19/07/2024

Zdroj fotografie: pixabay.com

Fotbalový záložník Lukáš Vácha prodloužil smlouvu s klubem AC Sparta Praha, přestože poslední rok nastupoval jenom za rezervu. Tam bude i nadále pokračovat v roli kapitána.
Zdroj fotografie: pixabay.com

Fotbalový záložník Lukáš Vácha prodloužil smlouvu s klubem AC Sparta Praha navzdory tomu, že poslední rok nastupoval jenom za rezervu a s kapitánskou páskou tam bude pravděpodobně pokračovat i v sezóně příští. Není sice kovaným odchovancem letenského klubu, oblékání rudého dresu považuje za neskonalou poctu a váží si každého dalšího zápasu, do kterého může nastoupit. Ačkoli by si jej mnoho fanoušků přálo znovu vídat na vrcholové scéně, on sám ví, že tyto časy bohužel dávno pominuly a zpátky se už nejspíš nikdy nevrátí.

Odchovanec Slavie v dresu úhlavního rivala

Jednatřicetiletý Lukáš Vácha s fotbalem začínal v mládežnických výběrech Sešívaných, do tamního A týmu se však nikdy nedokázal prosadit. Většinu času strávil na hostování a jelikož se slušně uvedl v Liberci, rozhodl se v roce 2010 pro definitivní přestup. V klubu pod Ještědem zanechal defenzivní záložník výraznou stopu, po dobu tří sezón nastupoval pravidelně a zvládl se i pětkrát gólově prosadit. Když se pak s nabídkou ozvala pražská Sparta, dlouho zvažoval, jestli má na odchod do kádru úhlavního nepřítele svého mateřského týmu kývnout. Nakonec ale přeci jen oblékl rudý dres, což mnoho fanoušků Slavie bralo jako zradu.

Přesun Lukáše Váchy do letenského celku se postupem času ukázal jako velice přínosný pro obě strany. S tehdejšími spoluhráči fotbalista zažil poslední zlaté časy, získal titul mistra české nejvyšší soutěže a své dovednosti převáděl i na poli evropských pohárů. Za svůj největší úspěch dodnes považuje nádhernou trefu proti Young Boys Bern, která se navíc dostala mezi deset nejlepších momentů skupinové fáze Evropské ligy v rámci ročníku 2014/15. Pyšní se rovněž osmi reprezentačními starty.

Zlomový okamžik nastal v roce 2017

Kariéra talentovaného hráče začala výrazně kolísat až s příchodem italského trenéra Andrea Stramaccioni. Tehdy Vácha nedostával tolik prostoru jako dřív, doplatil na drahé zahraniční posily a místo aby většinu sezóny 2017/2018 proseděl na lavičce náhradníků, odešel na hostování do známého prostředí prvoligového Liberce. Ani tam už to ale jaksi nebylo ono. Po návratu do Prahy se do hry dostával jen sporadicky a nakonec zakotvil v tamním B týmu. Získal kapitánskou pásku a z pozice lídra předává zkušenosti mladším hráčům.

Ambice na opětovný start v nejvyšších patrech už Lukáš Vácha definitivně vzdal. Na rozdíl od některých jedinců totiž našel soudnost a sám sobě přiznal, že elitní česká liga už pro něj jednoduše není. Hlava by sice ještě pořád chtěla, ale tělo je bohužel proti. Série náročných operací si zkrátka vybrala svou daň. Přesto je fotbalista nadšený, že může i nadále oblékat rudý dres, byť už jen v rámci třetí ligy. Bere to jako výsadu a také vizitku dobře odvedené práce. Letenské fanoušky přístup jejich letité opory bezesporu těší, na druhou stranu ovšem nutí k přemýšlení, jestli by Vácha skončil stejně, nebýt experimentu s drahými cizinci.

Zdroj: AC Sparta Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *