24/06/2024

By Michael Miller - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26109713 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Pandemie nového koronaviru a s ní spojená bezpečnostní opatření si může na Slovensku vyžádat další sportovní oběti. Fotbalový klub MŠK Žilina skončil v likvidaci, to samé prý hrozí i tamnímu hokeji.
By Michael Miller – Own work, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Bezpečnostní opatření spojená s pandemií nového koronaviru sice zcela nezpochybnitelně zachránila mnoho nevinných životů, na druhou stranu ovšem ohrozila fungování sportu po celém světě. Na Slovensku se s následky nečekané krize nevypořádali dodnes, ani když se situace víceméně uklidnila. Fotbalový klub MŠK Žilina už před časem ohlásil likvidaci a rozpustil prakticky celý prvoligový kádr. Podobný (ne-li horší) scénář může nastat také v prostředí slovenského hokeje, kde mnoho týmů balancuje na hraně existence a podle legendárního veterána daného sportovního odvětví Ľubomíra Višňovského dokonce hrozí, že nejvyšší soutěž jednoduše zanikne. Alespoň tak se vyjádřil v rozhovoru pro slovenský deník sport24.sk.

Kluby se snaží shánět peníze, kde se dá

Rok 2020 se do historických memoárů zapíše černou tuší. Když totiž do hry vstoupil neviditelný nepřítel z Wu-Chanu a postupně se rozšířil prakticky do všech koutů planety, fungování světa, jak jej známe, se sesypalo jako vratký domeček z karet pod náporem silného průvanu. Většina zemí se s novým koronavirem rozhodla bojovat zaváděním různých bezpečnostních opatření a především Česká republika a sousední Slovensko si v tomto směru vedly opravdu znamenitě. Zdravotnická panika už sice z větší části opadla, nicméně obrovské finanční ztráty, které o sobě mnohdy teprve dávají vědět, si s sebou všichni poneseme ještě hodně dlouho. Otazníky nyní visí například nad dalším fungováním slovenského hokeje a všeobecně panují obavy, aby tamní soutěže úplně nezanikly.

Kluby momentálně bojují s absencí jakýchkoli příjmů a většina z nich se proto uchýlila k prosbám o pomoc, které míří nejen do řad vlastních fanoušků, ale hlavně politickým představitelům svých domovských měst. Sport jako takový ovšem v dobách krize hraje až druhé housle, takže žádná výraznější odezva zatím nepřišla. Příznivě nevypadá ani nová podoba bezpečnostních pravidel, podle níž mohou pořadatelé vpustit na stadiony jen nějakých tisíc vybraných fanoušků. Můžete namítnout, že lepší vrabec v hrsti, než-li holub na střeše. Nicméně prodej tisícovky vstupenek určitě nezaplatí veškeré náklady, které se k provozu hokejového klubu vážou.

Ľubomír Višňovský vidí budoucnost slovenského hokeje v černých barvách

Ľubomír Višňovský je pro slovenské hokejové fanoušky živoucí legendou. Třiačtyřicetiletý obránce během kariéry vystřídal několik slavných dresů, v zámořské NHL nastupoval za Los Angeles Galaxy, Edmonton Oilers, Anaheim Ducks či New York Islanders. Výraznou stopu zanechal také ve Slovanu Bratislava nebo slovenské hokejové reprezentaci, kterou v roce 2002 dovedl ke zlaté medaili. Odchovanec Topoľčan se z pozice hvězdného veterána a zároveň hrdého vlastence vyjádřil k současnému stavu domácího hokeje. Deníku sport24.sk sdělil, že budoucnost nevidí příliš růžově.

Pokud se prý do pomoci klubům nepustí stát, mohou některé zcela zaniknout. Rozsáhlé finanční potíže se pak rozhodně netýkají jenom provinčních celků. Problémy hlásí dokonce i Košice nebo již zmíněný Slovan Bratislava. Veřejnost může podle Višňovského namítat, že peněz je nyní potřeba jinde. Lidé si ale dost dobře neuvědomují, že když profesionální úroveň hokeje na Slovensku skončí, nebude se u čeho se bavit a vznikne nezaplnitelná prázdnota. Sport zkrátka nezpochybnitelně patří do našich životů a proto bychom se ho měli snažit za každou cenu udržet nad vodou, i když už se loďka prakticky celá potopila.

Zdroj: sport24.sk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *