměl cestu do základní sestavy vůbec jednoduchou. Původně se s ním počítalo na kraj obrany, postupem času ovšem pomohl vyřešit palčivou otázku složení stoperské dvojice. Společně s Davidem Lischkou utvořil kvalitní tandem, který předvedl minimum chyb a pomohl Spartě v nejhorších chvílích ven z herní mizérie. Jak už ale bylo řečeno, působení slovenského fotbalisty v Čechách zanedlouho nejspíš končí. Letenští mohou dvaadvacetiletého odchovance Tatranu Kamenec samozřejmě vykoupit, nicméně pět milionů eur bude nejspíš i na zámožného Daniela Křetínského poněkud moc.

Tal Ben Chaim

Izraelský záložník už další sezónu v rudém dresu zřejmě taktéž nepřidá. Nutno podotknout, že vzhledem k jeho dosavadním výkonům se ani není čemu divit. Odchovanec klubu Maccabi Petah Tikva se měl stát lídrem statistik, jenže stejně jako většina posil, které přivedl Andrea Stramaccioni, nedostál pověsti. Svého času nejdražší hráč v českém fotbalovém prostředí strávil hodně času na marodce, loni dokonce nastupoval za rezervu. Sparta Praha by šla sama proti sobě, kdyby štědré finanční odměny i nadále poskytovala muži, s nímž do hlavního týmu jednoduše nepočítá.

Guélor Kanga

Tahle avizovaná ztráta bude letenský klub opravdu hodně bolet. Devětadvacetiletý Guélor Kanga je totiž v současnosti nejlepším střelcem celé soutěže, ale hlavně mozkem většiny útočných akcí Sparty. Gabonskému záložníkovi v létě vyprší smlouva a prodloužení spolupráce podle všeho není nakloněna ani jedna strana. Pražané zkrátka počítají, že roli lídra převezme uzdravený Bořek Dočkal. Otázkou ale zůstává, jestli se svému předchůdci zvládne kvalitativně vyrovnat. Zatím o tom nejsme úplně přesvědčeni.

Benjamin Tetteh

Budoucnost dvaadvacetiletého útočníka se hodně řešila už v průběhu zimní přestávky. Rodák z Ghany měl položený nůž na krku a vše záleželo pouze na tom, v jakém rozpoložení naskočí do přípravy a následné jarní části sezóny. Benjamin Tetteh si právoplatné místo v sestavě Sparty nakonec obhájil. Aktuálně má na kontě sedm přesných zásahů, naposledy rozhodl o hubeném vítězství nad Bohemians. O jeho služby však podle zákulisních zdrojů stojí několik zahraničních klubů, takže není vyloučeno, že z Česka přeci jen poputuje o dům dál. A možná k tomu dojde hned toto léto.

Adam Hložek

Příběh Adama Hložka se začal psát v sezóně 2018/2019, kdy Spartu trápila rozsáhlá marodka útočných hráčů a musela tak kádr doplnit mladíky. Tehdy patnáctiletý odchovanec Ivančic chytl šanci za pačesy a od začátku sbíral cenná prvenství. Platí například za nejmladšího hráče Pražanů, který kdy naskočil do ligového zápasu. Přesným zásahem v zápase proti Plzni pak sám sebe korunoval na nejmladšího střelce celé soutěže. Nyní už Hložkovi táhne na osmnáct a jeho budoucnosti se věnují dokonce i některá zahraniční média. Talentovaný útočník možná odejde “za lepším” už v létě, přestože sportovní ředitel Tomáš Rosický mladíkovi doporučuje, aby se do ciziny zbytečně nehnal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *